Сторінка
18

Облік операцій з недержавними цінними паперами в комерційних банках

ДО не могли обертатися на повторному ринку. Новий власник ДО або його представник після реєстрації операції інвестиційним інститутом або біржею зобов'язаний був повідомити банку про свої права на володіння ДО для внесення

відповідних змін в "Реєстр держателів ДО".

При настанні періоду конвертації ДО обмінювалися на звичайні (привілейовані) іменні акції шостого випуску. Держателеві ДО виплачувалися нараховані за останній звітний період відсотоки, а також не отримані ним відсотоки за попередні розрахункові періоди.

Після закінчення терміну конвертації (з 15.09.95 м. до 15.11.95 м.) держатель ДО втрачав право на конвертацію ДО звичайні (привілейовані) іменні акції шостого випуску, але мав право на отримання номінальної вартості ДО і нарахованих за останній розрахунковий період відсотків, а також не отриманих відсотків за попередні звітні періоди.

ДО забезпечувалися страховим і резервним фондами банку, а також всім його майном.

Банківські облігації в Україні не отримали широкого поширення. Однак в інших країнах облігації банків – найбільш популярний вигляд цінних паперів. Так, в Німеччині, наприклад, банки випускають найбільше число облігацій, значна частина яких забезпечується заставою або державними гарантіями. На основі випуску власних облігацій німецькі банки формують стійкі середньорічні довгострокові ресурси, але щоб дістати право на їх випуск, вони повинні виконати цілий ряд умов.

Листом НБУ від 23.02.95 м. № 26 "Про операції комерційних банків з векселями і змінах в порядку бухгалтерського обліку банківських операцій з

векселями" визначається наступний порядок бухгалтерського обліку операцій

комерційних банків з векселями.

Випуск власних векселів з вказівкою вексельної суми в українських гривнях проти платежу одержувача векселя комерційні банки оформляють наступними проводками:

Д-т рах. № 021 "Каса", кореспондентського рахунку банку або розрахункового рахунку клієнта банку - по фактичній ціні продажу

К-т рах. № 196 "Банківські акцепти і власні векселі" - у вексельній сумі.

При продажу векселя по ціні, нижче його номінала, різниця між номіналом векселя і фактичною ціною його реалізації (дисконт) відноситься в дебет рахунку № 941 "Витрати майбутніх періодів" по окремому особовому рахунку, відкритому для даного векселя.

Якщо термін погашення векселя доводиться на наступний рік, то при закінченні звітного року сума дисконту, яка відноситься на рік, що закінчується, списується в дебет балансового рахунку № 970 "Операційні і різні витрати".

При погашенні банком власного векселя з номіналом в гривнях по закінченні терміну обігу робиться проводка на суму його номінала:

Д-т рах. № 196 "Банківські акцепти і власні векселі"

К-т рах. № 031 "Каса", кореспондентський рахунок банку або розрахунковий рахунок клієнта банку.

При випуску банком власного векселя до настання терміну платежу по ньому по ціні, відмінній від номінала векселя, робиться проводка:

Д-т рах. № 196 "Банківські акцепти і власні векселі" - на суму номінала

К-т рах. № 031 "Каса", кореспондентського рахунку банку або розрахункового рахунку клієнта банку - на суму фактичної ціни викупу.

Різниця між номіналом векселя і фактичною ціною його викупу відноситься на рахунок № 960 "Операційна і різні прибутки" по статті "Інші прибутки" або на рахунок № 970 "Операційна і різної витрати" по статті "Іншої витрати".

Якщо вексель викуплений до настання терміну погашення з метою подальшого його продажу, він приходується по номіналу на позабалансовий рахунок № 9978 "Викуплені до терміну погашення власні цінні папери". Номінал повторно реалізованих векселів списується у витрату позабалансового рахунку № 9978 "Викуплені до терміну погашення власні цінні папери".

Якщо вексель викуплений до настання терміну платежу з метою його погашення, вексельна сума цього векселя списується з рахунку № 196 "Банківські акцепти і власні векселі", вексель знімається з обліку.

Нараховані і виплачені відсотоки за власними векселями з номіналом як в гривнях, так і у іноземній валюті відносяться на собівартість послуг, що надаються банками (балансовий рахунок № 970).

Купівля (облік, дисконтування) банками векселів інших осіб оформляється наступними бухгалтерськими проводками:

При купівлі векселя з номіналом в гривнях:

Д-т рах. № 195 "Враховані банком векселі" - на вексельну суму К-т рах. № 031 "Каса", кореспондентський рахунок банку або розрахунковий рахунок продавця - клієнта банку - на фактичну ціну векселя.

К-т рах. № 947 "Прибутки майбутніх періодів по цінних паперах" - на суму дисконту.

Одночасно номінал придбаного векселя записується в прихід позабалансового рахунку № 9974 "Придбані цінні папери з номіналом в гривнях". При купівлі векселя з номіналом у іноземній валюті:

Д-т рах. № 085 по особовому рахунку "Враховані банком векселі в іноземній валюті" - на вексельну суму

К-т рах. № 072 "Рахунки у іноземних банків",

№ 070 "Поточні рахунки у іноземній валюті",

№ 060 " Готівкова іноземна валюта і платіжні документи в іноземній валюті"

№ 080 "Рахунки у банків - резидентів РФ у іноземній валюті" - на фактичну ціну векселя.

К-т рах. № 076 "Розрахунки по інших іноземних операціях" по особовому рахунку "Дисконт, по врахованим банком векселям з номіналом у іноземній валюті" (пасивний) - на суму дисконту.

Одночасно номінал придбаного банком векселя з вказівкою вексельної суми у іноземній валюті приходується на позабалансовий рахунок № 977 "Придбані цінні папери з номіналом у іноземній валюті".

При надходженні від платника коштів в погашенні врахованого банком векселі робляться наступні проводки на вексельну суму:

При погашенні векселя з номіналом в украінських гривнях:

Д-т рах. № 031 "Каса", кореспондентський рахунок або розрахунковий рахунок платника - клієнта

К-т рах. № 195 "Враховані банком векселі".

Одночасно номінал погашеного векселя списується у витрату позабалансового рахунку № 9974 "Придбані цінні папери з номіналом в гривнях.

При погашенні векселя з номіналом у валюті:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: