Сторінка
2
По тривалості х-би поділяють:
1. Гострі
2. Підгострі
3. Хронічні
Смерть
Смерть - це незворотна зупинка життєдіяльності організму, який з моменту смерті перетворюється на мертве тіло.
За причинами смерть поділяють на
1. природну (фізіологічну) - закономірне зношування організму
2. насильну (внаслідок різних нещасних випадків)
3. смерть від хвороб - патологічні зміни, викликані надзвичайним подразником, настільки глибокі, що стають несумісними з життям. Смерть приходить повільно, їй передує; поступове згасання життєвих функцій, але буває й швидка несподівана смерть, яка настає начебто серед повного благополуччя.
Розрізняють три стадії смерті:
І. Преагонія - від кількох годин до кількох діб - затьмарюється свідомість, з'являється задишка і тахікардія, падає АТ.
2. Агонія (від грецького – боротьба) характеризується глибоким пригніченням життєво важливих функцій - втрачається свідомість, згасають рефлекси, різко послаблюється д-сть серця й апарату дихання, з'явл ознаки:
- аритмія
- судоми
- параліч сфінктерів
- набряк легень
- падає темпер. тіла
3. Клінічна смерть - повна відсутність пульсу, дихання, але обмін речовин може зберігатися на мінімальному рівні, тому на цьому етапі можливе оживлення організму (реанімація).
Реанімаційні заходи спрямовані насамперед на відновлення дихання і діяльності серця.
До них належать штучна вентиляція легень, масаж серця, дефибріляція серця.
Час від початку клінічної смерті, протягом якого можливе і доцільне оживлення, обмежений тривалістю життя нейронів кори великих півкуль в умовах гіпоксії (5-6 хв.).
Біологічна смерть - це етап незворотніх розладів життєдіяльності організму. Після настання біологічної смерті характерні посмертні зміни:
- охолодження трупа
- трупне заклякання
- ущільнення скелетних м'язів (нагромадження у м'язах молочної к-ти)
- трупне висихання
- перерозподіл крові
- трупні плями
- трупний розклад
Пухлини
Вивченням пухлин, їх властивостями, етіологію, патогенезом, профілактикою і лікуванням займається спеціальна наука - онкологія, - оnкоs –пухлина.
Причини їх виникнення канцерогени. Ріст, види росту пухлин, розвиток і будова пухлин, властивості пухлин. Синоніми: новоутворення, неоплазма, тумор, бластома.
- це патологічних процес, основним проявом якого є невпинне, безмежне розростання тканин.
Універсальна й обов'язкова властивість всіх пухлин це здатність до необмеженого росту, бо пухлинні клітини втратили здатність дозрівати і диференціюватися (вирізнятися – анаплазія).
Пухлинні клітини вже не можуть перетворюватися в нормальні клітини, тобто ці клітини характеризуються атиповістю структурних елементів. Ця властивість цих клітин визначається терміном "атипізм".
Пухлини не мають ні пристосовного, ні захисного значення.
В цьому їх основна відмінність від всіх інших патологічних процесів.
Пухлина може розвиватися з будь-якої тканини; частіше розвивається там, де при нормальн. умовах найбільш інтенсивно йде процес розмноження клітин. напр. епідерміс, слизові оболонки. Такі ділянки, в яких часто починається пухлинний процес, наз. передраковими.
Для пухлинних клітин х-ні
1. Атипїзм - зміна розмірів і форми клітини;
Анаплазія - пухлинні клітини повертаються до найбільш ранніх ступенів розвитку, тобто втрачають диференціацію.
Етіологія пухлин.
Викликаються фізичними, хімічними, біологічними агентами, які називаються (агентами) канцерогенами.
Для пухлин характерний експансивний ріст, х-ється тим, що пухлина росте у вигляді вузла, не вростає в сусідні тканини, а тільки відсуває їх і здавлює.
Інфільтративний ріст або інвазивний х-ється вростанням пухлинних клітин в сусідні тканини, лімф. і кровоносні капіляри, руйнуючи їх.
При видаленні таких пухлин, не завжди можеш бути впевненим, що пухлина видалена повністю. Нерідко через деякий час на цьому місці розвиваються новоутворення (рецидив) в р-таті того, що там залишились пухлинні клітини.
Для злоякісних клітин х-ний перенос пухлин в інші органи -метастази: п. клітини переносяться по лімфатичних судинах і це називається лімфогенний шлях поширення, а метастази назив. лімфогенними.
Гематогенні метастази поширюються по кровоносних судинах Метастазування - це перенесення пухлинних клітин із первинного вогнища у віддалені ділянки з подальшим приживленням їх і утворенням вторинних вогнищ.
ДОБРОЯКІСНІ Й ЗЛОЯКІСНІ ПУХЛИНИ
Основні диференціальні ознаки цих пухлин, їх характеристика
Доброякісні | Злоякісні |
Мають незначні відхилення від матер. тканини |
Виражений ашипізм |
Експансивний ріст |
Інфільтративний ріст |
Ростуть повільно |
Ростуть швидко |
Досягають великих розмірів |
Рідко досягають великих |
Не дають метастазів |
Дають метастази |
Рецидивування не характерне |
Часто рецидиви |
Мало порушують загальний стан хворого |
Мають значний вплив на весь організм |
Класифікація пухлин побудована по гістогенетичному принципу (яка тканина) і основана на морфологічних ознаках тканин і клітин напр., яка зрілість клітин.
У структурі захворюваності й смертності населення світу злоякісні пухлини посідають друге місце після серцево-судинних недугів. Помітна тенденція до росту онкологічної патології.