Сторінка
2
Відповідно до його концепції, суспільство – це глобальна організація, причому нинішня стадія його розвитку обумовлена домінуванням торгових відносин і визначається як "глобальний торговий центр".
Йому належать ряд відомих і широко використовуваних принципів і положень, наприклад: визначення менеджменту "як проблемної ініціативи", а менеджера "як динамічного елемента будь-якого суспільства". З його ім'ям зв'язані тези: "децентралізація управління – спосіб упорядкування великої організації", "оптимізація приватних функцій організації не веде до оптимізації цілого".
У рамках теорії управління по цілям діяльність по формуванню і встановленню системи цілей і роботи з ними розглядається як головна задача менеджера, а система цілей – як фактор, що впливає на структуру організації і забезпечує її ефективне функціонування і довгостроковий розвиток.
П. Ф. Друкер розглядає управління по цілям як необхідний елемент діяльності менеджерів у діловій організації і вважає, що їх основними функціями є формування цілей і співвіднесення із загальними цілями. Ґрунтуючись на уявленні про ділову організацію як про систему, що має безліч потреб, Друкер думає, що менеджери повинні обов'язково враховувати і відбивати у формованій на різних рівнях організації системі цілей.
П. Ф. Друкер зв'язує виникнення системи цілей з різноманіттям задач, розв'язуваних менеджерами в різних секторах, а також з розмаїтістю потреб різних соціальних груп як усередині, так і поза організацією, зацікавлених у її діяльності. Він формує дві тези:
1. Менеджер не може ефективно керувати організацією, орієнтуючись тільки на економічну мету.
2. Робота з удосконалення системи цілей і із системою цілей необхідна будь-яким діловим організаціям, оскільки їхнє виживання й успішний розвиток залежать від задоволення різноманітних потреб соціальних груп.
Виходячи з цього, П. Ф. Друкер формує зразковий перелік цілей організації, зв'язаних:
• з визначенням типу (типів) ринків, на якому вона повинна працювати;
• з установленням типу продукту, що випускається на даний ринок;
• з визначенням рівня планованого прибутку;
• з установленням типу і джерела необхідних ресурсів;
• з відношенням до нововведень і припустимого ризику;
• з задоволенням потреб персоналу;
• з забезпеченням суспільного визнання її діяльності в більш широкому соціумі;
• з розвитком менеджменту як головного фактора організаційного розвитку.
У рамках даної концепції робота з цілями необхідна для підвищення ефективності діяльності і розробки довгострокових стратегій розвитку організації. Зміст цієї роботи може бути зведене до вибору переліку цілей, розміщенню пріоритетів у системі цілей, "зрівноважуванню" і "жонглюванню" цілями. Нарешті, саме зі співвіднесеннями реальних результатів із планованими (на основі створеної системи цілей), а також зі співвіднесенням цілей між собою зв'язується оцінка ефективності діяльності організації.
Розглядаючи цілі як планований результат діяльності організації, П. Ф. Друкер намагається визначити задачі, рішенню яких сприяє робота з цілями:
• оцінка "широкого спектра комерційних, виробничих і соціальних процесів" і їхньої інтерпретації"
• перевірка істинності тверджень, латентно закладених менеджером в основу проведеного курсу;
• оцінка і прогнозування поводження окремих працівників, підрозділів і інших організацій;
• удосконалювання діяльності організації.
3. Менеджерські поради і ключові думки П.Друкера
Жодна організація не може зберігати застиглу форму. Навколишній світ постійно змінюється, і якщо фірма не прагне крокувати з ним в ногу, то незабаром вона залишиться далеко за ним. Так що дуже важливо, щоб керівник завжди знаходився перед технологією, яка змінюється. Якщо метою керівника є максимальна віддача, це допомагає підняти рівень усіх, хто з ним працює і загальною метою у всій організації стає удосконалювання. Люди завжди здатні перешикуватися під високі вимоги і стандарти.
Розчарування, нудьга і вимоги підвищити зарплату
Найчастіше службовці вимагають підвищити зарплату лише тому, що працюють в атмосфері нудьги, розчарування і невдач. Вони сприймають зарплату як компенсацію за монотонну працю, що викликає розчарування, а не як нагороду за важку працю і велику відповідальність. Тому існує нагальна потреба робити кожну роботу як можна більш цікавою, і також уселяти кожному працівнику, незалежно від того, наскільки низьке положення він займає, почуття відповідальності і власної значимості.
Авторитет і повага
Не занадто часто беруть до уваги той факт, що авторитет, яким володіє начальник, реально визначається тим, наскільки його поважають підлеглі. Важливо, щоб людина мала тільки одного начальника, якому б він підкорявся і до якого б відчувала щиросердечну повагу. Важко почувати повагу і готовність коритися, якщо багато керівників. У таких умовах не може існувати ефективна дисципліна, і керівник не може мати авторитет.
Кваліфікація персоналу
Коли фірма, стурбована низьким рівнем прибутку, починає конкретні кроки з метою урізати витрати, вона, як правило, скорочує штат співробітників. У результаті цього необдуманого кроку може відбутися швидке збільшення доходів. Але, позбувшись від кваліфікованого персоналу, на навчання якого вимагаються роки, і одержавши короткочасний прибуток, така фірма надалі може понести великі втрати.
Цю обставина нерідко випускають з уваги, оскільки вартість людських ресурсів не фігурує в традиційному фінансовому балансі, як, наприклад, вартість матеріального майна.
Сучасні керівники завжди повинні пам'ятати, що довгострокове вкладення грошей у дорогих учених і талановитих менеджерів являє собою важливий фінансовий актив.