Сторінка
7
На думку М.Ф. Строніна, гра на уроці англійської мови – це ситуативно-варіативна вправа, де створюється можливість для багаторазового повторення мовного зразка в умовах максимально наближених до реального мовного спілкування із властивими йому ознаками: емоційністю, спонтанністю, цілеспрямованістю мовного впливу. Тобто, у ході гри в учнів формуються вимовні, лексичні, граматичні навички, учні здобувають досвід мовного спілкування.
Ігри сприяють виконанню важливих методичних завдань:
створенню психологічної готовності дітей до мовного спілкування;
забезпеченню природної необхідності багаторазового повторення ними мовного матеріалу;
тренуванню учнів у виборі потрібного мовного варіанта, що є підготовкою до ситуативної спонтанності мови взагалі.
Тому гра повинна не тільки займати важливе місце на уроці англійської мови, але й бути його стрижнем. Треба прагнути до того, щоб ігровий елемент був присутній на всіх етапах уроку англійської мови й створював загальну ігрову атмосферу. Наприклад, якщо на уроці потрібно відробити вживання майбутнього часу, то урок можна почати так: «Відгадайте, що ми будемо робити на уроці?» Відповіді учнів: «Ми будемо читати, ми будемо писати. Ви нам прочитаєте нову розповідь». Тобто на уроці з'ясовується план роботи й тренується майбутній час. Приводи для таких ігрових моментів можна й потрібно знаходити на всіх етапах уроку.
Тоді гра, у її закінченому виді буде органічно пов'язаною з уроком. І учні можуть і не помітити, що вони грають, їм просто буде цікаво. Але справа не в кількості використовуваних ігор на уроці. Почуття міри важливо дотримувати й тут. Мова йде, скоріше про загальну ігрову атмосферу, що дозволяє вчителеві захопити учнів, емоційно їх настроїти на сприйняття англійської мови.
Головне завдання вчителя – домогтися того, щоб не пропадав у дітей інтерес до предмета, щоб запропонований учневі матеріал був доступний по труднощам. Велику допомогу в цьому питанні роблять гри. Їхнє використання дає гарні результати, підвищує інтерес учнів до уроку, дозволяє сконцентрувати їхню увагу на головному – сформувати в них вимовні, лексичні, граматичні навички й уміння в процесі природної ситуації спілкування під час гри.
Ігри використаються у всіх класах, але характер матеріалу й завдання міняються від класу до класу.
Гра є важливим елементом уроку англійської мови в 1 – 4 класах. Гра для молодшого школяра є засобом пізнання дійсності. Виходячи з особливостей психологічного розвитку молодшого школяра (переваги емоційної сфери над інтелектуальною, перевага мимовільного запам'ятовування) не можна не оцінювати потенційних можливостей гри.
На уроці ми маємо справу з особливим видом ігор – навчальними іграми. Вони відрізняються від розважальних тим, що мають другий план або вузько методичну мету. Для учнів навчальна гра залишається розвагою, тренування відсувається на другий план. Для вчителя ж будь-яка навчальна гра – це насамперед вправи. Учитель завжди чітко й точно уявляє собі, яку навчальну мету переслідує та або інша гра. Однак, йому в жодному разі не слід показувати учням, що його більше цікавить другий план. Він повинен сміятися й радуватися разом з учнями, підкреслюючи тим самим, що його хвилює ігровий зміст вправи, а не навчальний. Якщо вчитель розкриє учням другий план, то гра перетвориться у звичайну вправу. У процесі гри формування вимовних, лексичних і граматичних навичок відбувається в захоплюючій для дітей формі. Ігри розвивають спостережливість у школярів, пожвавлюють урок, підвищують інтерес до вивчення іноземної мови.
У відповідності зі шкільною системою навчання іноземній мові М.Ф. Стронін підрозділяє ігри на:
підготовчі
творчі
«Підготовчі» ігри містять у собі граматичні, лексичні, фонетичні й орфографічні ігри. Метою цих ігор є формування вимовних, лексичних і граматичних навичок і тренування вживання мовних явищ на підготовчому, предкомукативному етапі оволодіння іноземною мовою.
До «творчих» ігор відносяться аудитивні й мовні ігри. Їх ціль – подальший розвиток мовних навичок й умінь.
Зупинимося докладніше на «підготовчих» іграх.
Лексичні ігри.
Ці ігри слідом за граматичними іграми продовжують будувати фундамент мови, тому що оволодіння лексичним і граматичним матеріалом створює можливість для переходу до активної мови учнів. Дані ігри переслідують такі цілі:
тренувати учнів у вживанні лексики в ситуаціях, наближених до природної обстановки;
активізувати мовно-мисленнєву діяльність учнів;
розвивати мовну реакцію учнів;
познайомити учнів зі сполучуваністю слів.
Ряд ігор призначений для тренування учнів у вживанні окремих частин мови, одиниць, числівників, прикметників. Інші ігри відповідають певним темам. Наприклад, у грі «What can I do for you?» представлена тема «Покупки», «What colour is my shirt?» – тема «Одяг».
Приведемо приклади лексичних ігор.
1. «Don't say four».
Усі знають, як важко дорахувати до великого числа й не збитися. Але не дуже цікаво лічити просто підряд. Тому у випадку тренування числівників можна використати цю гру. Умови гри: учень рахує, але коли дійде до числа із цифрою «4», він повинен сказати замість нього слово «stop». Кожному видається по одній фішці. Хто зробить помилку губить свою фішку. Виграє той, хто збереже свою фішку.
2. «Дійди до вчителя».
У ході цієї гри відбувається тренування лексики по темі «Кольори». Учень відходить на 11 кроків від учителя, а потім, зробивши крок, називає одне слово по темі. Сказавши правильно всі слова, доходить до вчителя. Учитель може погладити по голові, потиснути руку й т.д.
План-конспект уроку з англійської мови з використанням методів навчання лексики
Англійська мова в 2-му класі: «Подорож друзів у веселу школу»
Завдання:
Тренування вивчених мовних образів і лексики в мові учнів.
Повторення вивчених букв англійського алфавіту.
Робота з моделями побудови англійських речень.
Активізація числівників і лексики в мові учнів.
Відпрацьовування дієслова «can» у ситуаціях.
Розвиток навичок усного мовлення.
Устаткування: магнітофон, касети, букви алфавіту, картинки (Miss Chatter, Mister Rule, склад поїзд і вагони), іграшки, схеми речень.
Хід уроку
1. Оргмомент
Учитель: Good morning children, I am very glad to see you.
2. Введення в тему уроку
Учитель: Dear children, I invite you to travel to a funny school. Are you ready? Let's start.
3. Фонетична зарядка
(на дошці, на форматі А4, намальована Miss Chatter)
Учитель: Look at the blackboard, please. Our kind and clever Miss Chatter is ready to work with you. Listen and repeat the sounds.
Miss Chatter
– прокинулася, потягнулася [u], [u:]
– зробила зарядку [d], [t]
[m], [n]
– прийняла душ [], []
– настрій покращився [], []
– подзвонила друзям і розповіла їм про свій настрій [], []
– усім сказала: Good morning, Good morning, Good morning to you…
Фонетичне відпрацьовування римування TCl
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Екологічне виховання при формуванні сучасних знань про проблему пестицидів в Україні
Використання демонстраційного досліду як засобу вивчення функціонування рослинного організму в розділі "Рослини"
Методика і практика вузівського викладання
Соціально-педагогічна робота в умовах літнього оздоровчого табору
Розвиток пам'яті у дітей дошкільного віку