Сторінка
3
Призначення та звільнення з цих посад є функцією спостережної ради банку (наглядової ради державного банку) за умови повної відповідності кандидатур вимогам Національного банку України:
• наявність вищої економічної, юридичної освіти чи освіти в галузі управління залежно від посади;
• стаж роботи у банківській системі за відповідним фахом не менше трьох років;
• наявність попереднього досвіду керівної роботи у банку (для голови правління (ради директорів) та головного бухгалтера);
« бездоганна ділова репутація.
Інформація про професійну придатність та ділову репутацію подається у вигляді:
» витягу з трудової книжки, який засвідчується в установленому порядку територіальним управлінням (ТУ) НБУ за місцезнаходженням банку;
• копії диплома про вищу освіту;
• трьох рекомендацій осіб, які працюють у банківській системі і кандидатури яких погоджено з НБУ та його територіальним управлінням. Одна із рекомендацій обов'язково має бути з попереднього місця роботи особи, що висувається на керівну посаду в новостворюваному банку;
• довідки банків, в яких отримано кредити, про стан виконання зобов'язань щодо їх повернення;
« довідки органів внутрішніх справ про відсутність судимості;
• анкети, заповнені і підписані кандидатами.
Голова правління (ради директорів) і головний бухгалтер заступають на посаду після отримання письмової згоди на це Національного банку України.
Установчі документи надаються засновниками — юридичними особами, які за організаційною формою діяльності є акціонерними або пайовими товариствами. Це мають бути нотаріально засвідчені копії статутів, установчих договорів та протоколів установчих зборів (зборів учасників).
Наявність приміщення підтверджується наданням угоди про передавання приміщення у власність або договору оренди на строк не менше п'яти років.
Пакет документів передається на розгляд у територіальне управління НБУ за місцем створення комерційного банку, де мають бути підготовлені висновки щодо фінансового стану, платоспроможності, репутації учасників; наявності приміщення, придатного для розміщення банку; професійної придатності і репутації керівних осіб майбутнього банку; ділової репутації учасників, які матимуть істотну участь.
Висновки ТУ НБУ разом із пакетом документів передаються в центральний апарат НБУ, де розглядаються генеральним департаментом банківського нагляду, а в разі необхідності — й іншими департаментами.
Остаточне рішення про можливість створення комерційного банку з національним капіталом приймає Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків. Для банків, що створюються з участю іноземного капіталу, таке рішення ухвалюється Правлінням НБУ. Реєстрація банку здійснюється через внесення відповідного запису до Державного реєстру банків у тримісячний термін з моменту отримання документів Національним банком України. Зареєстрований банк одержує рішення про державну реєстрацію, після чого кошти з накопичувального рахунку перераховуються на відкритий новоствореному комерційному банку кореспондентський рахунок у НБУ.
У разі відмови в реєстрації банку кошти, що акумульовані на накопичувальному рахунку, повертаються учасникам.
Процедура реєстрації банків з іноземним капіталом має деякі особливості.
По-перше, для створення такого банку засновники мають отримати попередній дозвіл НБУ. З цією метою в НБУ подаються відповідне клопотання та інші необхідні документи. Дозвіл надається за умови задовільної ділової репутації засновників та наявності у них необхідних коштів для заснування банку і дозволу іноземного контролюючого органу на участь у створенні банку в Україні. Якщо банком прийнято рішення про продаж акцій банку на міжнародних ринках через андеррайтинг, у НБУ подається також угода з андеррайтером та інформація про його ділову репутацію.
По-друге, в НБУ подається значно ширший пакет документів, ніж для реєстрації банків із 100-відсотковим національним капіталом. Крім перелічених вище, це ще й такі:
• рішення уповноваженого органу іноземного інвестора про участь у банку в Україні (нотаріально засвідчена за місцем видачі копія);
• письмова згода контролюючого органу держави, резидентом якої є іноземний інвестор, на участь у банку в Україні;
• витяг з торговельного (банківського) реєстру країни, де іноземний інвестор офіційно зареєстрований (нотаріально засвідчений за місцем видачі);
• висновок іноземної аудиторської організації про фінансовий стан іноземного інвестора на кінець останнього повного календарного року (нотаріально засвідчена за місцем видачі копія).
Іноземні громадяни для участі у створенні вітчизняного банку повинні подати в НБУ письмову згоду на таку участь контролюючого органу держави, резидентом якої вони є, а також анкету, яка б підтверджувала відсутність судимості.
Усі зазначені документи подаються мовою оригіналу з нотаріально засвідченими перекладами українською мовою і мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі і легалізовані в консульських установах України.
Внески в статутний капітал такого банку можуть здійснюватись нерезидентами в іноземній валюті на накопичувальний рахунок, відкритий у НБУ.
По-четверте, остаточне рішення про реєстрацію банку з участю іноземного капіталу приймається Правлінням НБУ.
Комерційні банки можуть створювати свої філії, представництва та інші відокремлені підрозділи як на території України, так і
за її межами. Філії та представництва банку є його відособленими підрозділами, розташованими поза межами банку, які функціонують на підставі положень про філію чи представництво. На відміну від представництв, котрі фінансуються банком і діють від його імені без права виконувати банківські операції, філії виконують усі або деякі операції на підставі дозволу, наданого банком. Банк може виділити філію на окремий баланс, а може відображати її операції на власному балансі. Представництвам відкриваються поточні рахунки в територіальних управліннях НБУ за місцем їх створення.
Філії банку відкриваються за погодженням з ТУ НБУ за місцезнаходженням філії на підставі таких документів:
• клопотання банку про відкриття філії із зазначенням місцезнаходження та основних видів діяльності;
• рішення спостережної ради банку про відкриття філії;
• положення про філію, затверджене спостережною радою; » письмовий дозвіл банку на здійснення філією операцій;
« відомості про керівника та головного бухгалтера філії;
«згода територіального управління НБУ за місцезнаходженням банку на відкриття філії;
« копії статуту банку, зареєстрованого Національним банком України;
«документ, що підтверджує наявність приміщення, в якому буде розташовуватись філія банку;
• копія платіжного документа про внесення плати за реєстрацію філії.