Сторінка
2
• заводи і комбінати хімічних галузей промисловості, а також окремі установки і агрегати, які виробляють або використовують ХНР;
• заводи або їх комплекси з переробки нафтопродуктів;
• виробництва інших галузей промисловості, які використовують ХНР;
• підприємства, які мають на оснащенні холодильні установки, водонапірні станції й очисні споруди, які використовують хлор або аміак;
• транспортні засоби, контейнери і наливні поїзди, автоцистерни, річкові й морські танкери, що перевозять хімічні продукти;
• склади і бази з запасами отрутохімікатів для сільського господарства.
Фізико-хімічні властивості ХНР здебільшого визначають їх можливість переходити в головний фактор ураження і створювати концентрації, що можуть уражати людей. Найбільше значення мають агрегатний стан речовини, розчинність її у воді і різного роду розчинниках, щільність речовини та її газової фази, гідроліз, летучість, максимальна концентрація, питома теплота випарювання, питома теплоємність рідини, тиск насиченого пару, коефіцієнт дифузії, температура кипіння і замерзання, в'язкість, теплове розширення і стискання, корозійна активність, температура загорання та інші.
Агрегатний стан. При звичайних умовах ХНР можуть бути у вигляді твердих, рідких або газоподібних речовин. Однак при виробництві, використанні, зберіганні або перевезенні їх агрегатний стан може змінюватися від такого в звичайних умовах, що може здійснити вплив як на кількість ХНР, яка викидається в повітря, так і на фазовий дисперсний склад зараженої хмари.
• Розчинність — можливість однієї речовини рівномірно розповсюджуватися в середовищі другої або інших речовин, створюючи розчин.
Розчинність ХНР у воді та органічних розчинниках має суттєве значення. Добра розчинність може призвести до сильного зараження водосховищ, внаслідок чого вони на тривалий час можуть становити серйозну небезпеку для людини.
В той же час добра розчинність у воді й органічних розчинниках може дозволити використання при необхідності розчини різних речовин для дегазації (нейтралізації ХНР).
• Щільність - масовий стан певної речовини в одиниці об'єму.
Вона впливає вплив на розповсюдження ХНР. Якщо щільність газової фази ХНР більша від повітря, то на початковому етапі виникнення зараженої хмари вони будуть скупчуватися в низинних місцях рельєфу місцевості, створюючи високі концентрації.
• Гідроліз — розклад речовини водою.
Він визначає умови зберігання, стану в повітрі і на місцевості, стійкість ХНР у випадку їх аварійних викидів (виливів). Причому чим менше ХНР піддається гідролізному розкладу, тим більша тривалість дії його факторів ураження.
• Летучість - можливість конкретної хімічної речовини переходити в пароподібний стан.
Кількісною характеристикою летучості є максимальна концентрація парів ХНР при певній температурі (кількість речовини, що є в одиниці об'єму його насиченої пари при певній температурі у замкнутій системі, коли рідка і газоподібна фази ХНР знаходяться в рівновазі).
Теплоємність визначає характер викиду і випаровування ХНР з поверхні у випадку аварійної ситуації. Вона становить відношення кількості теплоти, що передається системі в якому-небудь процесі, до відповідної зміни температури. Питомою теплоємністю називають відношення кількості теплоти до одиниці маси речовини.
• Теплота випарювання - кількість теплоти, яку поглинає речовина при ізотермічному випаровуванні рідини, рівній за величиною зі своєю парою.
У випадку відношення до одиниці маси речовини (1 г, 1 кг) вона називається питомою теплотою випарювання. Так само, як і теплоємність, ця величина є однією з головних фізико-хімічних характеристик, які визначають характер викидів і наступних випаровувань ХНР.
Температура кипіння дозволяє побічно судити про летучість ХНР і характеризувати тривалість дії фактору ураження. Чим вища температура кипіння ХНР, тим повільніше вона випаровується.
• Температура замерзання - температура, при якій рідина позбувається рухомості і густіє настільки, що при нахилі пробірки з продуктом під кутом 45° його рівень залишається незмінним протягом 1 хвилини.
Температура замерзання має важливе значення при транспортуванні і визначає характер поведінки ХНР при низьких температурах.
• В'язкість - властивість рідинних, а також пароподібних середовищ здійснювати опір їх течії (переміщенню одного шару стосовно другого) під дією зовнішніх сил.
В'язкість впливає на характер поведінки ХНР в аварійній ситуації (характер дрібнення, убирання та інших).
• Корозійна активність - властивість руйнувати оболонки, в яких зберігається (перевозиться) ХНР.
Вона є причиною більшості аварій (руйнувань) на промислових і транспортних об'єктах, у тому числі в процесі зберігання. Більшість ХНР має підвищену корозійну активність.
• Температура спалаху - найнижча температура речовини, при якій в умовах спеціальних випробувань над його поверхнею виникають пари або гази, які здатні загоратися в повітрі від стороннього джерела вогню.
Стійкого горіння речовини при цьому не виникає.
• Температура загорання - найменша температура речовини, при якій в умовах спеціальних випробувань речовина виділяє горючі пари і гази з такою швидкістю, що після їх запалювання стороннім джерелом вогню виникає самостійне горіння цієї речовини.
Ця характеристика властива тільки горючим речовинам.
• Температура самозагорання - найнижча температура речовини (або її оптимальної суміші з повітрям), при нагріві до якої виникає різке збільшення швидкості екзотермічних реакцій, що призводять до виникнення горіння з полум'ям.
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Шум і його основні характеристики у виробничих умовах
Хімічно небезпечні об'єкти. Хімічно небезпечні речовини, особливості їх впливу на організм людини
Праця як основний вид людської діяльності та її фізіолого-психологічні особливості
Земне випромінювання і здоров'я людини
Естетичні фактори виробничого середовища та їх вплив на працівників