Сторінка
1
Важливою метою державного втручання в аграрну економіку на Заході є підтримка фінансових ресурсів сільгосптоваровиробників. Тому там розроблена особлива система фінансово-кредитного забезпечення сільського господарства, без якої воно не могло б існувати. Перш за все, для сільського господарства необхідним є пільговий кредит Так у Німеччині провідними кредиторами та розпорядниками коштів аграрного сектора економіки є: Союз німецьких народних банків і банків товариств „Райффайзен”, до складу якого входить більше 1470 кредитних товариств, що об’єднують в основному фермерів та інших підприємців, які працюють у сільській місцевості; система німецьких ощадних кас; сільськогосподарський рентний банк у Франкфурті; німецький іпотечний банк у Бонні; кредитний інститут відновлення у Франкфурті; приватні іпотечні банки.
Для фермерів Німеччини, які беруть участь у програмі інвестиційного стимулювання або Загальній програмі аграрних кредитів, пільгове кредитування здійснюється у вигляді позики з 1% річних або шляхом зниження позичного відсотка діючих кредитів на 4-7%.
Сільськогосподарський рентний банк у Франкфурті-на-Майні пропонує фермерам пільгове кредитування за спеціальними програмами „Сільське господарство” та „Молоді фермери”. Для молодих фермерів позики видаються у віці до 40 років за наявності п’ятирічного стажу.
Кредити використовують як джерело капіталовкладень для ведення господарства, у виробничу інфраструктуру та для будівництва житла, для придбання орендованого господарства, компенсації затрат спадкоємців при вступі у їх володіння спадщиною, стимулювання фермерів, які відійшли від сільськогосподарської діяльності та ін. Інвестиції у молочному скотарстві фінансуються при утримання до 120 корів, на відгодівлі свиней – за наявності до 1700 свино-місць, на відгодівлі птиці – до 50 тис. курей-несучок. Кредити не виділяються для конверсії боргів, додаткового придбання засобів виробництва та малоцінного, швидкозношувального знаряддя.
Позички за програмою „Оновлення села” використовуються для збереження типового сільського ландшафту шляхом консервації, ремонту та перестройки сільськогосподарських споруд у зв’язку зі зміною спрямування їх використання. Право на отримання кредитів за цією програмою мають фізичні та юридичні особи, товариства та організації, а також групи, які об’єдналися для цієї мети.
Різницю у пільговому кредитуванні рентний банк покриває із поточних прибутків. На фінансування позичок витрачається п’ята частина загального обсягу середньо – та довгострокових кредитів рентного банку.
Велику роль у сільському господарстві Нідерландів відіграє Рабобанк, який є другим за розміром у країні. Він організований як кооператив для обслуговування кооперативної системи АПК країни і забезпечує близько 90% банківського фінансування та кредитування сільськогосподарського виробництва. Умови видачі позичок встановлюються після аналізу діяльності кожного сільськогосподарського підприємства та переговорів банкіра з тим, хто бере кредит. Ставка відсотків дуже коливається і може бути змінена за період дії позички. Однак, за всіх цих умов кредит по суті є пільговим, оскільки банк підпадає під законодавство про кооперативи, що передбачає пільгове оподаткування та контролюється спілкою кооперативів[1].
У Великобританії, в силу особливостей економічного та історичного минулого, її кредитно-банківська система – одна з найбільш розвинених у Європі. Для неї характерний високий рівень розподілу праці між різними фінансовими установами, широка розгалуженість і велика різноманітність різних типів фінансово-банківських інститутів. Через комерційні банки проходять різні державні субсидії країни та ЄС, що робить кредит у багатьох випадках пільговим. Найбільш крупні операції у сфері кредитування сільського господарства здійснюють Ллойд Банк (Lloyd Bank), Мідланд Банк (Midland Bank), Барклай Банк (Barclay Bank) та ін. Фінансування інвестицій у сільському господарстві здійснюється головним чином за так званим перманентним кредитом – банкір і підприємець щорічно обговорюють ставку відсотка, розмір позички, вид заборгованості в залежності від економічного становища господарства [2].
Центральну роль у системі сільськогосподарського кредиту у Франції відіграє „Креди агриколь”. Однак за останні десятиліття до системи пільгового кредитування були підключені і інші фінансові інститути. Механізм дії пільгових кредитів у сільському господарстві цієї країни ґрунтується на принципі боніфікації – державного погашення банку різниці між договірною відсотковою ставкою і ставкою пільгової позички, яка була надана фермеру. Порядок розрахунку боніфікації на базі договірної відсоткової ставки введений у результаті реформи системи пільгового кредитування.
В Австрії найбільш розповсюдженим видом пільгового кредитування є інвестиційні аграрні кредити, ставка по яких розраховується на основі ставки банка-кредитора, яка склалася; вона декілька разів в рік коректується Австрійським національним банком. Строк надання пільгового інвестиційного кредиту – 10 років; при закупівлі засобів механізації – 6 років.
Таким чином можна говорити про наявність у розвинених країнах Європи різноманітної і в значній мірі пільгової системи кредитування сільського господарства, розрахованої на реальні фінансові потреби і можливості цієї галузі.
1 2