Сторінка
3

Барвінок малий —Vinca minor L.

Застосування. Препарати кропиви дводомної знайшли .застосування в науковій та народній медицині як сечогінний, кровоспинний і в'яжу­чий засіб, а також як стимулятор секреторної діяльності шлунка при зниженій та нульовій кислотності шлункового соку. Нами вже не раз підтверджувалась висока ефективність застосування коренів кропиви для зупинки маткових, шлункових та кишкових кровотеч (див. оцис препаратів калини).

Препарати кропиви дводомної рекомендують для лікування гепати­ту, гепатохолециститу, панкреатиту та діабету (див. опис препаратів звіробою звичайного).

При запальних процесах у нирках, нирковокам'яній хворобі ми застосовуємо суміш листків кропиви дводомної, трави вересу звичайного, верхівок цмину піскового, трави споришу звичайного, трави меліси лікарської, приймочок кукурудзи звичайної, квіткових верхівок лаван­ди вузьколистої у співвідношенні 2:2:3:3:2:2:2. Беремо 4 столові ложки суміші, заливаємо 2 склянками окропу, кип'ятимо 1 хв., настою­ємо 10 хв. Хворі п'ють по 100 мл 3 рази протягом доби за 30 хв. до їди.

При анацидному і гіпоацидному гастриті добрі наслідки дає вживання соку листків кропиви дводомної. Зривають свіжі листки, проми­вають їх струменем води, подрібнюють і витискують з них сік. Вжи­вають по 1 чайній (столовій) ложці 3 рази протягом доби за 30 хв. до їди. Свіжим соком можна користуватися з середини квітня по жовтень. Вживають сік 3—4 тижні підряд, потім роблять перерву 5— 7 діб і знову курс повторюють. Для зимових місяців сік кропиви кон­сервують 40 % спиртом у співвідношенні 1 : 1 і приймають по 40 кра­пель 3 рази на добу за ЗО хв до їди. Курс лікування такий, як і сві­жим соком.

КОЗЛЯТНИК ЛІКАРСЬКИЙ —Galega officinalis L.

Російські назви — галега лекарственная, козлятник аптечний

Багаторічна трав'яниста рослина. Має багато гіллястих стебел зав­вишки 90 см. Листки великі, завдовжки близько 20 см, непарнопірчасті. Квітки голубі або світло-фіолетові, зібрані в густі волоті. Плоди — багатонасінні боби. Цвіте рослина довго — з червня до середини ве­ресня. Росте на вологих берегах, луках; біля стариць.

Сировина. Для медичного використання заготовляють траву коз­лятника під час цвітіння рослини (зрізують на кілька сантиметрів від землі), а також насіння при повному його достиганні. Рослина поширена на Україні, в Краснодарському краї.

Хімічний склад. У рослині та насінні знайдено сапоніни, гіркоти, алкалоїд галегін, флавоноїди.

Застосування. Траву та насіння рослини застосовують з метою зни­ження рівня цукру в крові, як сечогінний засіб та для поліпшення лактації у породіль. При цукровому діабеті беруть 1 столову ложку трави та насіння на 1 склянку води, кип'ятять 10 хв. і настоюють 30 хв., Уживають по 50 мл 4—5 разів на добу протягом 1—1,5 міс.

Краще використовувати козлятник лікарський у суміші з коренями цикорію дикого, верхівками цмину піскового, травою вересу звичайно­го, коренями синюхи блакитної, листками і квітками меліси лікарської

у співвідношенні 2:3:2:3:2:3. Беруть 3 столові ложки суміші, за­ливають 2 склянками води, кип'ятять на малому вогні 10 хв. і настою­ють 2 год. Вживають по 2 столові ложки відвару 5 разів на добу за 30 хв. до їди.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Біологія, зоологія, ботаніка»: