Сторінка
2

Порядок реєстрації комерційного банку в Україні

15) копії платіжних документів про здійснення учасниками банку сплати внесків до статутного капіталу.

Заява про реєстрацію банку подається за підписом особи, уповноваженої установчими зборами (зборами учасників) укла-

дати угоди і здійснювати інші дії від імені засновників або голови спостережної ради.

Установчий договір має містити інформацію про вид товариства та мету його діяльності; про склад засновників та особу, уповноважену підписувати документи і здійснювати інші дії від їхнього імені; про розмір, порядок і термін формування статутного капіталу; про порядок розподілу прибутку та покриття збитків банку. Крім того, цей документ має передбачати відповідальність сторін за взяті на себе зобов'язання і порядок вирішення спорів, що між ними виникають, а також порядок внесення змін до установчих документів і порядок реорганізації та ліквідації банку.

Установчий договір підписується засновниками банку. При цьому, якщо засновником є юридична особа, то підпис керівника суб'єкта господарювання засвідчується печаткою. Підпис фізичної особи — засновника банку засвідчується нотаріально.

Статут банку має відповідати вимогам Законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про господарські товариства», інших Законів України та нормативно-правових актів НБУ. У статуті визначаються:

• повне та скорочене найменування банку, його місцезнаходження;

• організаційно-правова форма банку;

• види діяльності, які має намір здійснювати банк на підставі ліцензії НБУ;

• положення про органи управління банком, їх структуру, порядок утворення, повноваження та порядок прийняття рішень;

• розмір та порядок формування статутного капіталу банку, види акцій, їх номінальна вартість, кількість та форма випуску;

• розмір і порядок утворення резервів та інших загальних фондів банку;

• порядок розподілу прибутків і покриття збитків;

• положення про внутрішній та зовнішній аудит;

• положення про органи внутрішнього аудиту банку; « порядок внесення змін і доповнень до статуту;

• порядок реорганізації та ліквідації банку.

Статут комерційного банку може містити й інші положення, які не суперечать чинному законодавству України. Статут підписується головою правління банку і затверджується установчими зборами (зборами учасників). Статут державного банку затверджується постановою Кабінету Міністрів України.

Рішення про створення банку подається у вигляді протоколу установчих зборів, який має містити також рішення про прийняття

статуту, обрання членів органів управління банку та органів контролю, призначення голови правління, головного бухгалтера та особи, уповноваженої від імені засновників відповідати за реєстрацію банку. Протокол підписується головою та секретарем зборів. Для державного банку документом, який засвідчує рішення про створення банку, є відповідна постанова Кабінету Міністрів України.

Бізнес-план має містити економічне обгрунтування видів діяльності, які банк планує здійснювати на найближчий рік, і включає розрахунковий баланс, розрахунок доходів, витрат та прибутку на кінець кожного фінансового року діяльності. Крім цього, у бізнес-плані має бути розроблена стратегія діяльності банку на найближчі три роки.

Інформація про фінансовий стан учасників у вигляді висновків аудиторської фірми (аудитора) має відображати наявність у них вільних власних коштів у розмірі, який забезпечував би виконання їхніх зобов'язань щодо формування статутного капіталу банку. Юридична чи фізична особа, яка має намір придбати істотну участь у банку, зобов'язана отримати письмовий дозвіл НБУ. Крім того, юридичні особи повинні надати НБУ інформацію про членів ради директорів і осіб, які мають істотну участь у діяльності цієї юридичної особи.

Документи, які підтверджують ділову репутацію учасників, подаються юридичними та фізичними особами-учасниками з істотною участю у банку. Це, передусім, мають бути:

• анкета;

• довідка з банку, який надав кредит, про стан виконання зобов'язань щодо його погашення.

Юридичні особи подають повідомлення про відсутність заборгованості перед бюджетом і довідку про наявність коштів для оплати внеску в статутний капітал банку, а фізичні особи — довідку про відсутність судимості.

Бухгалтерська і фінансова звітність подається всіма засновниками — юридичними та фізичними особами, які матимуть істотну участь у статутному капіталі банку. При цьому юридичні особи подають звітність за останні чотири квартали. Фізичні особи, внесок яких до статутного капіталу перевищує 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, подають довідки Державної податкової адміністрації України про доходи за останній звітний рік або інші документи, які підтверджують джерело надходження коштів.

Відомості про кількісний склад органів управління та контролю мають містити інформацію про кількісний склад спостережної ради, правління (ради директорів) та ревізійної комісії ново-

створюваного банку. Для державного банку — це інформація про кількісний склад наглядової ради, правління банку та ревізійної комісії.

Плата за реєстрацію банку та змін і доповнень до його установчих документів, за реєстрацію філій банку та змін і доповнень до їх положень вноситься платіжним дорученням на спеціальний рахунок в Операційному управлінні Національного банку України у встановленому ним розмірі. Копія платіжного доручення додається до пакета документів.

Копія звіту про проведення відкритої підписки на акції подається банками, що створюються у формі акціонерного товариства відкритого типу. Звіт має встановлену Міністерством фінансів України стандартну форму і реєструється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. До нього додається перелік акціонерів банку, в якому вказуються:

• найменування юридичної особи (прізвище, ім'я та по батькові для фізичної особи);

• місцезнаходження юридичної особи (адреса для фізичної особи);

• платіжні реквізити юридичної особи (паспортні дані для фізичної особи);

• кількість акцій, на які вона підписалася;

• загальна вартість акцій;

• частка в статутному капіталі банку.

Відомості про керівних осіб мають містити інформацію про професійну придатність та ділову репутацію голови, його заступників, членів виконавчого та спостережного органів, головного бухгалтера та його заступників.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: