Сторінка
2
б/ райдужкою і власне судинною оболонкою
в) рогівкою в товщі склери.
7. Переднім відділом фіброзної оболонки являється:
а) райдужка
б) склера
в) рогівка.
8. Заднім відділом фіброзної оболонки являється:
а) рогівка
б) війкове тіло
в) склера.
9. Око складається з таких частин:
а) периферичного, центрального
б) центрального, проміжного
в) периферичного, центрального, проміжного
г) проміжного периферичного.
10. Орбіта складається з таких стінок:
а) медіальної, латеральної
б) латеральної, верхньої, нижньої
в) медіальної, латеральної, нижньої
г) верхньої, нижньої, медіальної, латеральної.
Судинна оболонка - м’яка оболонка лежить відразу під склерою, складається з пухкої сполучної тканини. Містить велику кількість кровоносних судин, які беруть участь в живленні ока, тобто виконують трофічну функцію та в виділенні рідини, яку називають водянистою вологою камер ока. В ній розрізняють три відділи:
1. Задній відділ - власне судинна оболонка займає більшу частину судинної оболонки, вистиляє з середини всю склеру.
2. Середній відділ – війкове тіло. Війкове тіло - це є середня потовщена частина судинної оболонки. Воно розміщене кільцеподібне навколо кришталика в області переходу склери в рогівку. Війкове тіло прикріплюється з допомогою циннової зв'язки. Основа війкового тіла складається з війкового м’язу. Війковий м’яз змінює, регулює кривизну кришталика і фокусує його на ближні і дальні предмети, тобто бере участь в акомодації ока.
3. Передній відділ – райдужка. Райдужна оболонка або райдуга є передній відділ судинної оболонки, в центрі якої є круглий отвір його називають зіницею ока, через який проникає світло в середину очного яблука. Діаметр зіниці змінюється в результаті скорочення двох шарів гладких м'язових волокон, що знаходяться в товщі райдужної оболонки. Це свінктер зіниці - звужує зіницю ока і ділятатор зіниці - розширює зіницю ока. Отже райдужка відіграє роль діафрагми, яка регулює кількість світла, що поступає в око. При сильному освітленні зіниця ока звужується, при слабому світлі зіниця ока розширюється. Рисунок райдужки індивідуальний і може змінюватися в результаті перенесеного захворювання, травин. Пігментні клітини розташовуються в райдужці не рівномірно. Розміщення пігменту і хід судин утворюють рисунок райдужки. На цьому принципі побудований принцип іридодіагностики. Райдужна оболонка крім судин містять велику кількість пігментних клітин. Кількість пігменту визначає колір очей. Якщо пігменту багато, то колір очей темно-коричневий і навіть чорний. Якщо відсутній повністю пігмент, то очі червоні, а якщо пігменту мало, то очі голубі. (у білих кроликів очі червоні).
Тестовий контроль
1. Судинна оболонка лежить відразу під:
а) склерою,
б) сітчастою оболонкою,
в) райдужкою.
2. Судинна оболонка складається з:
а) 3-х відділів
б) 4-х відділів
в) 2-х відділів.
3. Судинна оболонка включає такі відділи:
а) власне судинна оболонка, війкове тіло, рогівка
б) райдужка, власне судинна оболонка, війкове тіло, склера
в) власне судинна оболонка, війкове тіло, райдужка.
4. Війкове тіло складається:
а) власне судинна оболонка
б) власне судинної оболонки і війкового м'яза
в) війкового м'яза і райдужки
г) війкового м'яза.
5. Судинна оболонка виконує такі функції:
а) трофічна
б) механічна
в) механічна, трофічна.
6. Війкове тіло бере участь в:
а) виділенні рідини
б) аккомодація ока
в) виділення рідини і аккомодації ока.
7. Райдужна - це передня частина судинної оболонки, в центрі ока є отвір, який називається:
а) щілиноподібний лімфатичний простір
б) круговий венозний канал
в) зіниця.
8. Райдужна бере участь в:
а) виділенні рідини
б) регуляції кількості світла
в) аккомодація
9. Колір райдужки залежить від:
а) від зорового пурпуру
б) пігменту
в) пігменту і зорового пурпуру.
10. При дії сильного світла зіниці:
а) звужуються
б) розширюються
в) не змінюються.
Сітчаста оболонка або сітківка - це тонка, внутрішня, м'яка пластинка, яка прилягає до судинної оболонки, являться складним нервовим утворенням, по своїй функції і будові поділяється на два відділи:
1. Центральний відділ. Складається з світлочутливих рецепторів-колбочок.
2. Периферичний відділ. Складається з паличок. Колбочки приймають світлові промені при яскравому освітленні і одночасно являються рецепторами кольору, їх називають рецепторами денного світла. В колбочках міститься фермент йодоксин. Палички функціонують при сутінковому світлі, їх називають рецепторами сутінкового світла. В паличках міститься фермент йодоксин або зоровий пурпур. При дії світла в паличках і колбочках здійснюється фізичний і хімічний процес. В результаті цього виникають нервові імпульси, які з сітківки ока передаються по зоровому нерву в мозок, де розміщується корковий аналізатор (потилична область).
Відростки паличок і колбочок утворюють з’єднуючись зоровий нерв. Місце виходу зорового нерву має форму овального підвищення і називають диском зорового нерва. В області диску зорового нерва палички і колбочки відсутні і цю ділянку називають "сліпою" плямою. В центрі сітківки розміщується ділянка діаметром 2 мм, зафарбована в жовтий колір і називають її жовтою плямою. На плямі є заглибина - це є центральна ямка, яка містить велику кількість колбочок і являється місцем найкращого бачення.