Сторінка
2
Завдання фізіології і психології праці
Завдання фізіології і психології праці визначаються об’єктом і предметом дослідження — закономірностями функціонування людського фактора в процесі праці.
Основним завданням фізіології і психології праці єгуманізація праці. Під гуманізацією праці розуміють профілактику перевтоми, професійних захворювань, запобігання виробничому травматизму та професійній деформації працівника, підвищення змістовності праці, створення умов для всебічного розвитку особистості. Наукову основу гуманізації праці становлять знання:
про закономірності життєдіяльності людського організму в процесі праці;
рухову активність працівника;
зміни працездатності і механізм втоми працівника під впливом різних виробничих і соціальних факторів;
психофізіологічні принципи та критерії раціоналізації трудових процесів, операцій і рухів, робочої пози, режимів праці і відпочинку залежно від змісту, важкості та інтенсивності праці;
динаміку психічних процесів, можливості та обмеження щодо сприймання й переробки інформації;
особистісні властивості працівника та закономірності їх розвитку залежно від вибору професії та засвоєння трудових навичок і вмінь.
Завданнями фізіології і психології праці є також розробка практичних рекомендацій з таких питань:
підвищення працездатності і профілактики перевтоми працівників;
якомога повніше використання творчого потенціалу працівників;
запобігання монотонності праці, можливості її збагачення;
оптимізації виробничого середовища;
нормування м’язових і нервово-емоційних навантажень;
організації робочих місць і раціоналізації трудових процесів;
проектування режимів праці і відпочинку;
вдосконалення професійної орієнтації, професійного відбору й виробничого навчання;
стимулювання трудової активності працівників на основі вдосконалення механізму мотивації.
Фізіологія і психологія праці як теоретична основа організації праці
Фізіологія і психологія праці справедливо вважається теоретичною основою організації праці, оскільки дає теоретичне обгрунтування таких її напрямків:
поділ і кооперація праці;
вдосконалення трудових прийомів і рухів,
планування та організація робочих місць;
методи виробничого навчання, формування трудових навичок і вмінь;
розробка режимів праці і відпочинку;
нормування праці;
поліпшення умов праці;
профорієнтація, вибір професії та розставляння кадрів;
оплата й стимулювання праці;
підвищення культури праці.
Досягнення фізіології і психології праці є базою для розвитку техніки, технології, економіки й організації виробництва. Так, технічні науки використовують дані фізіології і психології праці щодо антропометричних, біомеханічних та психофізіологічних особливостей людини під час проектування знарядь праці, створення засобів автоматизації та механізації трудових процесів. Технологічні науки, розробляючи технологічні процеси, керуються даними фізіології і психології праці для обґрунтування параметрів виробничого середовища з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності працюючої людини.
Економічні науки, обґрунтовуючи ефективне поєднання факторів виробництва з метою створення конкурентоспроможної продукції на ринку, керуються даними фізіології і психології праці для встановлення рівня оплати праці згідно з витратами на відтворення робочої сили залежно від умов її використання, а також під час розробки норм і нормативів праці з огляду на нервово-психічні та м’язові навантаження на працівника.
Організація праці як колективної діяльності людей ґрунтується на врахуванні групових соціально-психологічних процесів, в основі яких лежать потреби, інтереси, мотиви, комунікації, соціальні норми, соціальний контроль, лідерство і підпорядкування.
Системний підхід до вивчення фізіологічних і психологічних закономірностей функціонування працівника у трудовій діяльності передбачає застосування різних методів дослідження, зокрема фізіологічних, психологічних, статистичних, математичних тощо.
Фізіологічні методи застосовуються для вивчення функціонального стану працівника та оцінювання реакції різних систем організму на виконання конкретної роботи.
Психологічні методи дають змогу простежити динаміку психічних процесів, оцінити рівень розвитку психічних властивостей особистості, провести психологічний аналіз діяльності.
Статистичні та математичні методи застосовуються під час обробки та аналізу результатів спостереження чи показників діяльності працівника, знаходження залежностей між тими чи іншими величинами.
До найпоширеніших фізіологічних методів належать методи дослідження функціонального стану центральної нервової системи, рухового апарату, м’язової сили й витривалості, дихання й газообміну, стану серцево-судинної системи, аналізаторів [4].
Найдоступнішими для вивчення центральної нервової системи працівника, зокрема мозкової його працездатності, в умовах виробництва є інтегральні методики, засновані на різних буквених і цифрових тестах. Серед тестів відомі буквені таблиці Бурдона, Анфімова, А. Г. Іванова-Смоленського, М. Н. Коновалова, а також цифровий тест Грюнбаума, цифрова таблиця К. К. Платонова, кільця Ландольта. Мозкова працездатність за цими тестами оцінюється врахуванням помилок і затрат часу на виконання завдання.
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Екологічні кризи, причини їх дії. Фізичні, хімічні, біологічні та психологічні фактори. Селеві потоки, зсуви та метеорологічні небезпечні явища
Класифікація негативних факторів у системі «людина-середовище її існування»
Небезпека в побутових умовах
Іонізуючі випромінювання
Охорона праці в Україні; проблеми, досвід і перспективи