Сторінка
2

Камфора. Ментол

Синоніми: Камфора́ (застар.), Camphor.

Натуральну камфору одержують з чи деревини смоли камфорного лавра (Японія, Китай, Борнео). Синтетичну камфору в промисловості одержують (у виді рацемічної суміші) переробкою скипідару чи його основного компоненту — пінена.

Застосування

Камфору використовують у медицине і ароматерапии (см. нижче), у виробництві деяких пластмасс — як пластификатор нитрата і ацетата целлюлози, як флегматизатор бездимного пороха, для боротьби з молью.

Застосування в медицині

Фармакологи розглядають камфору, як важливий представник аналептичних засобів. При введенні під шкіру розчини камфори в олії тонізують дихальний центр, стимулюють судинно рухливий центр. Робить також безпосередня дія на серцевий м'яз, підсилюючи обмінні процеси в ній і підвищуючи її чутливість до впливу симпатичних нервів. Під впливом камфори звужуються периферичні кровоносні судини. Сприяє відділенню мокротиння. Можливо, що камфора інгібує агрегацію тромбоцитов, у зв'язку з чим вона рекомендована до застосування для поліпшення мікроциркуляції. Протизудна дія камфори, можливо, пов'язана з тим, що вона, як і ментол, вибірково активує холодові рецептори.

Застосовують правовращающую натуральну камфору, що добувається з камфорного дерева, чи синтетичну, лівообертальну, одержувану з пихтового олії, або рацемическую.

Крім того, ефирное масло камфорного лавра застосовується в ароматерапии (але тільки «біле» ефірна олія) — одна з трьох фракций вихідної олії.

На початку ХХ століття вважали, що терапевтична дія робить тільки натуральна (правовращающая) камфора, потім було доведено, що синтетичні продукти — лівообертальна і рацемическая камфора не мають істотного розходження з дією натуральної форми. Камфора поліпшує альвеолярную вентиляцію, легеневий кровоток і функцію миокарда.

Застосовують розчини камфори в комплексній терапії при гострій і хронічній серцевій недостатності, коллапсе, при гнобленні подиху; пневмонії й інших інфекційних захворювань, при отравлениях снотворними і наркотичними засобами як антидота.

Препарати камфори

· Розчин камфори в олії 20 % для ін'єкцій (Solutio Camphorae oleosae 20 % pro injectionibus). 20 % раствор камфори в жирном (персиковом чи оливковом) олії.

Уводять під шкіру (не допускаючи влучення в просвіт судин щоб уникнути емболии). Разова доза дорослим від 1 до 5 мол; дітям до 1 року — 0,5—1 мол, 1 року — 2 років — 1 мол, 3—6 років — 1,5 мол, 7—9 років — 2 мол, 10—14 років — 2,5 мол. Уводять 1—3 рази в день. Перед уведенням рекомендується підігріти розчин до температури тіла. У рідких випадках після введення препарату можливе утворення инфильтрата, можливі аллергические реакции.

Rр.: Sol. Camphorae oleosae 20 % 2 ml D.t.d. N. 6 in ampull. S. По 2 мол під шкіру

При місцевому застосуванні препарати камфори роблять охолодне, дратівне і почасти антисептическое дія. Їх застосовують у складі мазей і утирань при запальних процесах, ревматизме і т.п. Приклад — олія камфорне для зовнішнього застосування (Solutio Camphorae oleosae аd usum externum):

· Олія камфорне 10 % розчин камфори в соняшниковій олії. Зовнішнє для розтирань при артритах, ревматизме і ін.

· Мазь камфорна (Unguentum Camphoratum): камфори 10 м, вазелина медичного 54 м, парафина медичного 8 м, ланолина безводного 28 р. Зовнішнє для розтирань при м'язових болях, ревматизме, артритах і ін.

· Спирт камфорний (Spiritus Camphoratus): камфори 10 м, спирту 90 % 70 мол, води до 100 мол. Застосовують зовнішньо для розтирань і попередження пролежнів.

· Спирт камфорний 2 % (антисептичне і слабке местноанестезирующее засіб).

· Розчин камфори і саліцилової кислоти спиртової (Solutio Camphorae et Acidi salicylici spirituosa) (камфори 50 м, салициловой кислоти 10 г, спирта 70 % до 1 л).

· Камфоцин (Сamphocinum). Линимент: камфори 15 м, кислоти саліцилової 3 м, масла касторового 5 г, масла терпентинного очищеного 10 м, метилсалицилата 10 г, настойки стручкового перца до 100 р. Розтирання при ревматизме, артритах.

· Краплі «Дента» для заспокоєння зубного болю (Guttae «Denta»): Хлоралгидрата і камфори по 33,3 м, спирту 95 % до 100 мол. Наносять по 2—3 краплі (на ватці) на хворий зуб.

· Краплі зубні: камфори 6,4 м, масла мятного 3,1 г, настойки валеріани до 100 р.

· Камфомен і Каметон - аерозолі для зовнішнього застосування захворюваннях верхніх дихальних шляхів

· Входить до складу препарату бромкамфора.

Протипокази

Застосування камфори протипоказане при епилепсии і схильності до судорожних реакцій.

Збереження

Збереження: у захищеному від світла місці.

Застосування в техніку

Як пластифікатор камфора широко використовувалася у виробництві целулоїду (особливо активно в період 1930—1960 р.), але з розробкою нових пластических масс, а також через горючість і летючість, вона була практично цілком витиснута з цього ринку.

Хімічні властивості

[Munched] [Munched]

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Хімія»: