Сторінка
2
Нафтошлами використовують в різних виробництвах, але більшу частину вивозять на свалки.
На нафтошлами розроблені теннічні умови, як на товарний продукт , щоб ініціювати його використовування та переробку.
За забруднення навколишнього середовища встановлені нормативніплати:
-за викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними і пересувними джерелами забруднення;
за скиди забруднюючих речовин у поверхкові води, а також підземні горизонти, у тому разі, за скиди через систему комунальної каналізації
-за розміщення відходів у навколишньому середовищі.
По даним 1990-1991 р на рік на ОНПЗ (потужність 3,84млн.т/рік)плата за скиди в атмосферу 1865тис.крб., плата за скиди у воду 1900 тис.крб., плата за розміщення відходів 42,64 тис.крб., усього 3811,9тис.крб., тобто 0,99крб/тн.
Переробка попутних нафтових жирних газів
В схемах перегонки нафти вторинної перегонки бензинової фракції на інших установках відгоняють головну фракцію НК-65°С, яка вміщує (у середньому ) СН4-6%, С2-5,4%, С3-19,7%, С4-66%, С5-1,4%, крім того, компоненти бензину С5-С6. подібні газові фракції С1-С4 відділяються в бензинових газосепараторах. Такі фракції скраплюють під тиском 1-3МПа, але значна їх кількість залишається у вигляді газу, який називають жирним газом. Він вміщує С1- 12%, С2 –10%, С3-25%, С4-52%. Це основні компоненти, крім них жирний газ вміщує вуглеводні С5-С6 (в меншій кількості).
Для відбензинювання жирних газів використовують абсорбційний методза допомогою неполярного абсорбента-бензинової фракції при температурах 30-40°Счи нижче 0°С з використанням холодних установок. Таким чином зменшується кількість газу-головна фракція-до 10% від сировини (нафти), сухий газ-1-2%. Процес деетанізації-відділення газів С2-С3 чи дебутанізаці С1-С4 проводять у фракционіруючому абсорбері.
На ОНПЗ на деетанізаціюспрямовують вуглеводвеві гази та фракції НК-62°Сз атмосферної перегонки нафти, вуглеводневих газів та фракція НК-62 з установки каталітичного ріформінгу. Здобувають сухий газ-23,5%, фракція С3 18,5%, фракція н-С4 16,9%, фракція ізо-С4 11,1%, фракція С5 30%.
Факельні системи НПЗ
Факельні системи це поширенний на ОНПЗ метод спалення гарючих домішок в газових вибросах у повітрі. На факельні системи спрямовують некондиційні гази різних цехів підприємства, які мають такий склад, що робить їх спалення у печах неможливими. Факели палають на деякій висоті, від неї залежить розмір площі під факелом, де заборонено постійно знаходитись і працювати людям.
Стічні води НПЗ
Витрати на захист гідросфери складають до 75% від загальних витрат на екологічні роботи. У кожному разі використовують комбінацію різних методів-механічних, фізико-хімічних, біологічних.
Любий скид промислових сточних вод погіршуєумови водовикористання та водоспоживання, тобто використання води з природних джерел для різних потреб. Іноді вода в наслідок великої кількості стоків стає непригодною навіть для промислових цілей.
Сточні води з нафтопродуктами поперше вміщують шкідливі речовини, крім того, на поверхні водойомів створюються плівки нафтопродуктів, котрі зашкоджують переходу кисня з повітря у воду і знищують фауну та флору.
Вміст деяких речовин у стоках НПЗ, мг/л
1 система каналізації 2 система каналізації
( умовна чиста)
Нафтопродукти до 2000 до 500
Зважени речовини до 300 до800
Вміст солей до 1500 до 6000
ПВА до 10 до 100
Феноли до 5 до 5
БПК до 300 до 450
рН° 7,8-8,6 7,5-7,8
Солі з стічної води також шкідливі, вони порушують біохімічні процеси. ПВА придають воді неприємний смак і запах, дають піну. Вода , що вміщує 0,001мг/л фенолу дуже неприємна на смак.
