Сторінка
6
Відеодиски (CD-, DVD-video) призначені для відтворення з них запису зображення й звуку за допомогою відеопрогравача. Вони дають змогу починати відтворення з будь-якого місця запису, як на грамплатівці (система прямого доступу), не чекаючи, як у магнітофоні, доки перемотається стрічка. DVD-технологія побудована на принципах високоякісного відтворення звуку й відео.
Наочні посібники для ПТНЗ та вимоги до них
Специфіка курсу кулінарії вимагає особливої організації робочого місця викладача в класі. На мал. 1 показаний один з варіантів робочого місця викладача в кабінеті кулінарії. Ліворуч від кафедри розташована електрична або газова плита. Вона використовується в тих випадках, коли необхідно по ходу уроку демонструвати прийоми кулінарної обробки, зв'язані з нагріванням. Праворуч знаходиться демонстраційний стіл для установки муляжів, натуральних зразків і т.д. Біля демонстраційного столу - холодильна шафа, що відкривається з боку робочого місця викладача. Шафа використовується для збереження натуральних зразків блюд, приготованих для демонстрації. На стіні, за робочим місцем викладача, установлені класна дошка, екран і рейка з гачками для розвішування плакатів. На цій же стіні встановлені раковина і вішалка для рушника. У цій же стіні знаходяться двері в лаборантську. У двері є вікно для подачі наочного приладдя.
Рис. 1. Устаткування робочого місця викладача в кулінарному кабінеті
На кафедрі може бути пульт керування класом програмованого навчання, автоматичним затемненням і дистанційний пристрій для діапроектора. Діапроектор і кіноапарат можуть бути встановлені й у лаборантській. У цьому випадку екран роблять матовим, прозорим, зображення на нього проектується через дзеркало з апаратів, встановлених за стіною в лаборантській.
Демонстраційний стіл-стійка відкритий з боку викладача і постачений полицями і висувними шухлядами для класного журналу й інших матеріалів, набору наочних приладдя (муляжів, колекцій, інструментів, і т.д. ), підібраних для даного уроку і не виставлених на стіл заздалегідь, щоб не відволікати уваги, учнів.
На уроках кулінарії широко використовуються натуральні, образотворчі і комбіновані наочні приладдя.
Натуральні наочні посібники
До цього виду наочних приладів відносяться різні колекції і зразки виробів, інструменти, посуд і т.д.
1. Зразки різних форм нарізки овочів. З цією метою використовуються морква, картопля і ріпчаста цибуля. Овочі нарезают, укладають у скляні банки, заливають оцтом (не слабше 9%-ного) або прокип'яченим, охолодженим і процідженим розсолом (20 - 30%). Потім банки закривають поліетиленовими кришками так, щоб під кришками не залишалося повітря, і перевертають. Кожна банка забезпечується етикеткою з указівкою форми, розмірів, кулінарного призначення.
2. Гербарій пряної зелені. Гілочки петрушки, селери, кропу, кинзи і т.д. розпрямляють, укладають між аркушами фільтрувального папера, кладуть під прес і засушують.
Висохлу гілочку обережно змазують з однієї сторони фотоклеєм, приклеюють до листка білого паперу, на якому роблять відповідний напис (назва зелені, головної речовини ефірної олії, кулінарне застосування), листок поміщають між шматочком картону й органічного скла, а край окантовують.
3. Набори фігурних виїмок, жолобкових ножів і інших інструментів для очищення і нарізування овочів.
4. Зразки панірувань у банках (борошно, сухарі, тертий білий хліб).
5. Зразки нерибних морепродуктів. Раків варять, засушують, а потім забарвлюють червоною гуашшю, тому що природне забарвлення при збереженні вицвітає. Сухих трепангів зберігають у банках. Филе кальмарів у банках заливають розсолом.
6. Опудала риб можна придбати в магазинах наочних посібників.
7. Рибний казан, ножиці, тертки й інші пристосування для очищення від луски і т.д.
8. Ножі, сікач, голки, кухарські молотки для відбивання м'яса й інші інструменти.
9. Сотейники, каструлі, казани, сковороди, сітчасті вкладиші для казанів, сковорідки, дерев'яні лопатки, металеві лопаточки й інші зразки посуду й інструментів.
10. Колекція натуральних зразків гарнірів для прозорих супів. Добре зберігаються в засушеному вигляді пиріжки, профітролі, грінки прості і гострі. Равіоли і пельмені готують зі стружкою замість фаршу і засушують.
11. Колекція натуральних зразків домашньої локшини, вермішелі, макаронних засипок і т.д
12. Конічне сито (шинуа), цідилки, шумівки, розливальні ложки, супові миски і т.д
13. Консервовані каперси, оливки, маслини.
14. Колекція спецій: лавровий лист, чорний запашний і червоний перець, лимонна кислота, глюконат натрію і т.д
15. Колекція соусів промислового вироблення (консервованих і сухих).
16. Колекція спецій і приправ.
17. Соусники металеві і керамічні різних розмірів і форми.
18. Колекція круп, бобових, макаронних виробів.
19. Котломір.
20. Концентрати каш.
21. Тарілки, порціонні сковорідки, кроншели, кокотниці, кокільниці, баранчики, блюда, пашотниці й інший посуд для відпуску других блюд.
22. Торшерна виделка.
23. Вінчки різної форми.
24. Зразки натуральних страв (на уроках можна демонструвати окремі трави, виготовлені перед уроком у лабораторії).
25. Натуральні зразки тарталеток.
26. Посуд для відпустки холодних страв: салатники різної форми і розміру, вази, креманки, ікорниці, тарілки.
27. Бордюрні дошки і бордюри з тіста.
28. Формочки для заливних, паштетів і т.д
29. Зразки желатину, агару, агароїду і т. д,
30. Зразки розпушувачів тіста: питна сода, вуглекислий амоній, сухі дріжджі.
31. Натуральні засушені зразки виробів з тіста.
32. Пристосування для формування пельменів, качалки, сита, формочки для нарізування печива і т.д
33. Зразки ароматизаторів (ванілін, кардамон, есенції і т.д. ).
34. Форми для пудингів, суфле і т.д
35. Натуральні зразки меренг.
36. Зразки чаю, кави, какао (у пробірках і в упаковці).
37. Посуд для подачі солодких блюд (креманки, чашки, склянки, піали і т.д. ).
Муляжі
Можна використовувати готові муляжі промислового вироблення.
Багато муляжів з гіпсу, пластиліну, воску, парафіну, пінопласту можна виготовити і самим, залучаючи учнів. Вказівки і поради по виготовленню їх можна знайти в літературі (Ковальов Н. И., Цукрів М ДО, Організація гурткової роботи з курсу кулінарії. М., 1982).
Демонструвати їх зручно за допомогою спеціальної підставки.
Площинні наочні приладдя
До площинних наочних приладдя відносяться малюнки, схеми, фотографії і т.д. На уроках кулінарії широко використовуються малюнки і фотографії як прості ілюстрації до розповіді. Вони не показують технологію, а тільки зовнішній вигляд трави, посуду, інструментів і т.д. Такі посібники варто використовувати лише в тих випадках, коли немає відповідних муляжів або натуральних зразків. Наприклад, схеми кулінарного оброблення туш.
Другий вид площинних наочних посібників - схеми, що ілюструють процеси.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи
Українська народна іграшка як засіб виховання дітей дошкільного віку
Інформатизація та комп’ютеризація на початковому етапі вивчення іноземної мови
Педагогічні умови професійної адаптації викладача вищого навчального закладу
Тепло отчого дому