Сторінка
3
Створивши належні творчі розробки, учитель отримує високоефективний урок.
А як за один урок краєзнавчого типу можна розповісти про культурне минуле свого міста? Для цього слід прочитати всю наявну літературу про місто, виписати прізвища всіх відомих людей і написати про те, хто чим прославився. Ось, будь ласка, кілька рядочків з мого вірша.
Надихав поетів Ніжин,
драматургів, байкарів
на слова ліричні, ніжні,
гострий гумор влучних слів.
Гоголь, Кукольник, Забіла
тут схилялись над пером.
Гербель, Глібов і Гребінка
віршували над Остром.
Творчість на уроці - це не лише вірш, пісня, картина. Творчістю є взаємне спілкування.
Безумовно, творчими є всі без винятку практичні заняття. Хіба не є творчістю випікання хліба, паски, малювання писанки? Учитель-ремісник продиктує рецепт та й годі. А у творчого на цей випадок усе заготовлене заздалегідь з допомогою учнів: різнокольорове пшоно, сорок яєць, ванілін, кориця, борошно, цукор, дріжджі, молоко для паски, сметана чи вершки, з якими учні смакуватимуть свій "художній" витвір.
У творчого вчителя завжди знайдуться "пера" для малювання писанок, фарба з природних барвників, віск, сухий спирт, пристрої для тримання писанок, тобто все, щоб забезпечити учнів роботою на уроці й навчити їх мистецтву писанкарства.
Учитель українського народознавства обов'язково повинен привітати учнів з народним святом, відкрити їм сторінки "Святоліку":
"Будь ласка, читайте, це цікавої" Він буде постійно підвищувати мовну культуру учнів, щоуроку даючи їм мовні кросворди, підготовлені самими учнями. Він не стане вимагати "Любіть свою мову", а спокійно й упевнено очищатиме мову своїх вихованців від "бур’яну".
Як навчити дітей шанувати не лише живих, а й померлих? Ця проблема така пекуча! Необхідно переконати, впевнити учнів, що втра близьких людей стає іноді виміром нашої людяності, чесності, або, навпаки, безпам’ятства, бездуховності. На початку такого уроку я пропоную послухати пісне у виконанні Ніни Матвієнко.
Летіла зозуля з гори та в долину,
та й сіла кувати коло мого тину.
Зозуле, зозуле, це ж ти горе чуєш,
коло моєй хати на калині куєш.
Зозуля кувала, правдоньку казала,
по моєї неньки на світі не стадо.
Побігла до хати, стала на порозі,
забилось серденько, покотились сльози.
ОЙ матінко-мати, де к тебе узяти,
чи піти купити чи намалювати?
Наїхали маляри з далекой сторони,
змалювали неньку на білій оселі.
Змалювали очі, змалювали брови.
та не змалювали щирої розмови.
І продовжую далі:
- На жаль, ми складаємо ціну людям лише після їхньої смерті, не замислюючись, що значать вони для нас за життя. Якби ми робили це вчасно, то, можливо, тим самим продовжували б їхнє життя на землі.
Але, незалежно від того, жива людина чи мертва, її треба шанувати завжди, якщо вона на це заслуговує. Отже, навчимося в наших предків шанувати померлих.
Пісню учні вивчають удома напам’ять.
Провести урок про народні музичні інструменти вчитель народознавства не ризикне без прослуховування їх звучання /гратиме чи учитель, чи учні, чи запрошені музиканти/.
Вивчаючи тему "Церква в житті українців", учні отримують такі знання про неї, якими часом не може похвалитися й доросла людина.
Я малюю учням план церковної будівлі, вчу, де можна стояти в церкві, де її святі місця, де відбуваються церковні обряди хрещення, вінчання, розповідаю історію виникнення церкви, вивчаю порядок розміщення ікон у церковному іконостасі за допомогою намальованої мною схеми. На жаль, праця творчого вчителя оплачується не набагато більше, ніж просто вчителя-спеціаліста. Кожен учитель мріє про фінансування своєї творчості. Не для того, щоб збагатитися, а з метою придбати друкарську машинку, папір, кошти для друкування своєї наукової праці, фарби, полотно для картин, музичні інструменти, технічні засоби.