Можливість скиду сточних вод встановлюють по вимогам, які встановлюють для якості води водоймища-вміст кісня. Після скиду вміст солей тощо.
Необхідну очистку стічної води до її складу при збросі розраховують виходячи з самоочищаючої здібності водоймища. Для цього треба мати детальні дані о кисловом балансі, о кількості води чи розході води у річці, о складі води, допустиму біологічну потребу кисню (БПК), допустимі зміни властивостей води та інше.
З другого боку треба знати склад стічної води, вміст шкідливих речовин, біологічну потребу кисню (БПК), вміст взважених чистиць та інші.
Наприклад, ПДК шкідливих речовин у водоймощах після змішування з стічною водою: нафтопродуктів 0,1-0,3мг/л, нафтопродуктів у рибних водоймах <=0.05, фенолу-0,001мг/л, ксилолу-0,05мг/л, рН від 6,5 до 8,5.
Розрахунок по взваженним речовинам-необхудну очистку знаходять з балансу по зваженній фазі.
G'с.в.* Cтс + a*G'в*Св=a*(G'в + G'св)*(Сд +Св)
G'с.в-поток стстічної води, м3/ч;
G'в-розхід води у водоймищі, м3/ч;
Сст, Св-вміст зваженних речовин у стоці та водоймищі,г/м3(мг/л);
Сд=0,25 чи 0,75г/м3 допустимий підйом концентрації взваженних речовин по категорії водоймища;
a-коефіціент змішування, залежить від конструкції викускного каналу, глибини викиду і глибини водоймища, профілю дна і інших величин.
a-розраховують по імпірічним формулам (у середньому a»0,3).
У створі повного зміщування (на деякій відстані від стоку) a=1. З балансу
Сст=Сд*a (G'в/G'с.в + 1) +Св
Розрахунок по розчиненому в воді водоймища кисню-по кисневому балансу. Звідки :
Qc.в=a*G'в/0,4*G'с.в *(Ср-Смин –0,40 Ов)- Смин/0,4
Ов-БПК річної води, г/м3;
Ос.в-БПК стічної води, г/м3;
Ср-вміст іисню у воді водоймище, г/м3,;
Смин-мінімальний вміст кисню у воді після зменшування , г/м3;
0,4-коефіцієнт, зв’язаний з неровномірною потребою кисню у перші 2 доби.
Після аеротенків іл осідає у відстойниках без аерації. Іл повертають в аеротенки, додатковий іл-відхід очистки.
Розрахунок по вмісту шкидливих речовин ведуть по методу Фраловаі Родзиллера з балансу:
a*G'В *CВ + G'C.В* ССТ = ( a*G'В + G'С.В)*СПДК Звідки
a*G'В
ССТ = ¾¾¾ (СПДК – СВ) + СПДК
G'С.В
ССТ, СВ- вміст речовини у стоку та у чистому водоймищу, г/м3,
СПДК- гранично допустимий вміст після скиду, г/м3.
Очистка стіщних вод НПЗ
Механічна очистка стічних вод
Механічна очистка використовується для очистки від крупнодісперсних взвесей та домішок, як перша стадія у системі очистки стічної води. Для відділення тяжких частиц ( піску) використовують пісколовки. Для відділення легкого шару нафтопродуктів та взвішенних частиц після пісколовушки використовують нафтоловушки.
Пісколовка-апарат прямокутної форми, де рідина рухається з швидкістю 0,1-0,3м/с. Час перебуття стічної води 30-120с, за цей час осідають мініральні частки розміром 0,15мм та більш.
Розміри пісколовки знаходять по формулі:
L=h*U/U0
L, h- розміри пісколовки, U, U0- швидкість води та осідання частиць, U0-знаходять з гідравлічної швидкості частиць.