Сторінка
4
Кабінетом Міністрів України 25 серпня 2004 р. схвалено постанову № 1077 "Про закупівлю товарів і послуг в рамках авансу позики для підготовки проекту "Фонд муніципального розвитку України" (Програма розвитку муніципального кредитного ринку), яка була розроблена Мінфіном.
На сьогодні завершена державна реєстрації .Фонду як юридичної особи та укомплектовано його штат на конкурсній основі висококваліфікованими спеціалістами.
Найближчим часом планується розробити зразки заявок для участі міст України у проекті та надіслати їх містам для розгляду та заповнення, а також підготувати для розгляду критерії відбору комерційних банків-учасників.
В рамках проекту Мінфіном здійснюється розробка проекту Закону України „Про місцеві запозичення і місцеві гарантії”. Останню редакцію вказаного законопроекту нещодавно було подано на розгляд відповідних центральних органів виконавчої влади і членів Міжвідомчої робочої групи з питань фінансування проектів місцевого розвитку без надання державної гарантії.
Ухвалення законопроекту „Про місцеві запозичення і гарантії" покращить стан нормативно-правової бази у сфері місцевих запозичень і гарантій, створить чіткий і прозорий механізм здійснення запозичень і надання гарантій. Положення законопроекту, з одного боку, створять сприятливі умови для розвитку муніципального кредитного ринку, а з другого - запобігатимуть дестабілізації місцевих бюджетів, сприятимуть покращенню якості планування бюджетів, фінансової дисципліни, самостійності та відповідальності органів місцевого самоврядування.
Позика на кредитування муніципального розвитку (2004 фінансовий рік, кредитування за гнучкою схемою на загальну суму 150 млн. дол. США) сприятиме підвищенню фінансової дисципліни та розвитку необхідного кадрового потенціалу на рівні міст.
Слід зазначити, що на цей час за погодженням із Світовим банком прийнято рішення про проведення ретельного дослідження щодо правового врегулювання ринку місцевих запозичень і гарантій з допомогою експертів. Після отримання результатів консультаційних послуг експертів буде завершено остаточну розробку законопроекту.
Проект «Фінансування розвитку села»
Проект „Фінансування розвитку села” (далі – проект) є інвестиційним проектом, що передбачає надання Міжнародним банком реконструкції та розвитку довгострокової позики уряду України.
Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 15 січня №35, яка передбачає зміну у назвах і текстах постанов Уряду у зв’язку із зміною назви Проекту з “Проекту фінансування розвитку села” на “Проект розширення доступу до ринків фінансових послуг”. Проект постанови підготовлений Міністерством фінансів України та узгоджений з Міністерством економіки, Міністерством юстиції та Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг.
Раніше Світовий банк в листі від 22 листопада 2004 року висловив свою позицію щодо зміни назви „Проекту фінансування розвитку села”. На думку Світового банку, нова назва – „Проект розширення доступу до ринків фінансових послуг” – більш адекватно відображатиме структуру та цілі проекту. Йдеться про розширення доступу до кредитних ресурсів для малих та середніх підприємств, зокрема у сільській місцевості, а також покращення правових, регуляторних та інституційних основ для розвитку нових фінансових продуктів та збільшення ефективності фінансових установ в Україні.
На даний момент відповідно до вимог Листа-угоди щодо позики-авансу на підготовку проекту "Фінансування розвитку села" від 15 липня 2003 р. № P4020-UA між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку здійснюються заходи з підготовки впровадження проекту.
За умови успішного завершення підготовчої стадії Світовим Банком буде виділено уряду України позику у розмірі 250 млн. дол. США. Окрім цього, передбачається, що у фінансуванні проекту візьмуть участь фінансові установи (80 млн. дол. США), а також уряд України (5 млн. дол. США).
Прогнозованими соціально-економічними результатами реалізації проекту є зростання обсягів і видів фінансових послуг, що використовуються сільгоспвиробниками, підприємцями і підприємствами у сільській місцевості; зменшення обсягів прямої державної підтримки, перехід до ринкових методів роботи у сільськогосподарському виробництві; розбудова та зміцнення національних фінансових посередників; створення правової, нормативної та інституційної основ фінансування розвитку села; збільшення інвестицій в економіку сільської місцевості.
Контекст проекту
В процесі реалізації проекту досягнення мети проекту забезпечуватиметься шляхом:
а) збільшення вливань довгострокового капіталу в економіку сільського господарства;
б) підвищення зацікавленості та спроможності фінансових посередників, діяльність яких регулюється у відповідному порядку, щодо надання фінансових послуг сільськогосподарським позичальникам;
в) розробки законодавчої бази, яка спрямовується на розробку та вдосконалення стратегічної, правової, нормативної та інституційної бази фінансування сільського господарства та економіки села в цілому.
Структура проекту передбачає впровадження трьох компонентів:
Þ Компонент 1: Кредитна лінія для надання позик, в тому числі довгострокових, підприємствам, які здійснюють свою діяльність у сільській місцевості, через приватні фінансові установи.
Метою цього компоненту є: здешевлення вартості кредитів для кінцевих позичальників, полегшення можливості їх отримання, заохочення фінансових установ до спрямовування фінансових ресурсів до сільської місцевості з метою пожвавлення економіки та піднесення добробуту населення в сільській місцевості.
Кошти кредитної лінії будуть спрямовані на кредитування підприємств малого та середнього бізнесу, аграрних підприємств та надавачів послуг в регіонах України і, зокрема, в сільській місцевості, що відповідають визначеним критеріям.