Наприклад, як розумно було б створити відеофільми про всі сімейні та календарні обряди, промисли, ремесла України! Ви назвете ці потреби рожевими мріями творчого вчителя? Може й так. Але я називаю цей дефіцит бездіяльністю чиновників з Міністерства освіти, які, запровадивши новий предмет у навчально-виховний процес школи, переклали всі турботи на самого тільки вчителя українського народознавства.
Учитель повинен бути творчим не лише на уроці, а й у позакласній виховній роботі, але там він стає й сценаристом, і режисером, і актором, і художником, і музикантом одночасно. Ніби за помахом його чарівної палички оживають дивні звичаї й традиції нашого народу. Вивчаючи сімейні обряди, мої учні "сватаються", святкують "родини", христини", "пострижини', "іменини", справляють весільні обряди - печуть коровай, прикрашають гильце, розплітають косу. Але цим практичним навичкам передує; велетенська робота вчителя. По-перше, потрібно написати сценарій обряду чи свята. По-друге, треба зацікавити ним учнів. По-третє, виконати постановку. По-четверте, продумати режисуру. По-п’яте, провести безліч репетицій. По-шосте, приготувати костюми. По-сьоме, намалювати чи приготувати декорації.
Це під силу лише залюбленому в свій предмет учителю. Мабуть, саме тільки прагнення дати учням потрібні знання, вміння та навички надає вчителю сил упоратися з цими завданнями. Наведу приклад, як таке прагнення творчості пробудило в мені бажання поширити знання учнів про історичне минуле свого міста. Я написала п’єсу за романом П.Куліша "Чорна рада". Зміст її відповідав назві "Усякому є кара й нагорода". Учні розучили ролі й показали виставу в школі. Вистава вчила дітей служінню рідній землі, своєму народові, прагненню здобути на землі добру славу. Бо як же цій землі не послужити, коли закоханий в її красу?!
Готуючи виховний захід під назвою "Як жилося Україні", я коротко у віршах описала історію України, включивши до сценарію сцену з роману С.Скляренка "Святослав". Намалювала декоративне полотно розміром 5x7 м - пічку з чайками біля берега, старезний дуб з ошатним гіллям. І таких же розмірів полотно "Запорожці пишуть листа турецькому султану" до сцени, присвяченої часам козацтва в Україні. Усе це робилося для того, щоб учням було легше осмислити життя предків у різні часи історії. Простеживши шлях народу до XX століття, теперішні "козачата" роблять висновок:
Довго-довго наші люди
проливали свою кров.
Хай потомки не забудуть,
щоб не литися їй знов.
Горді ми тепер безмежно,
коли чуємо слова
"Україна незалежна,
суверенна і нова".
Такі заходи щоразу надихають учителя на нову творчість. Спинитися на досягнутому не дають самі учні. І п’ятикласники, й десятикласники просять учителя "Давайте ми покажемо весілля". І я знову шукав місцеві весільні обряди в літературі, пресі, у пам’яті бабусь і описую одинадцять весільних обрядів. Пишу сценарій, розучую з учнями. Готую декорацію хати нареченого та нареченої. Роздаю запрошення на весілля учням, учителям. І ось ми в школі справляємо українське весілля. Майже справжня соромлива наречена в білій вишитій сорочці, весільній корсетці, червоній спідниці, з довгою пишною косою. Наречений - чорнявий, кучерявий, справжній козак.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Виховання дитячого колективу за В.О. Сухомлинським
Методика навчання малюванню дітей середньої групи
Дослідницький метод опитування та методологічна основа його проведення
Ділова гра як засіб організації допрофільної підготовки з іноземної мови учнів 8–9-х класів основної школи
Формування соціокультурної компетенції учнів початкової школи в процесі навчання читання