Сторінка
2
Дуже часто причиною ДТП є водії, що перебувають за кермом у нетверезому стані. У багатьох країнах світу нагромаджено дані, що відображають рівень вмісту алкоголю у крові (ВАК) водіїв, через яких сталися аварії. Наприклад у Канаді в 1990 р. серед смертельно травмованих водіїв 9,8 % мали позитивний ВАК нижче 80 мг, 9,1 % — 81-150 мг і 27 % — понад 150 мг. У Франції в 1984 р. у 40 % аварій, внаслідок яких гинули люди, які були винні у їх скоєнні, вміст алкоголю у крові перевищував 80 мг. У Німеччині вважають, що алкоголь є причиною 19 % ДТП зі смертельним наслідком.
Алкоголь часто стає також причиною самогубств і вбивств. За окремими даними, у Канаді 30 % самогубств і 60 % вбивств скоюються під впливом алкоголю. У колишньому СРСР понад 60 % вбивств або розбійних нападів, що закінчились тяжкими тілесними ушкодженнями, було скоєно людьми, які перебували у стані сп'яніння.
Від зловживання алкоголем, а також від вживання фальсифікованих І небезпечних алкогольних напоїв у 1999 р в Україні померло 8,3 тис осіб Порівняно з 1998 р помітна тенденція до збільшення кількості смертельних випадків від зловживання алкоголем (на 8 %)
Алкогольна ситуація в Україні
Загальна кількість зареєстрованих з алкогольними проблемами на початок 2000 р. в Україні становила близько 690 тис. осіб (табл. 9, 10). Близько 85 % з них — особи у віці 25-55 років, співвідношення чоловіків і жінок протягом багатьох років утримується орієнтовно на рівні 1:8. На урбанізованих територіях кількість зареєстрованих хворих з алкогольною залежністю досягає 65 %, що відповідає співвідношенню міського і сільського населення. Однак у сільській місцевості звертань по наркологічну допомогу значно менше, ніж у місті, а хворих із запущеними формами більше.
Швидке зменшення кількості наркологічних установ в Україні призвело до зростання кількості хворих з тяжкими і дуже тяжкими розладами.
Динаміка смертності від алкогольних отруєнь демонструє зменшення їх кількості по країні з 1995 до 1998 р. більш як на ЗО % (з 10414 до 7989) (табл. 11). Ще більше зменшилася безпосередня смертність від алкогольних розладів (майже у 4 рази за ті самі роки). Разом з тим рівень смертності від цирозів печінки залишається стабільно високим, що свідчить про збереження загального рівня споживання алкоголю у країні. Причиною зменшення рівня смертності від алкоголю стало витіснення самогону із вживання алкогольних напоїв у містах.
Місце самогону впевнено посіли алкогольні вироби промислового виробництва.
Разом з тим офіційна статистика щодо продажу алкогольних напоїв (1,2 літра абсолютного алкоголю на душу населення у 1999 р.) аж ніяк не відповідає реальній ситуації щодо його вживання (порівняно з даними табл. 7).
Наркоманія
Причини, що спонукають людину вжити наркотичну речовину вперше, різноманітні й багато в чому схожі з тими, що спонукають людину вживати алкоголь чи тютюн. Щодо останніх двох поширених у сучасному суспільстві нездорових звичок, то перший потяг до них і перше вживання зумовлюються здебільшого бажанням молодої людини "бути дорослою". Тим більше, що ці явища людина спостерігає з дитинства, явного осуду з боку дорослих вони не мають, певний час лише нагадується, що дітям "цього не можна". Перша спроба дитини випити алкогольний напій чи закурити закінчується по-різному, однак здебільшого викликає відразу. Разом з тим з подальших спроб, особливо в компанії, діти доходять висновку, що це цікаво. А там у кожного своя доля .
Незважаючи на те що в більшості країн світу до алкоголю і тютюну ставляться поблажливо, ці "недуги" негативно позначаються на загальному здоров'ї людської популяції. Відомо, що така хвороба, як рак легенів (і не тільки), значною мірою спричинюється вживанням нікотину. У літературі навіть наводяться певні дані щодо кількості смертей від раку легенів, зумовленого палінням. Проте це майже нікого не лякає. Щодо алкоголю, тут ситуація ще жахливіша. Нині у світі ця "епідемія" стоїть чи не на першому місці за показником смертності (зважимо на те, що вживання алкоголю не вважається хворобою—хіба що крайній алкоголізм). Знову ж таки, світова спільнота не волає: "Караул!" Щоб переконати у трагізмі ситуації, наведемо лише окремі дані по Україні: станом на 1998 р. смертність від отруєння алкоголем становила 15,8 випадків на 100 тис. населення, від алкоголізму — 1,06, від алкогольного психозу — 0,69, від цирозу печінки — 20,9 (алкогольного цирозу печінки — 2,0). Отже, ризик смерті від алкогольного отруєння становить 10.Е-4. Слід додати, що ці показники істотно зменшились порівняно з 1995-1996 pp. Якщо говорити загалом про стан здоров'я, то алкогольні показники вражають ще більше: станом на 1999 р. на диспансерному обліку (під наркологічним наглядом) перебувало 687878 осіб (1379,9 осіб на 100 тис. населення), щорічно додається ще 89 тис. осіб; алкогольні психози наявні у 14218 осіб (28,3 осіб на 100 тис. населення), при цьому щорічно додається ще по 9-10 тис. хворих.
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Фізично небезпечні фактори – вібрація, шум, інфразвук та ультразвук
Небезпечні хімічні речовини, що знаходяться у оточуючому середовищі
Гігієна довкілля. Вплив техногенної діяльності на стан довкілля
Ультразвук та інфразвук як виробничі фактори
Надзвичайні ситуації соціально-політичного і воєнного характеру та їх можливі наслідки