Сторінка
2
– оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства або інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує підприємство;
– оформлення податкової накладної, що засвідчує факт надання товарів при розрахунках кредитними або дебетовими картками та чеками.
При здійсненні товарообмінних операцій зобов’язання підприємства виникають з моменту:
– оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт, послуг;
– оприбуткування товарів;
– оформлення документа, що засвідчує факт отримання замовником робіт, послуг.
Безготівкові розрахунки не обмежуються лише банківськими операціями. В грошовому обороті можуть мати місце взаємні розрахунки. Основою організації безготівкових розрахунків у господарському обороті України є Інструкція “Про безготівкові розрахунки в національній валюті” затверджена постановою Правління Національного банку №135 від 29.03.2001 року, а готівкових – Положення “Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління НБУ №72 від 19.02.2001 року, а також Інструкція про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України.
Позичкові рахунки відкриваються юридичними і фізичними особами у банку. Такі рахунки призначаються для обліку кредиту, який здійснюється шляхом оплати розрахункових документів і нарахування на поточний рахунок отримувача кредиту відповідно до умов кредитування.
Депозитні рахунки відкриваються на основі депозитного договору між власниками рахунка і установою банку на термін, затверджений у договорі. Кошти на депозитний рахунок перераховуються з поточного рахунка і після закінчення терміну зберігання повертаються на нього. Для відкриття поточних рахунків підприємства подають у банк такі документи:
1. Заяву на відкриття рахунка за підписом керівника підприємства і головного бухгалтера.
2. Копію свідоцтва про державну реєстрацію, засвідчену органом, який видав свідоцтво, або нотаріусом.
3. Копію рішення про створення чи реорганізацію підприємства.
4. Копію Статуту підприємства.
5. Картку зі зразками підписів осіб, що можуть розпоряджатися рахунком з відбитком печатки підприємства.
6. Копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік.
7. Копію документа про реєстрацію в Пенсійному фонді України.
При відкритті субрахунків для фінансів та самостійних підрозділів підприємства в банк подається копія рішення про створення відокремленого підрозділу і прохання про відкриття субрахунка.
Для відкриття поточного рахунка в іноземній валюті підприємство-резидент надає в банк ті ж документи, що і для відкриття рахунків у національній валюті.
4. Безготівкові операції та розрахунки.
Безготівкові розрахунки між підприємствами здійснюються у національній валюті України через банк перерахуванням коштів з рахунка платника на рахунок одержувача.
Кошти з рахунка клієнта списуються за розпорядженнями його власника, крім випадків безспірного стягнення та безакцетного списання коштів. Форми безготівкових розрахунків за товарними операціями і господарськими договорами можна класифікувати так:
1. Щодо факту здійснення угоди:
– попередня чи авансова оплата продукції, товарів, робіт та послуг;
– оплата за фактом реалізації угоди.
2. З точки зору умов оплати угоди.
– акцентна форма розрахунків;
– безакцентна форма розрахунків;
– акредитивна форма розрахунків;
– планові платежі;
– зарахування взаємної заборгованості;
3. За використовуваними платіжними засобами
– розрахунок платіжними вимогами, дорученнями;
– чекова форма розрахунків;
– вексельна форма розрахунків.
4. За джерелами коштів, які залучаються для фінансування угоди:
– за рахунок власних коштів підприємства;
– за рахунок кредитів та інших позичених коштів;
– за рахунок коштів клієнта.
Безготівкові розрахунки можуть здійснюватись за такими формами розрахункових документів:
– платіжне доручення;
– платіжна вимога-доручення;
– чеки, векселя;
– акредитиви;
– інкасові доручення.
Платіжні доручення – це документ, що є письмово оформленим дорученням клієнта на перерахування визначеної суми коштів доручення приймаються банком до виконання протягом десяти календарних днів від дати оформлення. Доручення використовуються при розрахунках за товари та послуги, з бюджетом, банками, страховими компаніями, тощо.
Платіжна вимога-доручення – це комбінований документ, який складається з двох частин: верхня – вимога постачальника безпосередньо до покупця сплатити вартість робіт, послуг, товарів; нижня – доручення платника своєму банку сплатити визначену суму коштів.
Чеки застосовуються для здійснення розрахунків у безготівковій формі між юридичними особами, а також фізичними та юридичними особами з метою скорочення розрахунків готівкою за продукцію (товари, роботи, послуги).
Розрахунковий чек – це документ, що містить письмове розпорядження чекодавця (власника рахунка в установі банку-емітенту), сплатити чекодержателю зазначену у чеку суму. Чеки з чекової книжки виписують в момент здійснення платежу і видаються чекодавцем за отримані ними товари та надання послуги.