Сторінка
4
• Органічна єдність загальнолюдських і національних цінностей у викладанні вітчизняної та світової філософської думки. Філософія України відзначена печаткою самобутності, вона займає своє місце в розвитку європейської та світової філософії. У нинішніх умовах необхідно зберігати й усіляко збагачувати її досягнення з урахуванням національних, традицій та менталітету нашого народу. Професор В. Андрюшенко цілком резонно відзначає, що в наші дні є прагнення відкинути досвід, накопичений українськими вищими навчальними закладами в радянський і пострадянський періоди " .пропонуючи розпочати розбудову вищої освіти "від нульової позначки" й лише за європейським чи американськими зразками. Така позиція є спірною. Університетська освіта України була чи не найкращою в царській Росії та колишньому СРСР, визнаною в Європі й у світі". Водночас необхідний творчий діалог із філософами інших країн на основі рівноправності, співробітництва, наукових дискусій, обміну накопиченим досвідом у викладанні, взаємозбагачення досягнутим. Тільки на такій методологічній базі можливо сформувати поважне відношення студентів до досягнень філософської думки своєї країни та інших народів
• Активне використання принципу творчого переосмислення сталих категорій. Звісно ж категорії "буття", "матерія", "субстанція", "рух" та інші набили оскому, повторюються у викладацькій роботі з року в рік. Проте це "вічні" категорії, причому вони набули такого змісту не тому, що не можуть бути вирішені, а тому, що кожне нове покоління філософів змушено вирішувати їх на свій кшталт, з урахуванням накопиченого матеріалу і власних потреб. Без глибокого аналізу даних категорій говорити про розвиток філософської думки не можна.
Усе викладене вище дає моральне право стверджувати, що в Україні та інших пострадянських республіках розгорнувся активний творчий пошук шляхів і методів подолання кризового стану філософії. Етап драматизму, психологічного шоку серед науковців і викладачів вузів поступово йде в минуле. Нижча фаза кризи пройдена, зростає тенденція колективними зусиллями домогтися виходу філософської думки на якісно новий рівень розвитку і тим самим зайняти більш гідне місце в національній та світовій духовній культурі.