Сторінка
4
Висока соціальна відповідальність сприяє розвитку компаній, і навпаки — нехтування нею звужує можливості їх успіху. Це дало змогу сформулювати "залізний закон відповідальності", згідно з яким у довгостроковій перспективі ті, хто не використовує наявну владу з користю для суспільства, ризикують втратити її. Втім, деякі українські бізнесмени, не знаючи цього закону, доходять аналогічних висновків.
Підсумовуючи сказане, зазначимо, що соціальна відповідальність вносить чимало змін у менеджмент організації. По-перше, виникає потреба визначити відповідні пріоритети стосовно кожної базової сфери діяльності: виробництва, маркетингу, інформаційних зв'язків, корпоративної філософії тощо. По-друге, істотно змінюються основні функції менеджменту щодо планування, організації,
комплектування штатів, мотивації, керівництва, комунікацій, контролю. По-третє, принципових змін зазнає сама філософія бізнесу, яка еволюціонує відповідно до інноваційних ідей та явищ постійно оновлюваного світового співтовариства.
Література
І. Іщенко М.П., Руденко 1.1. Людинознавча компетентність керівника, менеджера, спеціаліста: Монографія.
— Черкаси: Відлуння ~ Плюс, 2003.
2. Самсин А. И. Основы философии экономики: Учебное пособие для вужв.
— М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003.
3. Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму. — К.: Основи, 1991.
4. Кредісов А.І., Панченко С.Г., Кредісов В. А. Менеджмент для керівників. — К.: Т-во "Знання ", КОО, 1999.
5. Кодекс честі українського банкіра. // Філософія: Підручник / Під ред. О.В.Маркова - К.: НБУ. - 1997.