Сторінка
3
Наркоманія та СНІД.
Наркотики та алкоголь загальмовують рефлекси, усувають сором’язливість і за допомогою хімії надають оманливої впевненості. Складається ілюзія, що наркотики спрощують соціальні взаємовідносини, але таким чином природна здатність до спілкування ніколи не розвинеться. Наркотики використовують як найкоротший шлях позбавитися від комплексів, пов’язаних з питаннями кохання та турботи про ближнього, відданості у почуттях, вони ніби полегшують стосунки та відповідальність. Психотропні препарати штучно маніпулюють природними біохімічними процесами, імітуючи, стимулюючи, пригноблюючи або заплутуючи істинні відчуття та емоції, пов’язані з коханням, близькістю, втішанням та сексуальністю. Наркотики пригнічують чіткість мислення, послаблюють контроль, людина не розуміє того, що відбувається і може бути легко втягнена у сексуальні стосунки. 70% наркоманів ВІЛ-інфіковані. Оскільки використовується одна голка для внутрішньо судинних ін’єкцій наркотиків, після введення ін’єкції у голці залишається трошки крові і з передачею цієї голки іншій людині заражена кров вводиться безпосередньо у кров’яний потік людини. Так розповсюджується вірус ВІЛ. Але небезпека СНІДу не зупиняє людей ні від ін’єкцій наркотиків, ні від сексуальної розпусти.
Процес звикання.
Процес фізичного та психологічного звикання відбувається через різні стадії:
1-ша стадія —пробна. Звичайно перший досвід з наркотиками відбувається випадково, через допитливість: ”Я просто зараз спробую і більше не буду його торкатися. Але я буду знати що це таке. І нічим воно мені не зашкодить”.
2-га стадія — соціальна. Людина продовжує вживати наркотики під впливом ореолу, що створюється соціальним середовищем навколо наркотиків, а також бажання випробувати їх ефект на собі, тому легше піддається спокусі спробувати наркотик ще раз і навіть проекспериментувати з іншими.
3-тя стадія — звикання. Приймання наркотиків стало звичкою, людина повністю опиняється під їх впливом. Фізична та психологічна залежність розвинулися до такої стадії, що наркотик просто необхідний для підтримки “нормального” існування. На цій стадії наркотик абсолютно контролює поведінку людини, яка повністю втрачає волю своїх дій.
4-та стадія — наркотична залежність (стійка наркоманія). Коли людина продовжує приймати наркотики, не зважаючи на їх негативний вплив на його благоустрій, здоров’я, життя у суспільстві та власне фінансове становище.
5-та стадія — повна та абсолютна залежність. Людина безсила опиратися наркотикам. Наркотики стають найголовнішим у його житті. Наркоман витрачає весь свій час, знаходячи, вживаючи наркотик, думаючи про нього та знаходячи способи та кошти отримати його ще більше. Наркоман живе, щоби вживати наркотики і вживає їх, щоби жити. Життя безнадійного наркомана майже завжди закінчується в’язницею, ізоляцією або смертю. Не кожний з тих, хто пробував наркотики, потрапляє у наркотичну залежність, але певно, що кожний наркоман починав пробувати із цікавості.
Процес відвикання від наркотику дуже важкий, тому що наркотична залежність не тільки фізична, але й психологічна. Наркомана зупиняє страх ломки, коли болить та ломить усе тіло: руки, ноги, поперек, розколюється голова, очі не витримують світла, кашель, нежить, блювота — і так продовжується досить довго. Багато разів наркомани намагаються зупинитися, але у процесі ломки багато хто здається.
У минулому році в Гуанджи, Китай, поліція розповсюдила фотографію групи 12-13-річних підлітків, залитих кров’ю, які під час ломки після героїну роздерли собі обличчя та груди.
Потяг до наркотиків — це реальна реакція на перебудову організму. Часто ті, хто звик до наркотиків експериментують з іншими речовинами, щоб знайти відчуття, що перевищують попередні. Наркоманам, що проходять курс лікування, необхідно перебудувати все своє життя та знайти інтерес, який дасть їм задоволення та відчуття наповненості не менше за те, що вони раніше шукали у наркотиках. Слід пам’ятати, що лікування та утримання не значить відновлення та повноцінне життя. Наркоман залишається наркоманом незалежно від того, вживає він наркотики у даний проміжок часу. Життя стає постійною боротьбою із спокусою спробувати знову.
Основні психотропні наркотичні речовини.
· Кокаїн
· Опіати та героїн
· Амфетамін
· П.С.П. (фенкціклідін)
· ЛСД
· Модельовані наркотики
· Анаболічні стероїди
· Інгалянти
· Марихуана
· Тютюн
· Алкоголь
Наркотики першого кроку. До них відносяться марихуана, тютюн та алкоголь, тому що практично усі наркомани починали з одного з цих трьох. Що раніше людина починає вживати наркотики першого кроку, тим більше ймовірність перейти до більш сильних наркотиків.
Пристрасть до кокаїну
— у курця виникає у 19 разів частіше, ніж у людини, що не курить;
— у 50 разів частіше у того, хто регулярно вживає алкоголь;
— у 85 разів частіше у того, хто вживав марихуану.
Ці люди входять до групи ризику.
Через емоційну та психологічну незрілість молодь найбільше підпадіє під спокусу наркотиків.
Наркотики руйнують найважливіші функції організму:
— здатність навчатися та планувати;
— координацію рухів;
— психологічний розвиток;
— формування навиків;
— дають оманливе та короткочасне відчуття, що людина перебуває у найкращій формі;
— підриває дисципліну.
Основний фокус при вирішенні проблеми наркоманії повинен бути на профілактиці, особливо серед учнів старших класів та середніх учбових закладів.
Марихуана.
Вирощується майже усюди, містить речовину ТГК, яка адсорбується мозком.
Сьогодні марихуана у 3-7 разів сильніша, ніж 20 роки тому.
Марихуана діє як стимулятор або депресант, викликаючи млявість та притулюючи реакцію, розслаблює. Все залежить від кількості активного компоненту у марихуані. Ті, хто курить марихуану глибоко вдихають не фільтрований дим — це призводить до раку легень, оскільки травмуються легені та пульмональна система.
Людина, яка почала приймати алкоголь, тютюн чи марихуану більш зазнає спокуси перейти на сильніші наркотики. Легко думати: “Зі мною цього ніколи не станеться. Мене не спокусити “важкими” наркотиками, а куріння цигарки-другої просто допомагає мені зберегти гарний настрій та на деякий час відключитися від проблем.” Наркотики ніколи не допоможуть вам у житті. З прийомом наркотиків проблеми не уходять. Коли дія наркотику припиняється, людина знаходить себе в тій само ситуації, з тими ж проблемам, що були раніше. Але ситуація погіршується — з’являється наркотична залежність.