Сторінка
2
Колір і спектр зір пов'язані з їхньою температурою. У порівняно холодних зір переважає випромінювання в червоній ділянці спектра, тому вони й мають червонуватий колір. Температура червоних зір низька. Вона підвищується послідовно з переходом від червоних зір до оранжевих, потім до жовтих, жовтуватих, білих і голубуватих. Спектри зір дуже різноманітні. Вони поділені на класи, які позначають латинськими буквами й цифрами (див. задній форзац). У спектрах холодних червоних зір класу М з температурою близько 3000 К видно смуги поглинання найпростіших двохатомних молекул, найчастіше оксиду титану. У спектрах інших червоних зір переважають оксиди вуглецю або цирконію. Червоні зорі першої величини класу М — Антарес, Бетельгейзе.
У спектрах жовтих зір класу О, до яких належить і Сонце (з температурою 6000 К на поверхні),, переважають тонкі лінії металів: заліза, кальцію, натрію та ін. Зорею типу Сонця за спектром, кольором і температурою є яскрава Капелла в сузір'ї Візничого.
У спектрах білих зір класу А, таких, як Сіріус, Вега, Денеб, найсильніші лінії водню. Є багато слабких ліній іонізованих металів. Температура таких зір близько 10 000 К.
У спектрах найгарячіших, голубуватих зір з температурою близько 30000 К видно лінії нейтрального та іонізованого гелію.
Температури більшості зір перебувають у межах від 3000 до 30000 К. У небагатьох зір температура досягає близько 100000 К.
Таким чином, спектри зір дуже відрізняються один від одного і за ними можна визначити хімічний склад атмосфер зір. Вивчення спектрів показало, що в атмосферах усіх зір переважають водень і гелій.
Відмінності зоряних спектрів пояснюються не стільки різноманітністю їхнього хімічного складу, скільки відмінністю температури та інших фізичних умов у зоряних атмосферах. При високій температурі молекули розпадаються на атоми. При ще вищій температурі руйнуються менш міцні атоми, вони перетворюються в іони, втрачаючи електрони. Іонізовані атоми багатьох хімічних елементів, як і нейтральні атоми, випромінюють і поглинають енергію певних довжин хвиль. Порівнянням інтенсивності ліній поглинання атомів та іонів одного й того самого хімічного елемента теоретично визначають їх відносну кількість. Вона є функцією температури. Так, за темними лініями спектрів зір можна визначити температуру їхніх атмосфер.
У зір однакових температури і кольору, але різної світності спектри загалом однакові, проте можна помітити відмінності у відносних інтенсивностях деяких ліній. Це відбувається тому, що при однаковій температурі тиск у їхніх атмосферах різний. Наприклад, в атмосферах зір-гігантів тиск менший, вони більш розріджені. Якщо виразити цю залежність графічно, то за інтенсивністю ліній можна знайти абсолютну величину зорі, а далі за формулою (4) визначити відстань до неї.
Приклад розв'язування задачі
Задача. Яка світність зорі x Скорпіона, якщо її видима зоряна величина 3, а відстань до неї 7500 св. років?
Дано: Розв’язання
т = 3 lgL =0,4 (5 - M).
D = 7500 св. років M = m + 5 – 5 lgD, де D вираження в парсеках
Dпк = 7500 св. років: 3,26 си. років = 2300 пк.
L – ?
Тоді М = 3 + 5 – 5 lg 2,3 x 103 = - 8,8.
lgL = 0,4 [5 – (-8,8)] = 5,52.
Звідси L = 3,3 x 105.
1 2