Сторінка
2

Порядок притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності. Внутрішній трудовий розпорядок на підприємстві

Державний службовець, який вчинив дисциплінарний про­ступок, може бути тимчасово, у строк до двох місяців, до вирі­шення питання про його дисциплінарну відповідальність, від­сторонений від виконання посадових обов'язків. Рішення про відсторонення державного службовця від виконання повноважень за посадою приймається керівником державного органу (ст. 22 Закону України «Про державну службу»).

6. Дисциплінарне стягнення до трудової книжки працівника не заноситься (крім запису щодо звільнення працівника). Це пояс­нюється тією обставиною, що воно діє протягом року з дня засто­сування дисциплінарного стягнення, після чого втрачає чинність, якщо до працівника не було застосовано нове дисциплінарне стяг­нення.

Внутрішній трудовий розпорядок на підприємстві

Правила внутрішнього трудового розпорядку. Статути і положення про дисципліну

Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, органі­заціях визначається правилами внутрішнього трудового розпо­рядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і профспілкового ко­мітету на основі типових правил.

У деяких галузях народного господарства для окремих кате­горій працівників діють статути і положення про дисципліну.

(Стаття 142 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР№ 4617-10від 24.01.83, № 8474-10 від 27.02.85; Законом № 2134-12 від 18.02.92)

1. Правила внутрішнього трудового розпорядку є правовою формою регулювання спільної праці на конкретному підприємст­ві, що забезпечують необхідну поведінку учасників трудового про­цесу.

2. Стосовно умов і специфіки кожного підприємства правила внутрішнього трудового розпорядку містять розділи, що перед­бачають порядок прийняття і звільнення, основні обов'язки пра­цівників, обов'язки власника підприємства, робочий час та його використання, заохочення за успіхи у праці, стягнення за пору­шення трудової дисципліни. Структуру правил внутрішнього тру­дового розпорядку можна відобразити таким чином:

1) загальні положення;

2) порядок прийняття і звільнення працівників;

3) основні обов'язки працівника;

4) основні права працівника;

5) основні обов'язки власника або уповноваженого ним органу;

6) основні права власника або уповноваженого ним органу;

7) робочий час та його використання;

8) заохочення за успіхи у праці;

9) відповідальність за порушення трудової дисципліни.

3. Правила внутрішнього трудового розпорядку повинні роз­міщуватись у доступних для ознайомлення місцях.

4. Поряд із правилами внутрішнього трудового розпорядку в деяких галузях економіки діють статути і положення про дисцип­ліну, які передбачають підвищені вимоги до окремих категорій працівників цих галузей. Наприклад, у Статуті про дисципліну працівників зв'язку України зазначається, що зв'язок є однією з

пріоритетних і найважливіших галузей в Україні і покликаний задовольняти потреби споживачів, органів державної влади, ор­ганів місцевого самоврядування, представницьких органів, обо­рони і безпеки держави у засобах і послугах поштового та елект­ронного зв'язку.

У відповідності із дисциплінарним статутом органів внутріш­ніх справ дисципліна в органах внутрішніх справ зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: захищати життя, здоро­в'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань; сумлін­но нести службу за охорону громадського порядку тощо.

5. Положення і статути про дисципліну обов'язкові для всіх працівників, які підпадають під їх дію. Підприємства не вправі вносити в положення та статути про дисципліну будь-які зміни чи доповнення. Деякі особливості, що стосуються трудового роз­порядку працівників, які підпадають під дію положень і статутів про дисципліну, можуть бути передбачені в правилах внутріш­нього трудового розпорядку підприємства. Проте вони не повинні суперечити положенням і статутам про дисципліну. З положен­нями і статутами про дисципліну повинні бути ознайомлені всі працівники підприємства, на яких вони поширюються.

6. Уданий час діє декілька дисциплінарних статутів: Дисцип­лінарний статут органів внутрішніх справ; Дисциплінарний ста­тут прокуратури України; Статут про дисципліну працівників зв'язку.

Для окремих категорій працівників елементи внутрішнього розпорядку можуть бути включені в закони. Так, в Закон Украї­ни «Про державну службу» (розділ II «Правовий статус державних службовців державних органів та їх апарату») включено основні обов'язки державного службовця, основні права державного служ­бовця, обмеження, пов'язані з прийняттям на державну службу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Трудове право України»: