Сторінка
8
Найбільш ретельно вивчені випадки гострої променевої хвороби у людей, що постраждали при аваріях. Описано таких випадків не мало. Завжди при цьому відома з більшою чи меншою точністю доза опромінення потерпілих.
Типовими для променевої хвороби були зміни в крові. Картина крові до опромінення у всіх була нормальною. У перший день після опромінювання число білих кров'яних тілець (лейкоцитів) підвищувалося з 5 000…7 000 до
10 000…11 000 у 1 мм3 крові; протягом латентного періоду число кров'яних клітин поступово зменшувалося. Повільніше всього знижувалося число червоних кров'яних тілець (еритроцитів), більше всього – число лімфоцитів. Кількість лімфоцитів зменшувалося до мінімуму в перші п'ять діб, надалі воно коливалося біля досягнутого низького рівня. Зменшувався також вміст кров'яних пластинок і молодих форм еритроцитів. У найбільш важко уражених в період розпалу хвороби склад крові вказував на майже повне руйнування кісткового мозку. Число лейкоцитів у них падало до 50 у I мм3. Розвивалося недокрів'я. Часті були кровотечі з носа, ясен, з'являлися очагові крововиливи у ногах. Люди, що отримали великі дози страждали кровотечіями в кишечнику і легенях. Блювота і відхаркування кров'ю у них поступово зростали. У всіх потерпілих наприкінці критичного періоду підсилювалися розлади діяльності шлунково-кишкового тракту: розвивався запальний процес у роті і гортані, з'являлася біль у животі, порушувалася перистальтика кишечнику. Незважаючи на усі вжиті заходи, ураження внутрішніх органів зростало: виникала непрохідність кишечнику, жовтяниця, нирки перестали виділяти сечу і на 30…32 день люди вмирали. При анатомічних дослідженнях у них знайшли крововилив по всьому кишечнику, у легенях, невеликі крововиливи в нирках і сечовому міхурі, сильне ураження гонадів.
Дослідження сперми чоловіків на другому тижні свідчили про зменшення числа сперматозоїдів, їх морфологічні і функціональні зміни. Наступні аналізи у 20% чоловік сперматозоїдів узагалі не знаходили, а у інших їх було дуже мало. Французький лікар Жамме систематизував ознаки хвороби. Вони типові для кожної форми гострої променевої хвороби.
Через явну погрозу смертельного результату хворих був випробуваний розроблений раніше в експерименті метод лікування шляхом переливання кісткового мозку. Метод виявився в даному випадку високоефективним, але не всі уражені були врятовані від смерті. Наступні спостереження за ураженими показали, що стан здоров'я був у них задовільним, однак сліди перенесеної хвороби залишалися: стомлюваність, біль під ложечкою, не зовсім задовільне травлення й ін.
На завершення слід зауважити: ступінь ураження людини іонізуючими промінями залежить від енергії, що передається організмові, визначається великою кількістю чинників і носить імовірний характер. Наслідки променевої хвороби у будь якому випадку негативні, тому необхідно передбачати небезпеку іонізуючого ураження та застосовувати заходи захисту від неї.
ЛІТЕРАТУРА
1. Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру: Закон України.– К.: – 2000.
2. Бабенко О.І., Задорожна О.М.,Черевко Р.І. Безпека життєдіяльності людини в надзвичайних ситуаціях: Навч.посібник.– К.: ІЗМН. – 1996.– 224с.
3. Миценко І.М. Забезпечення життєдіяльності людини в навколишньому середовищі: Навч. Посібник. – Кіровоград. – 1998.– 292с.
4. Чирва Ю.О.,Баб’як О.С. Безпека життєдіяльності: Навч.посібник. – К.: АТІКА.– 2001.– 304с.
5. Джигирей В.А. та ін. Безпека життєдіяльності: Навч.посібник. – Львов: “Афіша”. – 1999.–254с.
6. Литвак С.М., Михайлик В.О. Безпека життєдіяльності: Навч.посібник. – Миколаїв: ТОВ “Компанія ВІД”. – 2001. – 230с.
7. Методичні вказівки і завдання для самостійної роботи студентів з курсу “Безпека життєдіяльності людини”, КНЕУ.– 1998. –44с.
8. Каммерер Ю.Ю.,Кутырев А.К., Харкевич А.Е. Защитные сооружения гражданской обороны :Учеб.пособие.– М.: Энергоатомиздат. – 1985.– 232с.
9. Шубин Е.П. Гражданская оборона : Учебное пособие. – М.: Просвещение. – 1991. – 223с.
10. Жалібо Е.П. Безпека життєдіяльності.– Львів.: “Новий світ”. – 2000. –320с.
11. СтеблюкМ.І. Цивільна оборона.– Київ.: “Знання-прес”. –2003.– 430 с.
12. Алексеенко В.А. Биосфера и жизнедеятельность: Учеб.пособие. – Логос, 2002.– 212с.