Сторінка
2
Поширеним напрямом соціально-педагогічної роботи Служби є інформаційно-просвітницький, який реалізується шляхом: діагностично-корекційної роботи з вихованцями дитячого притулку; превентивної роботи щодо попередження та профілактики негативних явищ, зокрема наркоманії та СНІДу серед неповнолітніх і молоді; популяризації Конвенції ООН про права дитини, сучасного вітчизняного законодавства з проблем соціально-правового захисту дитинства й відповідального батьківства серед дітей, батьківської та педагогічної громадськості; організації змістовного й соціально-цінного дозвілля учнів та студентів міста; організації вуличної соціальної роботи з дітьми та молоддю в м. Умань тощо.
Одним із провідних напрямів роботи Служби є соціальний супровід студентів-першокурсників, допомога в успішному проходженню процесу адаптації до нових умов ВНЗ, з метою чого реалізується розроблена програма, яка включає комунікативні ігри на знайомство, тренінги, походи, екскурсії, індивідуальну роботу зі студентами-першокурсниками за їх потребами та проблемами. У межах цього напряму організовуються також конкурси та акції: фотоконкурси "Літо мрій" та "Мій край"; святкування Дня студента; презентація І курсу; святкування Дня української армії; новорічний карнавал; святковий концерт до Дня св. Валентина - "Кохання з першого погляду"; конкурс "Міс факультету" та ін. З огляду на те, що рушійними силами навчання, поведінки і духовного розвитку студента є мотиви соціальної значущості майбутньої професії, на факультеті змістовною і святковою програмою відзначаються День працівників соціальної сфери та День психолога.
У рамках діяльності Служби на добровільній основі працюють студенти психологами за затвердженим графіком, які здійснюють психологічну допомогу студентам у складних життєвих ситуаціях, проводять індивідуальні консультації, надають рекомендації щодо вирішення соціальних та особистісних проблем студентської молоді. Така соціально-реабілітаційна робота спрямована на попередження та подолання негативних явищ у молодіжному середовищі.
Важливим напрямом соціально-педагогічної роботи Служби є профілактичний. Діяльність численних волонтерських груп спрямована на профілактику соціальної, культурної та психологічної дезадаптації. Для профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі волонтери постійно організовують і проводять такі заходи, як конкурс малюнків на асфальті "Я обираю здоровий спосіб життя!", різноманітні бесіди, диспути, лекції на відповідну тематику, молодіжні концерти "За здоровий спосіб життя”, вуличні ігротеки, театралізовані дійства, рольові та творчі ігри з молоддю, конкурси стіннівок та соціальних реклам з метою попередження поширення шкідливих звичок, негативних явищ, соціальних хвороб шляхом просвітницької роботи.
У рамках діяльності Служби особлива увага приділяється організації позанавчальної роботи культурно-дозвіллєвого спрямування. Так, на факультеті створено Арт-лабораторію, яка об’єднує студентів, котрі мають жагу до творчості. У рамках діяльності лабораторії проводяться творчі вечори, мистецькі акції, літературні кав’ярні тощо. Нині цей напрямок роботи продовжує розвиватись, охоплюючи не тільки студентів як цільову групу, але й приділяючи увагу дітям та молоді, сім’ям, людям похилого віку та інвалідам.
Один із напрямів діяльності Служби - науково-дослідна робота студентської молоді, в рамках якого здійснюється написання магістерських, дипломних, курсових робіт, наукових статей і розвідок із соціально-педагогічної проблематики, проведення соціологічних досліджень з вивчення різних аспектів життєдіяльності студентів: проблеми здорового способу життя, формування усвідомленого батьківства, гендерної рівності, створення сім’ї тощо. До того ж студентами створюється та апробовується цикл програм з проблем профілактики негативних явищ: "Антинаркотик", "антиСНІД", "Проти паління" і т.п. Розробляються циклові програми розважальних заходів для дітей і підлітків різних категорій (інваліди, діти-сироти, діти, позбавлені батьківської опіки).
Унікальністю, творчістю, оригінальністю вирізняються соціальні та благодійні акції, проведені волонтерами ССПС для студентів, жителів міста Умань, школярів, дітей-сиріт, дітей з вадами розвитку, людей похилого віку: театралізована акція "Великі пригоди малих індіанців" для дітей з Уманського дитячого притулку (25 дітей віком від 6 до 16р.).; соціальна акція у Будинку для пристарілих до Міжнародного дня людей похилого віку; акції "Створи настрій власноруч" та "Тиждень крейдових повідомлень"; свято до Дня інваліда, на якому були присутні діти-інваліди віком від 1 до 17 років (109 дітей 1-14 років, 23 дитини 15-17 років); благодійні акції з нагоди свята Миколая; благодійний аукціон "Купи зустріч з…" з нагоди святкування Дня закоханих; соціальні акції до Міжнародного дня захисту дітей; святково-розважальна програма "Країна здоров’я" та ін.
Помітне місце у волонтерській роботі Служби посідає також і матеріальна допомога. Студенти-волонтери збирають речі, канцтовари, книжки, солодощі, які потім у театралізованій формі передаються дітям-сиротам, дітям-інвалідам. Варто відзначити акції: "Не будь байдужим - подаруй дитині іграшку!", "Поділись теплом", "Книгу не жалкуй - дитячому будинку подаруй", "Спішімо робити добро!" та ін.
У ході аналізу роботи Студентської соціально-психологічної служби встановлено, що волонтерська діяльність сприяє професійному становленню майбутніх фахівців, набуттю соціального досвіду, формуванню соціальної активності (активної життєвої позиції), яка є однією з важливих професійних якостей майбутнього соціального педагога, соціального працівника, бо в ній виявляється творче, свідоме ставлення до життя суспільства, соціальних цінностей, що знаходять своє відображення в діяльності, зокрема волонтерській роботі, яка забезпечує професійну самореалізацію особистості.
Робота служби допомагає студентам-волонтерам розвивати не лише свої професійні навички та вміння як майбутніх фахівців соціальної сфери, а й загальнолюдські якості, такі як доброта, милосердя, толерантність і т.п.
Водночас, реалізація професійних й особистісних можливостей майбутніх фахівців соціальної сфери у волонтерській роботі передбачена завдяки їх активній участі в різних формах позааудиторної роботи. Саме вона створює сприятливі умови для самореалізації й розвитку кожного студента, урахування індивідуальних запитів та інтересів, стимулювання внутрішньої потреби до формування їх духовності й милосердя сприяє розв’язанню складних завдань формування особистості майбутнього соціального педагога, соціального робітника. Завдяки позааудиторній діяльності, яка здійснює навчально-виховну функцію, створюються умови для формування гуманістичних, демократичних поглядів молодого покоління, розвитку й удосконалення професійно-особистісних якостей, професійних знань та практичних умінь.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методичні особливості застосування ігрових прийомів та цікавого матеріалу на уроках природознавства в початкових класах
Розвиток інтересу до навчання фізики в учнів у позакласній роботі на прикладі 11 класу загальноосвітньої школи
Панас Мирний: нарис життя і творчості
Формування професійних навиків і умінь в учнів профтехучилищ
Шляхи попередження важковиховуваності учнів у школі першого ступеня