Сторінка
5
· надати розпорядження розрахунковому банку про перерахування грошових коштів на рахунок продавця (мал.3 власник В1) .
Ці операції реалізують принцип "поставка проти платежу".
Після проведення депозитарієм дебетування рахунку клієнта-постачальника (мал.3 зберігач З1) і кредитування рахунку клієнта-одержувача (мал.3 зберігач З2) зберігачам надаються відповідні інформаційні повідомлення. За результатами цієї облікової операції в депозитарії зберігач (З1) продавця здійснює списання цінних паперів з рахунку власника (В1), а зберігач (З2) покупця здійснює зарахування цінних паперів на рахунок власника (В4).
Виконання угоди завершується видачею зберігачами виписок з рахунків у цінних паперах для власників.
Кліринг
Під клірингом розуміється цілий комплекс процедур, що починаються після звірки параметрів угоди і завершуються безпосередньо перед виконанням угоди. “Кліринг - отримання, звірка та поточні оновлення інформації, підготовка бухгалтерських та облікових документів, необхідних для виконання угод щодо цінних паперів, визначення взаємних зобов'язань, що передбачає взаємозалік, забезпечення та гарантування розрахунків за угодами щодо цінних паперів”.
Взаємозалік зустрічних зобов’язань практикується практично на більшості сучасних бірж. Його ціль - знизити кількість платежів і поставок цінних паперів по угодах, що укладаються членами тієї або іншої біржі.
Взаємозалік може бути двостороннім і багатостороннім.
Двосторонній взаємозалік застосовується достатньо рідко - головним чином у відношеннях між старими діловими партнерами. Багатосторонній взаємозалік може бути двох типів - без участі депозитарію у якості сторони у розрахунках (неттінг, netting) і з такою участю (новейшн, novation).
Саме метод "новейшн" знайшов застосування практично в переважній більшості клірингових систем. Це пояснюється його відносною простотою, зручністю й незалежністю від числа учасників, а також можливістю створення надійних систем контролю за виникаючими ризиками. Застосування клірингу при виконання угод щодо цінних паперів спрацьовує майже як мультиплікатор в банківській системі. Він дає можливість учасникам клірингу зменшувати обсяг задіяних для виконання угод активів.
Процедури виконання клірингу встановлені в Положенні про розрахунково-клірингову діяльність. Однак, для застосування клірингу повинно бути проаналізоване співвідношення між вартістю створення і підтримки системи клірингу і витратами на виконання угод без такої системи. Використання клірингу ефективно і вигідно тільки на ринках із великими обсягами угод. Сьогодні для українських ринків цінних паперів використання клірингу, напевно, не доцільне.
Висновки
Так само як для безготівкових розрахунків необхідна банківська система, для обігу знерухомлених або бездокументарних цінних паперів необхідна депозитарна система.
Створення депозитарної системи в Україні забезпечить формування основи електронного обігу цінних паперів та похідних цінних паперів із низьким рівнем ризику.
Разом з тим, не слід забувати, що інвестора не цікавить як працює система виконання угод щодо цінних паперів (так само як і функціонування банківської системи). Просто інвестор повинен мати впевненість в надійності системи, яка обслуговує його кошти.
В багатьох країнах для забезпечення роботи ринків цінних паперів депозитарні системи вже створенні. Вони здійснюють виконання практично всіх угод з цінними паперами.