Сторінка
2

Швейцер, Альберт – філософ, теолог, музикант, лікар

Ідеєю, охоплюючи і життєствердження і етику, стало швейцеровська концепція «благоговіння перед життям», пам'ятником якої стала збудована в Ламбарене фактично власними руками філософа лікарня. Швейцер писав: «Я – життя, яке хоче жити, в гущавині інших життів, які хочуть жити». Наступне з цього «життєствердження його духовний акт… в ході якого людина перестає жити як доведеться і починає з благоговінням віддаватися життю, щоб розкрити її істинну цінність». «В той же час людина, що відтепер стала мислячим, випробовує потребу відноситися до будь-якої волі до життя з тим же благоговінням, що і до своєї власної. Він відчуває інше життя як частину своєї. Благом вважає він зберігати життя, допомагати їй; піднімати до вищого рівня життя, здібне до розвитку; злом – знищувати життя, шкодити їй, пригнічувати життя, здібне до розвитку. Це і є головний абсолютний принцип етики».

Серед інших праць, в яких він розвивав цю ідею, – Занепад і відродження культури. Філософія культури (Verfall und Wiederaufbau der Kultur. Kultur und Ethik, 1923р); Містика апостола Павла (Die Mystik des Apostels Paulus, 1930р) автобіографія Швейцера З мого життя і моїх думок (Aus meinem Leben und Denken, 1931р); Світогляд індійських мислителів. Містика і етика (Die Weltanschauung der indischen Denker. Mystik und Ethik, 1935р.)

Швейцер по-своєму прагматично помічав, що «особистий приклад – не просто кращий метод переконання, а єдиний». Нерідко його здатність переконувати, примушуючи людей жертвувати деколи значні суми на підтримку лікарні, викликала роздратування і звинувачення в саморекламі, бажанні створити з себе символ милосердя. У якийсь момент до нього приклеїли ярлик «монстра милосердя». У лютому 1924р. мислитель знов відправився до Африки. Повністю зруйновану лікарню довелося будувати наново і у іншому місці, проте цього разу у Швейцера було більше добровільних помічників. Незабаром прибуло декілька лікарів і медсестер з Європи. Всі, хто прибував в Ламбарене, відмовлялися одержувати дарування або яку-небудь іншу винагороду. До 1927р. була збудована нова лікарня, яка могла прийняти набагато більшу кількість хворих. Незабаром селище Ламбарене придбало світову популярність, а Швейцер з гіркотою констатував, що «істину теж доводиться організовувати».

У липні 1927р. Швейцер повернувся до Європи, де продовжив читання лекцій і концертну діяльність. У Європі його чекало визнання, присудження почесних премій і звань найбільшими університетами. На Гетевську премію Швейцер побудував будинок в Гюнсбахзі, який став місцем відпочинку персоналу Ламбарене, а згодом меморіалом мислителя. Протягом 1930-х років він неодноразово виїжджав до Африки, стежачи за постійно роз ширяючою лікарнею, що перетворилася на крупний лікувальний стаціонар. Не дивлячись на тяжкість військового часу, лікарня Швейцера пережила Другу світову війну, продовжуючи працювати в колишньому режимі. Швейцер зміг повернутися до Європи тільки в 1948р. пробувши в Ламбарене десять довгих років. У 1949р. на запрошення університету Чикаго відвідав США. У 1950-х роках мислитель почав користуватися справді світовою популярністю – його ім'ям називали учбові заклади, вулиці і навіть кораблі. У 1953р. Швейцер став лауреатом Нобелівської премії світу 1952р. року, на вилучені кошти побудував поряд з Ламбарене село для прокажених. У 1957р. виступив з «Зверненням до людства», призвавши уряди припинити випробування ядерної зброї, і надалі не припиняв нагадувати про атомну загрозу. Після того, як Швейцер в 1959р. назавжди виїхав в Ламбарене, лікарняне містечко стало місцем паломництва безлічі людей зі всього світу.

Альберт Швейцер був однією з найбільших людей своєї епохи. За довге плідне життя він зробив немало як для науки і всього світу в цілому, так і для простих людей. Найхарактернішою межею було його самовідданість і подвижництво. Сучасники знали його як благородну людину і найбільшого гуманіста. Помер Швейцер в Ламбарене 4 вересня 1965р

У 1985 році вдячні нащадки спорудили йому пам'ятник в Гюнсбахзі,

також був відкритий меморіальний музей в Кайзбергзі.

Література.

1. Абаньяно Н. Введение в экзистенциализм. Санкт-Петербург, 1998.

2. Абаньяно Н. Мудрость философии и проблемы нашей жизни. Санкт-Петербург, 1998.

3. Вебер М. Избранное. Образ общества. Москва, 1994.

4. Вгтдепъбанд В. О Сократе // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т.1.

5. Гуссерль Э. Картезианские размышления. Москва, 1998.

6. Гуссерль Э. Философия как строгая наука. Новочеркасск, 1994.

7. Зиммель Г. Истина и личность // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т. 1.

8. Ортега-и-Гассет X. Дегуманизация искусства. Москва. 1990.

9. Ортега-и-Гассет X. Избранные труды. Москва. 1997.

10. Риккерт Г. Введение в трансцендентальную философию. Киев, 1904.

11. Риккерт Г. Философия истории. Санкт-Петербург, 1908.

12. Риккерт Г. О системе ценностей//Логос. 1914. Вып.1. Т.1.

13. Самосознание европейской культуры XX века: Мыслители и писатели Запада о месте культуры в современном обществе. Москва, 1991.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Філософія»: