Сторінка
3
2. З точки зору додаткових зобов'язань іншого банка по акредитиву розрізняються:
à підтверджений
à непідтверждений акредитиви.
3. Із точки зору можливості відновлювання акредитива застосовуються
ролловерні ( револьверні, відновлювані ) акредитиви, що відкриваються на частину вартості контракту з умовою відбудови первинної суми акредитива після його повного використання ( за ряд комплектів документів ) або після подання кожного комплекту документів.
4. Із точки зору можливості використання акредитива другими бенефіціарамi розрізняються перекладні ( трансферабельні ) акредитиви.
5. Із точки зору наявності валютного покриття розрізняються:
à покритий
à непокритий акредитиви.
6. Із точки зору можливостей реалізації акредитива розрізняються:
à акредитиви з платежем проти документів;
à акредитиви з відстрочкою платежа;
à акредитиви із негоціацією документів.
В світовій практиці використовуються такі чотири умови по акредитивам:
1. Платіж
2. Негоциация
3. Акцепт
Авансовий платіж
"Авансовий платіж" найбільш привабливий для експортера, бо оплата товарів проводиться імпортером до відвантаження, а інколи навіть до їх виробництва. Згідно з міжнародною практикою платежі в формі авансу складають 10-33% суми контракту
У формі авансу прийнято оплачувати такі товари як дорогоцінні метали, ядерне паливо, зброю та ін.
Банківський переказ.
Банківський переказ - це доручення одного банка іншому виплатити переказоотримувачу певну суму. В міжнародних розрахунках банки найчастіше виконують перекази по дорученню своїх клієнтів. В цих операціях беруть участь:
1) переказодатель-боржник;
2) банк переказодателя, що прийняв доручення;
3) банк, що здійснює зарахування суми переказу на рахунок переказоотримувача;
4) переказоотримувач.
В формі банківського перекладу здійснюються оплата по інкасо, платежі в рахунок остаточних розрахунків, авансові платежі.
Розрахунки з використанням векселів і чеків
В міжнародних розрахунках застосовуються перевідні векселя, що виставляються експортером на імпортера. Тратта - документ, складений за встановленою законом формі і наказ ,що містить безумовний кредитора ( трассанта ) позичальнику ( трассату ) про сплату в зазначений термін певної суми грошей названному в векселі третій особі ( ремітенту ) або пред'явникові. За оплату векселя відповідальність несе акцептант, у вигляді якого виступає імпортер або банк.
При розрахунках з використанням векселя експортер передає тратту і товарні документи на інкасо свойому банку, що одержує валюту із імпортера. Імпортер стає власником цих документів лише проти оплати чи акцепту трати. Термін оплати векселя при експортних постачаннях в кредит зумовлений домовленістю сторон.
В міжнародних розрахунках використаються також чеки. Якщо платіж здійснюється за допомогою чеку, то боржник ( покупець ) або самостійно виставляє чек ( чек клієнта ), або доручає його виписку банку ( чек банка ). Форми і реквізити чеку регулюються національним і міжнародним законодавством. Чек підлягає оплаті ( інкасації ) по пред’явленні.
Валютний кліринг
Втручання держави в сферу міжнародних розрахунків проявляється в періодичному використанні валютних клірингів - угод між урядом двох і понад країн про обов'язковий взаємний залік міжнародних вимог і зобов'язань. Валютний кліринг відрізняє від внутрішнього міжбанківського кліринга
Кліринг - головний, але не єдиний вид платіжної угоди. Платіжні угоди між державами регулюють різноманітні питання міжнародних розрахунків, зокрема порядок використання валютних надходжень, стан платіжного балансу і його окремих статей, взаємне надання валют для поточних платежів, режим обмеженої конвертованості валют.
III. Недоліки та переваги окремих видів міжнародних розрахунків
Почнемо розглядати недоліки та переваги різних форм міжнародних розрахунків з розгляду їх привабливості для сторін по купівлі-продажу.
З точки зору експортера градація привабливості така:
1) авансовий платіж
2) документарний акредитив
3) документарне інкасо
4) відкритий рахунок
З точки зору імпортера:
1) відкритий рахунок
2) документарне інкасо
3) документарний акредитив
4) авансовий платіж.
Розрахунки з використанням веселів та чеків, банківський переказ, розрахунки кредитними картками та кліринг в данному випадку розглядати не можна, бо це пов'язано з їх природою.
Розрахунки по відкритому рахунку найбільш вигідні для імпортера, бо
à оплату імпортер проводить після одержання товарів, а процент за наданий кредит, окремо не стягується;
à відсутній ризик оплати непоставленного або непринятого товару.
Для експортера ця форма розрахунків найменш приваблива, оскільки
à не містить надійної гарантії своєчасного платежа;
à сповільнює оборотність його капіталу;
à інколи викликає необхідність банківського кредиту.
Основні ризики при розрахунках на умовах відкритого рахунку.
а) Ризик покупця.
б) Ризик країни.
в) Транзитний ризик.
Розрахунки в формі інкасо дають певні привілеї імпортеру, основне зобов'язання якого складається в здійсненні платежа проти товарних документів, що дають йому право на товар, при цьому немає необхідності заздалегідь відволікати кошти з свого обігу. Проте експортер продовжує зберігати юридичне право розпорядження товаром до оплати імпортером, якщо не практикується пересилка безпосередньо покупцеві коносамента для прискорення одержання товару.
Ризики при розрахунках на умовах акредитиву
Ризик покупця фактично усунений, бо невідому згоду покупця зробити платіж замінено умовною банківською гарантією.
Транзитний ризик фактично відсутній, за умови, що експортер підготував страховий документ, якщо такий обумовлений в акредитиві. Банки мають справу тільки з документами, а не з товарами, і платіж буде проведений проти правильно представлених документів, поза залежності від якого або можливого ушкодження товару.
Ризик країни все ж може мати місце, бо уряд імпортера може заборонити банку-емітенту зробити платіж
Для імпортера акредитивна форма розрахунків веде до iмобiлiзації і розпиленню його капіталів, оскільки він повинен відкрити акредитив до одержання і реалізації товарів, але одночасно дає йому можливість контролювати ( через банки ) виконання умов угоди експортером.