Сторінка
2

Визначення оптичного обертання

Повертаючи окуляр рукою, добиваються чіткого зображення поля зору, розділеного на 3 частини. При нульовому положенні приладу поле зору повинно бути рівномірно затемнене і лінії розділу майже не видно.

Підготовлений розчин наливають в чисту суху кювету, т.б. скляну трубку із зйомними захисними скельцями на кінцях, загвинчуючи ковпачки з гумовими прокладками. При заповненні трубки потрібно слідкувати з тим, щоб не попадали пухирці повітря, так як вони дають неточний результат. Трубки тримають вертикально, рідину наливають до країв, захисне скло швидким рухом насувають збоку, закриваючи просвіт трубки, і загвинчують ковпачок. Ззовні трубка повинна бути сухою. Якщо краплі рідини попала на неї, по їх удаляють фільтрувальним папером. Потім кювету вставляють в муфту і закривають шторкою, яка запобігає попадання стороннього світла в прилад.

Коли кювета з розчином вставлена в прилад, змінюється вигляд поля зору: зовнішні його частини просвітлюються, а середня – більш темною (ІІ).

Повільно повертаючи фракціон, змінюються освітлюваність поля зору од тих пір, поки воно знову не стане рівномірно затемненим (ІІІ).

І ІІ ІІІ

Після цього дивляться на показники приладу. На окулярі укріплені дві маленькі лупи, через які зручно проводити відлік по лімбу і ноніусу.

Лімб являє собою укріплений нерухомо диск, розділений на 360о. Кожна поділка відповідає 1% речовини в розчині. В середині розміщений ноніус – рухома школа, яка зв’язана з фрикціоном і відображає кут повороту аналізатора. Ціна кожної поділки ноніуса – 0,05% речовини в розчині. Ціле число відсотків речовини дорівнює числу поділок, на яке нуль ноніуса відійшов від нуля лімба. Відмічають, яка поділка ноніуса співпадає з однією із поділок лімба, Ця поділка ноніуса показує десяті і соті частинки процента оптично-активної речовини.

Поляриметрія широко використовується в аналізі лікарських речовин для визначення їх оптичної активності, ідентифікації, перевірки на чистоту і для кількісного визначення. Поляриметрія дає можливість якісно і кількісно визначати оптично активні речовини в присутності неактивних речовин.

ЛІТЕРАТУРА.

1.Государственная фармакопея.

2.Г.М.Крючкова, А.Я.Любина, М.Э. Полеес. Руководство к практическим занятиям по технике лабораторных работ.

3. Сенов П.Л. Руководство к лабораторным занятиям по фармацевтической химии.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Хімія»: