Сторінка
4
Радянський економіст і математик,
професор, лауреат Нобелівської премії
1975р. „Економічний розрахунок найкращого використання ресурсів» (1942).
1. Вводить в економічну науку категорію моделі лінійного програмування в цілях розробки оптимального підходу в процесі використання ресурсів.
2. Уперше побудував статистичну і динамічну моделі поточного перспективного планування використання економічних ресурсів на основі нових математичних підходів в галузі системної побудови економічних показників, які застосовуються під час аналізу ціноутворення, ефективності капіталовкладень.
Наприкінці XX століття в умовах, коли зростає рівень життя основної маси населення, існує соціальна, економічна і політична стабільність у більшості країн світу, марксизм не відмовляється від аналізу суперечностей капіталізму як системи і досліджує шляхи трансформації до альтернативних типів суспільства. Сучасний марксизм формує два напрямки економічної теорії:
1. Радикальна політекономія.
2. Соціалдемократичні теорії.
Радикальна політекономія
Розвиває теорію економічної експлуатації робітників і економічної стагнації суспільства. Зосереджує увагу на соціально-економічних проблемах, таких як взаємовідносини між споживачами і виробниками, наростання суперечностей між ними. (Поль Баран, Поль Суїзі, Шарль Беттельхейм, Ернст Мандел). Аналізує соціально-економічні проблеми впливу людини на зовнішнє середовище, відчуження від процесу праці, дегуманізацію (Чарльз Райт Міллс, Герберт Макрузе, Еріх Фромм).
Література
1. Агапова И.И. История экономических учений. Курс лекций. М.: ЮРНСТЬ, 2000.
2. Антология экономической классики: в 2х томах. – М.: Эконов, 2000.
3. Бартенев С.А. История экономических учений. – М.: ЮРНСТЬ, 2000.
4. Березин И.О. Очерки по истории экономической мысли. – М.: RISC, 1993.
5. Історія економічних вчень: Підручник.// Л.Я.Корнійчук, Н.О.Татаренко. К., 2001.
6. Мешко І.М. Історія економічних вчень. Навчальний посібник. – К.: Вища школа, 1994.
7. Юхименко П.Л., Леоненко П.М. Історія економічних вчень. Навчальний посібник. – К., 2001.