Сторінка
3

Порядок реєстрації комерційного банку

Висновки РУ НБУ разом із пакетом документів передаються до центрального апарату НБУ, де розглядаються управлінням реєстрації і ліцензування комерційних банків, департаментом валютного регулювання, юридичним департаментом, а в разі потреби й іншими департаментами.

Остаточне рішення про можливість створення комерційного банку з національним капіталом приймає Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків. Для банків, що створюються з участю іноземного капіталу, таке рішення ухвалює Правління НБУ. Реєстрація банку здійснюється внесенням відповідного запису до Республіканської книги реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ у місячний термін з дня отримання документів Національним банком України. У разі зволікання з реєстрацією банків без поважних причин НБУ сплачує засновникам штраф у розмірі 0,01 % заявленого статутного фонду за кожен день затримки реєстрації.

Після реєстрації кошти з поточного рахунка, відкритого для формування статутного фонду, переказуються на відкритий новоствореному комерційному банку кореспондентський рахунок у НБУ.

У разі відмови в реєстрації банку кошти, що були акумульовані на поточному рахунку для формування статутного фонду, відповідно до Закону України "Про господарські товариства" повертаються акціонерам (учасникам).

Процедура реєстрації іноземного та спільного банку (створеного з участю національного та іноземного капіталу) має деякі особливості.

По-перше, це значно ширший пакет документів, що подаються до НБУ. Крім перелічених вище, це ще й такі:

• рішення уповноваженого органу іноземного засновника про створення комерційного банку в Україні;

• письмова згода контрольного органу держави, резидентом якої є іноземний засновник (акціонер або учасник), на участь у створенні банку;

• копії установчих документів іноземних засновників;

• копії установчих документів іноземних засновників (учасників);

• витяг з торговельного (банківського) реєстру країни, де іноземний засновник (учасник) офіційно зареєстрований;

• висновок аудиторської організації, яка визнана НБУ як така, що має право здійснювати аудиторську перевірку діяльності іноземних засновників;

• повідомлення керівництва центрального банку іноземної держави або уповноваженого органу про здійснення достатнього контролю за діяльністю своїх комерційних банків, що є засновниками, акціонерами (учасниками) українського банку з участю іноземного капіталу.

Іноземні громадяни, які є засновниками, акціонерами (учасниками) вітчизняного комерційного банку, повинні мати підтвердження своєї платоспроможності одним із першокласних банків, а також рекомендації щонайменше двох юридичних або фізичних осіб з відомою платоспроможністю.

Усі зазначені документи подаються мовою оригіналу з нотаріально засвідченими перекладами українською мовою і мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі й легалізовані в консульських установах України.

По-друге, Національний банк України ставить вищі вимоги до мінімального статутного фонду комерційних банків, що створюються з участю іноземного капіталу, — не менше 5 млн евро, якщо частка іноземного капіталу не перевищує 50 %, і не менше 10 млн евро, якщо його частка досягає 50 % і більше статутного фонду створюваного банку.

По-третє, остаточне рішення про створення банку з участю іноземного капіталу приймає Правління НБУ.

Комерційні банки можуть створювати свої філії та представництва як на території України, так і за її межами. Філії та представництва банку є його відособленими підрозділами, розташованими поза межами банку, і функціонують на підставі положень про філію чи представництво. На відміну від представництв, які фінансуються банком і діють від його імені без права виконувати банківські операції, філії виконують усі або деякі його функції. Представництвам відкриваються поточні рахунки в регіональних управліннях НБУ за місцем їх створення, а філії проводять усі операції за субкореспондентськими рахунками.

Філії банку відкриваються за погодженням з РУ НБУ за місцезнаходженням філії на підставі таких документів:

• клопотання комерційного банку про відкриття філії;

• рішення зборів акціонерів (учасників) про відкриття філії;

• положення про філію, затверджене в установленому порядку;

• згоди регіонального управління НБУ за місцезнаходженням головного банку на відкриття філії банку;

• копії статуту банку, зареєстрованого Національним банком України;

• документа, що підтверджує наявність приміщення, в якому буде розташовуватись філія банку;

• копії платіжного документа про внесення плати за реєстрацію філії.

Згода РУ НБУ за місцезнаходженням головного банку на відкриття філії надається за умови відповідності статутного фонду банку встановленим вимогам, наявності вільних коштів фонду виробничого розвитку для створення філії, беззбиткової діяльності протягом півріччя, дотримання економічних нормативів. При цьому допускається відвернення коштів у дебіторську заборгованість за господарськими операціями банку в розмірі, що не перевищує 5 % статутного фонду банку.

Філії банку можуть розташовуватись як у приміщеннях, що є власністю банку, так і в орендованих. Наявність приміщення для розташування банку має бути підтверджена документом про право власності на нього або договором оренди з власником на термін не менше 5 років.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: