Сторінка
6
Основним джерелом формування власного власних коштів підприємства є статутний капітал — це сукупність коштів, вкладених у підприємство його власником (власниками). Порядок формування статутного капіталу регулюється законодавством та засновницькими документами.
Статутний капітал виступає невід’ємною складовою частиною будь-якого товариства або підприємства.
Так, статутний капітал державних підприємств відображає суму коштів, виділену державою з бюджету на момент введення підприємства в експлуатацію для здійснення його діяльності (вартість всіх витрат на будівництво, монтаж, наладку, вартість обладнання, оборотних засобів та грошові кошти).
Статутний капітал недержавних комерційних структур формується за рахунок коштів (матеріальних, грошових), внесених акціонерами (учасниками), і тому уявляє собою колективну власність декількох юридичних або фізичних осіб — засновників акціонерного товариства або підприємства іншої організаційно-правової форми.
При ознайомленні з формуванням статутного капіталу необхідно враховувати організаційно-правову форму підприємства. Тому вивчення операцій з капіталом доцільно починати з ознайомлення юридичного статусу та права здійснення статутних видів діяльності, складу засновників (учасників), структури і управління підприємства, а також фінансових можливостей для досягнення поставлених цілей діяльності.
Література
1. Балабанов И.Т. Фінансовий аналіз: Посібник. – К.: Юрист, 2004. – 521 с.
2. Серажим М.К. Капітал: Посібник. – К.: ПРТ, 2004. – 361 с.
3. Иванченко ВМ. Економічний аналіз: Підручник. – Х.: МАУЛ, 2003. – 367 с.
4. Колоб Р.У. Економіка на підприємстві: Підручник. – Ж.: ФИЛИН, 2004. – 214 с.
5. Бункина Е.П. Підприємство та капітал: Навч. посібник . – К.: Софія 2004. – 105 с.
6. Терещенко І.В. Власний капітал підприємства: Підручник. – К.: ЕКОБУД, 2004. – 367 с.