Сторінка
3
Хоча термін повноважень Палати громад становить п'ять років, фактично парламентські вибори проводяться раз на чотири роки. Розпуск парламенту до закінчення повноважень став політичною традицією Канади, що відбиває прагнення керівництва партії, що перебуває при владі, провести загальні вибори в найбільш вигідний з її точки зору момент і знову забезпечити собі більшість. Формально розпуск Палати громад входить до компетенції генерал-губернатора, але на практиці розпуск здійснюється за вимогою прем'єр-міністра після консультацій останнього з членами уряду і партійним керівництвом.
Внутрішня організація
Організаційно Палата громад складається з двох основних частин: офіційної і неофіційний (партійної). До партійної частини входять:
1. Кокуси партій, що являють собою парламентські органи трьох політичних партій Канади, представлених у Палаті громад (їхня форма роботи — закриті регулярні засідання). Парламентська практика показує, що кокус правлячої партії звичайно малоактивний, оскільки партійний лідер, що є одночасно прем'єр-міністром, у першу чергу спирається на своїх радників і членів уряду. В той же час кокус опозиційної партії несе набагато більшу відповідальність за розробку політики і боротьбу за владу, заздалегідь висуває своїх найбільш впливових членів до складу “тіньового кабінету”, для того щоб у випадку перемоги на парламентських виборах вони відразу змогли б зайняти відповідні міністерські посади і швидко ввійти в курс справи.
2. Комітети кокусів партій. Вони звичайно створюються по окремих галузях державного управління і народного господарства.
3. Можливе створення так званих регіональних кокусів, тобто органів, що поєднують членів Палати громад від однієї партії, що представляють одну чи кілька провінцій регіону Канади.
4. Лідери політичних партій, що обираються національними партійними з'їздами (конвентами). Лідер правлячої партії одночасно є прем'єр-міністром і членом Палати громад. Лідер опозиційної партії в першу чергу виступає керівником парламентської опозиції і зосереджує свої зусилля на організації критики урядової політики депутатами від своєї партії. До керівництва партійною фракцією входять заступники лідерів, що також є депутатами.
5. Кожна політична партія в Палаті громад має парламентських організаторів (так звані “батоги”), що стежать за дисципліною в рядах фракції, забезпечують явку депутатів на засідання палати і відповідного партійного кокуса.
Офіційна частина Палати громад канадського парламенту складається з ряду посадових осіб і комітетів.
Спікер Палати громад обирається з числа депутатів Палати громад, що входять в урядову більшість, на першій сесії парламенту нового скликання. Якщо у випадку відставки спікера відкривається вакансія, проводяться дострокові вибори. На відміну від Палати громад парламенту Великобританії, де спікер нерідко обіймає посаду довічно, у Канаді термін його повноважень, як правило, обмежений терміном повноважень палати громад. Багато в чому ця обставина пояснюється тим, що в канадському парламенті діє принцип ротації на посаді спікера депутатів англо-канадського і франко-канадського походження.
Спікер є основною посадовою особою палати громад парламенту Канади. Він головує на її засіданнях, слідкує за дотриманням регламенту і порядком дебатів. При цьому спікер повинен мати високий професійний рівень знань парламентської процедури, включаючи не тільки сам регламент палати, але і численні прецеденти. Застосування принципу ротації приводить до того, що новообраний спікер довго “уживається” у посаду і зі знанням справи починає здійснювати свої обов'язки лише до середини, а то і до кінця терміну повноважень палати, коли, вслід за черговими чи достроковими парламентськими виборами, його повинен змінити на цій посаді інший депутат.
Засідання палати громад не можуть проходити за відсутності спікера. Саме спікер визначає наявність кворуму. Якщо немає кворуму, спікер перериває засідання до наступного робочого дня сесії.
Спікер володіє істотними дисциплінарними повноваженнями у відношенні членів палати громад. У випадку, якщо, на думку спікера, депутат порушує встановлений порядок, спікер може дати вказівку вивести його з залу засідань. Депутат може бути позбавлений права брати участь у засіданнях палати на весь термін, що залишається до закінчення сесії.
При розгляді так званих приватних біллів спікер дає дозвіл особам, що представляють інтереси окремих приватних компаній, організацій і зацікавлених груп (вони іменуються “парламентськими агентами” і являють собою канадський варіант американських лобістів), давати свідчення на засіданнях комітетів палати громад.
Під час засідань спікер сидить на особливому підвищенні. По праву руку від нього сидять депутати від партії урядової більшості, по ліву — від опозиції. Члени палати громад можуть залишати свої місця лише після того, як спікер виходить із залу засідань.
Заступник спікера. Так само, як і спікер, він обирається на початку першої сесії палати громад чергового скликання на термін повноважень самої палати. Регламент вимагає, щоб спікер і його заступник належали до різних мовних громад Канади.
Заступник спікера веде засідання палати у випадку відсутності спікера. Однак він не розглядається спадкоємцем спікера, коли відкривається вакансія посади останнього.