Сторінка
3

Ефект акселератора в механізмі циклічного коливання. Вплив акселератора на нестабільність економіки

Ке = (Тт / Те) х (Rnt / Rne),

де: Тт - час життєвого циклу товару; Те - час життєвого циклу експлуатації цього товару; Rnt - рентабільність виробництва товару; Rne - рентабільність виробництва запчастин, витратних матеріалів та сервісного обслуговування.

Важливою складовою діяльності фірми є планування та управління цінами продуктів фірми. При цьому рівень цін має внутрішнє протиріччя. Справа в тому, що висока ціна на продукт потенційно може принести більший доход, але в той же час покупець може стати байдужим до цього продукту за високою ціною, а значить об'єм реалізованого продукту зменшиться, впадуть доходи. І навпаки, низька ціна заохочує покупця, але вона малоприбуткова для фірми. В зв'язку з цим головна мета діяльності фірми повинна полягати в такій організації своєї виробничої діяльності, щоб ціни на продукти фірми задовільнили б обидві сторони. Разом з тим фірма повинна також орієнтуватися на ціни аналогічної продукції у основних конкурентів.

Управління ціною залежить від виду конкуренції в певному сегменті конкретного ринку. Її можна поділити на цінову та нецінову. Цінова конкуренція здійснюється в межах ЕЛАСТИЧНОСТІ ринку. Фірма, яка реалізує на ринку партію товару Q1 за ціною P1 може збільшити розмір продаж до Q2, якщо знизить ціну однієї одиниці товару до Р2 і при цьому отримає більший загальний доход або конкурентну перевагу.

Цінова еластичність (Еlp) визначається відношенням зміни величини попиту до зміни цін:

Q1 - Q2 Q1 + Q2 P1 - P2 P1 + P2

Як вже визначалося раніше, виробник продукції має змогу впливати на її ціну тільки в межах цінової еластичності, яка визначається в першу чергу самим ринком. Прибуток J, який отримує підприємець дорівнює:

J = Pr - Po,

де: Pr - ринкова ціна конкретної партії реалізованого продукту; Ро - собівартість цієї партії продукту.

Як бачимо, чим менша собівартість продукту, тим більший прибуток фірми. Собівартість продукції можна умовно розділити на постійні та змінні (маржинальні) витрати. Змінні витрати - це витрати, що при зростанні чи падінні об'єму виробництва і реалізації продукції відповідно збільшуються або зменьшуються в грошовому виразі. Змінні витрати на одиницю виробленої чи реалізованої продукції являють собою додаткові витрати при створенні цієї одиниці.

Постійні витрати - це витрати, на суму яких зміна об'єму виробництва та реалізації продукції прямо не впливає. Прикладом таких витрат є:

- зарплата управлінському персоналу, яка не залежить від об'єму реалізованої продукції (якщо не брати в рахунок премії);

- арендна плата за приміщення;

- амортизація машин і механізмів, яка нараховується по рівномірному методу незалежно від того, чи використовується ця техніка частково, чи повністю або взагалі простоює.

Слід зазначити, що термін постійні витрати досить умовний - це незмінні витрати за певний період часу. На протязі часу вони змінюються і деколи - досить істотно. Це відбувається тоді, коли об'єм виробництва і реалізації продукції суттєво збільшується або зменьшується. Наприклад, якщо об'єми виробництва збільшуються до повної зайнятості факторів виробництва і ще більше, то виникає необхідність у придбанні нових машин для виконання додаткової роботи, в наборі нових менеджерів, а також у придбанні нових виробничих приміщень тощо. В результаті "постійні" витрати, що пов'язані з амортизацією, заробітною платою та арендою приміщень, збільшуються.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Дзюбик С. Ривак О. Основи економічної теорії. - К.: Основи, 1994. - 336 с.

2. 2. Основи економічної теорії. Підручник за ред. проф. С.В. Мочерного. – Тернопіль: АТ “Тарнекс”, 1993 р.

3. Статистика. Підручник. За ред. А.В, Головача, А.М. Єріної, О.В. Козирєва. – К.: Вища школа, 1993.

4. Макконнелл Кэмпбелл Р., Брю Стэнли Л. Экономикс: Принципы, проблемы и политика. В 2 т.: Пер. с англ. 11-го изд. - М.: Республика, 1995.

5. Герман Ван дер Вее “История мировой экономики, 1945-1990” М., Наука, 1994.

6. Современная экономика. Общедоступный учебный курс. Ростов н/Д.: изд-во «Феникс», 1998.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Макроекономіка»: