Сторінка
2
За енциклопедичним словником, соціальний педагог – це особа, фах якої – соціально-педагогічна робота й освітньо-виховна діяльність. Як спеціаліст він організовує взаємодію освітніх та позанавчальних установ, сім'ї, громадськості з метою створення в соціальному середовищі умов для соціальної адаптації та благополуччя дітей та молоді в мікросоціумі, їхнього всебічного розвитку. Головна особливість соціально-педагогічної роботи – вміння соціального педагога визначати проблеми та потреби особистості на різних рівнях: індивідуальному, міжособистісному та суспільному.
Як професія "соціальний педагог" в Україні була введена до кваліфікаційного переліку спеціальностей лише у 2000 році. Найбільшого поширення набула в таких сферах як загальноосвітні школи, спеціальні навчально-виховні заклади, спеціалізовані служби центрів ССМ тощо. Для дошкільних навчальних закладів ця посада ще досить нова.
Отже, на сьогодні виникає потреба у конкретизації напрямів діяльності соціального педагога в ДНЗ, розробці змісту та форм його роботи, яка суттєво відрізняється від роботи соціального педагога в загальноосвітній школі, узагальненні існуючого передового педагогічного досвіду.
Як правило, чинний стан діяльності свідчить, що ставки соціального педагога є лише у великих містах (так, у м. Києві в трьох районах працює близько 18 соціальних педагогів). І тому, певна частина функціональних обов'язків соціального педагога додатково покладається на вихователя та інших педагогічних працівників.
Соціальний педагог у дошкільному навчальному закладі – новий тип педагога. Він допомагає вихованцю зрозуміти навколишній світ, піклується про формування моральних, загальнолюдських цінностей, аналізує процес формування особистості, як соціальний процес, процес розвитку її нахилів та здібностей.
Соціальний педагог може стати посередником між Центрами розвитку дітей з особливими потребами та дошкільним навчальним закладом, створювати сприятливе розвивальне навчально-ігрове середовище для дітей з особливими потребами, забезпечувати умови для проведення спільних занять із здоровими дітьми в ДНЗ, задовольняючи освітні потреби всіх дошкільників, сприяти ефективному співробітництву педагогів, батьків та фахівців різного профілю. Цікавий досвід роботи арттерапевтичного "Інклюзивного центру творчого розвитку дітей "Калинонька" (м. Львів), в якому застосовується перехідна модель до інклюзивного навчання (спільне навчання здорових та дітей з функціональними порушеннями) – створення підготовчого навчально-розвивального інклюзивного середовища. Дана модель передбачає спільні заняття арттерапією дітей з особливостями психофізичного розвитку зі спеціальних шкіл-інтернатів та реабілітаційних центрів та здорових дітей із загальноосвітніх закладів в т. ч. дошкільних.
Таким чином, діяльність соціального педагога дошкільного навчального закладу може здійснюватись за такими напрямами:
· педагогізація соціально-культурного середовища мікрорайону;
· здійснення соціально-педагогічного патронату дітей мікрорайону, які не відвідують дошкільний навчальний заклад;
· забезпечення педагогічного всеобучу батьків та інших членів родини (дідусів та бабусь), опікунів, прийомних батьків, усіх, хто причетний до виховання дітей;
· допомога родині у вихованні дітей відповідно до запитів батьків та особливостей виховання в конкретній родині;
· організація змістовного дозвілля дошкільнят в ДНЗ та мікрорайоні;
· робота з попередження насильства в сім'ї над дітьми та робота з дітьми, які зазнали насильства;
· робота з дітьми з особливими потребами та їхніми батьками, створення сприятливого навчально-розвивального інклюзивного середовища;
· супровід процесу адаптації дитини та батьків до дошкільного навчального закладу;
· визначення психологічної готовності дітей до навчання в школі;
· посередницька роль у взаєминах дитини, родини з освітніми, соціокультурними закладами мікрорайону.
Потребують подальшої розробки питання взаємодії соціального педагога ДНЗ з сім'єю та іншими інституціями з проблем дитинства, змісту та форм роботи, створення навчально-методичних посібників для соціальних педагогів, які працюють в дошкільному навчальному закладі, розробки програм щодо організації роботи з дітьми, які виховуються в домашніх умовах тощо. На часі розробка спецкурсу "Технології роботи соціального педагога в дошкільних навчальних закладах", який є доцільним для підготовки студентів зі спеціальностей: "Дошкільне виховання", "Соціальна педагогіка".
1 2