Сторінка
2
Академік В. А. Амбарцумян першим показав, що в центральних областях багатьох спіральних і еліптичних галактик — їхніх ядрах — відбуваються вибухоподібні явища, які супроводяться виділенням дуже великої кількості енергії.
Потужне рентгенівське випромінювання деяких галактичних ядер е важливим свідченням їхньої високої активності. В. А. Амбарцумян висунув також припущення, що галактики утворилися з якоїсь надгустої «дозоряно'ї речовини». На його думку, вона здатна самовільно дробитися й утворює галактики, їхні ядра дробилися, породжуючи асоціації «дозоряних тіл», а ті, дроблячись, породжують і зорі, і дифузну матерію. Галактики з активними ядрами, з якими пов'язане потужне радіовипромінювання і з яких викидаються великі маси газу, в рамках цього припущення вважають молодими.
Більшість учених додержують докладніше розробленої гіпотези про те, що зорі й галактики виникали з воднево-геліевого середовища внаслідок його розпаду на окремі хмари. Потім ці хмари стискалися під дією тяжіння. Процес утворення зір у кульових скупченнях та еліптичних галактиках давно закінчився, їхні зорі найстаріші. В спіральних і неправильних галактиках зоре-утворення триває.
Приклад розв'язування задачі
Задача. У галактиці з червоним зміщенням ліній у спектрі 2000 км/с спалахнула наднова зоря, її яскравість у максимумі відповідала 18-й видимій зоряній величині. Які її абсолютна зоряна величина і світність?
2. Радіогалактики і квазари. Деякі галактики виділяються серед інших особливо потужним синхротронним радіовипромінюванням, що виникає при взаємодії дуже швидких електронів з магнітним полем, їх назвали радіогалактиками. Найчастіше в них два осередки радіовипромінювання, розміщені по обидва боки від галактики. Вони виникли в результаті активності ядер галактик, які викидають у протилежні боки швидкі потоки речовини.
На місці деяких радіоджерел на небі виявили об'єкти, що не відрізняються на фотографіях від дуже слабких зір. Як показали особливості випромінювання цих об'єктів, вони не можуть бути зорями. У їхньому спектрі є яскраві лінії із значним червоним зміщенням. У деяких випадках це лінії, що звичайно спостерігаються в ультрафіолетовій ділянці спектра і зміщені в його видиму частину. Червоне зміщення їх настільки велике, що йому відповідають відстані в мільярди світлових років. Зазначені об'єкти, названі квазізоряними (зореподібними) джерелами радіовипромінювання або квазарами, є найдальшими небесними тілами, відстані до яких удалося визначити. Найяскравіший з квазарів має вигляд зорі 13-ї зоряної величини, але за світністю деякі квазари в сотні разів яскравіші від гігантських галактик. Залишається незрозумілим походження колосальних потоків енергії, випромінюваної ними у вигляді світла та у вигляді радіохвиль. Спостереження показують, що за своєю природою квазари схожі на активні ядра галактик і, мабуть, є ядрами дуже далеких зоряних систем.
1 2