Сторінка
4
У сховищах встановлюються промивні туалети з відводом стічних вод у зовнішню каналізаційну мережу через самостійні випуски (самопливом або шляхом перекачування) з встановленням засувки всередині сховища і аварійного резервуару для збору фекалій.
Електрозабезпечення і зв'язок. Електрозабезпечення сховища виконується від зовнішньої мережі міста або суб'єкта господарської діяльності.
У сховищах великої місткості або на групу близько розташованих сховищ робиться захисна дизельна електростанція (ДЕС) на випадок виходу з ладу зовнішнього джерела електрозабезпечення. Норми освітлення приміщень у сховищі наведені із табл. 10.
У сховищах без ДЕС використовуються місцеві джерела освітлення. Освітленість приміщень у цих випадках не нормується.
Сховища повинні мати телефонний ввід і радіотрансляційну точку.
Таблиця 10.
Норми освітлення приміщень захисних споруд
Приміщення | Освітленість, л к | Поверхня, до якої відносяться норми освітленості |
Пункти управління, медпункти | 50 | На рівні 0,8 м від підлоги |
Приміщення для укриття людей, ФВК, ДЕС | 30 | На рівні 0,8 м від підлоги |
Санітарні вузли, переходи, тамбури, тамбури-шлюзи | 10 | На підлозі |
Сховища, які швидко зводяться. Захисні властивості сховищ, які швидко зводяться, встановлюються аналогічно як для сховищ, що будуються в мирний час. Місткість сховищ визначається наявністю вільних місць для їх будівництва і приймається, як правило, від 50 до 300 чоловік.
У сховищах передбачено: * приміщення для укриття людей г фільтровентиляційної установки; * місця для розміщення баків з водою, переносної печі і ємності з відходами; * вхід і аварійний лаз (якщо головний вхід розміщується в зоні завалу).
Для будівництва сховищ, які швидко зводяться, можуть бути використані серійні елементи промислового і цивільного будівництва, інші конструкції, а також спеціальні залізобетонні елементи і лісоматеріали.
Сховища, які швидко зводяться, оснащуються найпростішими засобами забезпечення повітрям, водою, каналізацією, освітленням і зв'язком.
Під сховища можуть бути пристосовані:
• підвальні поверхи виробничих, допоміжних і адміністративно-побутових будинків і споруд;
• окремо розташовані заглиблені споруди виробничого, господарського і побутового призначення;
• пішохідні тунелі, вентиляційні галереї і тунелі, пустоти у вели них фундаментах та інші;
• підвали в жилих будинках.
Сховища, що обладнуються в пристосованих приміщеннях існуючих будинків і споруд, повинні максимально задовольняти вимоги, які висунемо до сховищ, що спеціально будуються. Ці сховища можуть бути з конструкціями посилення з довговічних матеріалів (метал, залізобетон, цегли, каменю) або із дерева.
Внутрішнє обладнання таких сховищ може бути промислового виробництва або простішого типу, виготовлене силами місцевих об'єктів господарювання.
Оцінка здатності залізобетонних конструкцій, бетонних і цегляних склепінь викладених по металічних балках приміщень, які пристосовуються під сховища, визначається за спеціальними розрахунками, таблицями та графіками. Таку роботу проводять завчасно зі залученням спеціалістів проектних організацій.
2. Протирадіаційні укриття
• Протирадіаційні укриття (ПРУ) - це споруди, які забезпечують захист людей від дії іонізуючих випромінювань при радіоактивному зараженні місцевості за неперервного перебування в них розрахункової кількості людей протягом 1 2 діб.
У зоні можливих слабких руйнувань ПРУ забезпечують також захист від обвалення окремих елементів будинків, для чого їх несучі конструкції повинні бути розраховані на тиск у фронті ударної хвилі повітря, що дорівнює 0,2 кг/см2.
ПРУ в межах зон можливих слабких руйнувань необхідно розташовувати в підпалах і цокольних поверхах, а за межами зон можливих руйнувань, а також і на перших поверхах. При пристосуванні приміщень під ПРУ, демонтаж технологічного обладнання не передбачено.
Місткість ПРУ визначається сумою місць для сидіння і лежання (на верхніх ярусах) і приймається:
• 5 чоловік і більше залежно від площі приміщень укриттів, обладнаних в існуючих будинках і спорі/дах;
• 10 50 чоловік в укриттях, які швидко зводяться, що не використовуються в мирний час;
• 50 чоловік і більше залежно від площі приміщень, що проектуються і будуються, у нових будинках і спорудах, які використовуються в мирний час в інтересах суб'єктів господарської діяльності. Протирадіаційні укриття діляться на класи згідно з коефіцієнтом захисту по гамма-випромінюванню:
• за межами зон можливих руйнувань у заміській зоні з Кз = 20-50 для населення і Кз = 50 100 для працюючих змін;
• на об'єктах 11 категорії по ЦО, розташованих за межами зон можливих сильних руйнувань, а також в заміській зоні, яка розташована в зоні можливих слабких руйнувань з Кз = 50 100 для населення і Кз = 100-200 для працюючих змін;
• на об'єктах 11 категорії по ЦО, розташованих за межами зон можливих сильних руйнувань з Кз більше 200 для складу формувань і Кз - 100-200 для персоналу медичних установ.
ПРУ повинні мати приміщення: для розміщення людей, санітарного вузлу, вентиляційної камери, зберігання брудного верхнього одягу. У ПРУ місткістю до 50 чоловік допускається замість санітарного вузлу використовувати приміщення для виносної тари під фекалії і відходи.
У ПРУ улаштовується не менше двох входів. Ширина входів приймається залежно від кількості людей, що підлягають укриттю, із розрахунку 250 чоловік на 1 м ширини входу. На входах встановлюються звичайні з ущільненням двері.
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Магнітне поле і особливості його впливу на людину
Надзвичайні ситуації соціально-політичного і воєнного характеру та їх можливі наслідки
Шляхи раціоналізації та оцінка ефективності внутрішньозмінних режимів праці і відпочинку
Засоби захисту населення, матеріальних цінностей і територій від надзвичайних ситуацій
Психофізіологічна суть і критерії монотонності праці