Сторінка
5
Змінний магнітний диск типу ZIP чи JAZZ. Схожий на дискету, але має значно більшу ємність.
Касета з магнітною стрічкою – змінний носій для стримера (streamer) – приладу, спеціально призначеного для збереження великих обсягів даних. Деякі моделі комп'ютерів пристосовані для запису інформації на звичайні магнітофонні касети. Касета має велику ємність і високу швидкість запису-зчитування, але повільний доступ до довільної крапки стрічки. Перфокарти – у даний час майже не використовуються.
Перфораційна карта, перфокарта - прямокутник стандартних розмірів з тонкого еластичного картону, призначена для запису інформації шляхом пробивання отворів. На лицьовій стороні перфокарти (дивитеся малюнок) нанесена цифрова сітка, що розділяє її на вертикальні стовпчики і горизонтальні ряди - рядка, що визначають положення пробивань (отворів).
Запис інформації виробляється оператором за допомогою електромеханічного пристрою - перфоратора. Наявність отвору означає код 1, а його відсутність - код 0. Зчитування - автоматичне, у процесі переміщення перфокарти в пристрої зчитування інформації. Перфораційні карти зручно використовувати при формуванні масивів інформації, зіпсовані Перфораційні карти легко замінити, але щільність запису в них мала, і вони порівняно недовговічні. У ЦОМ Перфораційні карти застосовують для введення і висновку інформації. Перфокарти використовують у лічильно-аналітичних машинах, у системах керування потоковими лініями і верстатами й іншими областями.
В інформаційно-пошукових системах для ручної обробки масивів поширені Перфораційні карти з крайовою перфорацією, щілинні і суперпозиційні.
Перфострічка – стрічка з певною структурою – пробитими отворами (нагадує перфокарту), на яку нанесена певна інформація у вигляді математичних чи логічних значень. На сьогоднішній день практично не використовується.
Мікрофільм - документ у виді мікроформи на рулонній світлочутливій плівці з послідовним розташуванням кадрів в один чи два ряди.
Мікрофільм, виготовлений на галогенідосрібній плівці відповідно до міжнародних стандартів і зберігається в спеціальних умовах, забезпечує схоронність інформації, по деяким даним, до 500 і навіть 1000 років.
Розвиток цифрових технологій дало можливість підвищити зручність і оперативність використання інформації збереженої на документах шляхом перекладу її в цифрову форму для подальшого використання в обчислювальних системах і мережах, що забезпечує можливість вилученого доступу, подальшу обробку й істотно розширює коло користувачів.
Мікрофіша - документ у виді мікроформи на прозорій форматній плівці з послідовним розташуванням кадрів у кілька рядів.
Магнітні карти (смужки). Маленька ємність, транспортабельність, можливість сполучення що читається і звичайної текстової інформації. Кредитні картки, пропуски, посвідчення і т.п.
Крім того, носієм інформації є оперативна пам'ять комп'ютера, ОЗУ (RAM), але вона не придатна для довгострокового збереження інформації, оскільки дані в ній не зберігаються при відключенні живлення.