Сторінка
2

Iсторiя розвитку аудиту в свiтi та характеристика тенденцiй, що впливають на нього

Iснування певних тенденцiй глобалiзацiї бiзнесу, концентрацiї iнтелектуальних ресурсiв у процесi розподiлу праці стрiмке зростання iнформацiйної складової систем управлiння стало значним поштовхом у подальшому розвитку аудиту на вищому рiвнi.

Останнi десятирiччя ХХ ст. характеризуються розвитком мiжнародної торгiвлi, збiльшенням iнвестицiйних потокiв i глобалiзацiєю економiчних процесiв. Глобалiзацiя розвивається пiд впливом сукупностi об’єктивних полiтичних, економiчних і соцiальних факторiв, серед яких можна видiлити:

— геополiтичнi та геоекономiчнi трансформацiї, пов’язанi з розпадом соцiалiстичної системи господарювання, появою групи “пострадянських” незалежних держав. Внаслiдок цього значно посилилася полiтична і ринкова унiфiкацiя сучасного свiту;

— науково-технологiчнi досягнення, зокрема в галузi новiтнiх iнформацiйно-комунiкацiйних систем;

— поглиблення вагомих проблем як економiчного, так i екологiчного характеру.

Глобальний характер сучасного бiзнесу, збiльшення кiлькостi суб’єктiв пiдприємництва й ускладнення їхнiх органiзацiйних структур приводить до посилення ролi стратегічного менеджменту, спрямованого насамперед на вибiр оптимального шляху пiдприємства на основi аналiзу зовнiшнього та внутрiшнього середовища.

Сучаснi пiдприємства пiдтримують дiловi зв’язки з багатьма партнерами, орiєнтуються на численних конкурентiв, враховують i передбачають рiзноманiтнi вимоги споживачiв, суспiльних органiзацiй, держави тощо.

Цi фактори визначають необхiднiсть глибокого аналiзу зовнiшнього середовища. Релевантне зовнiшнє середовище фiрми дуже широке, оскiльки в нього входять соцiальнi й економiчнi фактори, проте ключовий аспект зовнiшнього оточення фірми — це галузь (або галузi), в якiй вона веде конкурентну боротьбу.

Потреба досягнення конкурентних переваг i прагнення посiсти позицiю лiдера у галузi эмушує великi компанiї використовувати послуги не тiльки власних спецiалiстiв, а й зовнiшнiх експертiв — аудиторiв.

Необхiднiсть залучення незалежних аудиторiв для здiйснення перевiрок та експертиз системи управлiння виникла, передусiм у тих компанiях, якi мали фiлiї, дочiрнi пiдприємства, а також диверсифiковану структуру (рiзнi види дiяльностi). Налагодження ефективного контролю у таких компанiях виявилося досить складною справою. Тому динамiчний розвиток аудиторської дiяльностi значною мiрою вiдбувається завдяки глобалiзації, розширенню та диверсифiкації транснацiональних i нацiональних компанiй у процесi еволюцiї ринкових економiчних вiдносин.

Якщо на перших етапах розвитку ринкової економiки у країнах Захiдної Європи, Пiвнiчної Америки та iнших регiонiв планети активно вiдбувалися процеси концентрацiї капiталу, засобiв працi, трудових ресурсiв (переважно виробничого кадрового потенцiалу), то у ХХ ст. паралельно з названими процесами спостерiгалася значна концентрацiя iнтелектуальних ресурсiв. У галузi бiзнес-консалтингу й аудиту ця тенденцiя знайшла вiдображення у створеннi транснацiональних бухгалтерських (аудиторських) фiрм — КПМГ, Прайс Уотерхаус Куперс, Ернст&Янг, Делойт&Туш та iн.; потужних наукових центрiв при унiверситетах тощо. Використання значного iнтелектуального потенцiалу провiдних аудиторських фiрм свiту дало змогу багатьом компанiям вирiшувати складнi проблеми, пов’язанi з фiнансами, облiком, податками та iнвестицiями, якi досить важко було би розв’язати власними силами.

Отже, до перелiку чинникiв, що сприяють розвитку аудиторської дiяльностi, можна додати концентрацiю i зростання iнтелектуального потенцiалу. Саме це створює об’єктивнi передумови глобального управлiння економiчними процесами.

У зв’язку з розвитком комп’ютерної технiки i сучасних iнформацiйних технологiй за останнi десятирiччя посилилася тенденція зростання обсягiв фiнансово-економiчної iнформацiї, доступної для використання рiзними категорiями користувачiв — акцiонерами, iнвесторами, кредитними i страховими органiзацiями тощо. Водночас зросла потреба у забезпеченнi належної достовiрностi та якостi фiнансово-економiчної iнформації, яка потрапляє на ринок i може розглядатися як специфiчний товар. Своєрiдним “сертифiкатом якостi” для такої iнформацiї є висновок незалежних аудиторiв, який набагато збiльшує її достовiрнiсть i, вiдповiдно, вартiсть. Отже, аудит бере безпосередню участь у процесi виробництва та створення нової вартостi.

Згаданi тенденцiї є взаємопов’язанi й у комплексi з iншими чинниками формують сучасне бачення аудиту.

Становлення i розвиток аудиту в Україні.

Однiєю з причин гальмування розвитку аудиту в Українi є те, що вона впродовж багатьох столiть була поневолена iншими державами. Рiвень розвитку аудиту значною мiрою залежав вiд розвитку продуктивних сил i виробничих вiдносин цих країн.

Захiднi землi до закiнчення Першої свiтової вiйни входили до складу Австро-Угорської iмперії, а потiм - Польщi. За часiв панування Австро-Угорської iмперiї на Захiдних землях України у великих мiстах розвивались мануфактури, виникали новi промисловi пiдприємства. Все це створювало певнi умови для розвитку аудиту, оскiльки власникам пiдприємств потрiбний був незалежний контроль за використанням і збереженням їх капiталу.

Поневолення Захiдних земель України панською Польщею дещо сповільнило розвиток аудиту. Польща порiвняно з Австро-Угорською iмперiєю у розвитку промисловостi була вiдсталiшою. Контроль за збереженням панських маєткiв здiйснювали певнi наглядачi. Проте їх дiяльнiсть мало чим нагадує роботу аудиторiв.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: