Сторінка
2
• Джерело техногенної надзвичайної ситуації – це небезпечна техногенна подія, внаслідок чого на об'єкті, визначеній території або акваторії виникла техногенна надзвичайна ситуація.
• Аварія - це небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об'єкті, території або акваторії загрозу для життя і здоров'я людей та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів чи завдає шкоди довкіллю.
• Катастрофа - це велика за масштабом аварія чи інша подія, що призводить до тяжких, трагічних наслідків.
• Техногенна небезпека — це стан, внутрішньо притаманний технічній системі, виробничому або транспортному об'єкту, що реалізується у дії ураження джерела техногенної надзвичайної ситуації на людину і довкілля при його виникненні, або у вигляді прямої чи побічної шкоди для людини і навколишнього природного середовища в процесі нормальної експлуатації цих об'єктів.
• Зона техногенної надзвичайної ситуації - це територія чи акваторія, в межах якої діє негативний вплив одного або сполучених факторів ураження джерела техногенної надзвичайної ситуації.
Всі надзвичайні ситуації техногенного характеру поділяються на: -транспортні аварії, пожежі (вибухи); - наявність у довкіллі шкідливих речовин понад ГДК (гранично допустимі концентрації); - аварії зі загрозою викиду (викидом) ХНР і біологічних небезпечних засобів; - аварії з загрозою викиду (викидом) радіоактивних речовин, - раптове руйнування будівель і споруд; -аварії на системах життєзабезпечення; - аварії на електроенергетичних спорудах; - аварії на очисних спорудах, гідродинамічні аварії.
Транспортні аварії поділяються па аварії (катастрофи): - на залізничному транспорті (товарних поїздів, пасажирських поїздів, поїздів метрополітену); - на автомобільному транспорті; - на суднах (пасажирських, вантажних); - на авіаційному транспорті (авіаційні катастрофи в аеропортах і населених пунктах та поза ними); - на транспорті з викидом (загрозою викиду) ХНР, РР і БНР; - на міському транспорті; - на транспорті, в які потратиш керівники держави та народні депутати.
Пожежі (вибухи) поділяються на пожежі (вибухи): - на спорудах, на комунікаціях та технологічному обладнанні промислових об'єктів; - на об'єктах розвідки, видобування, переробки, транспортування і зберігання легкозаймистих, горючих і вибухових речовин; - на транспорті; - в шахтах, підземних та гірничих виробітках; - в будівлях та спорудах громадського призначення; - на радіаційних, хімічних та біологічно небезпечних об'єктах.
Аварії з викидом (загрозою викиду) ХНР і БНР поділяються на:
• аварії з викидом (загрозою викиду) ХНР, утворення та розповсюдження ХНР під час виробництва, переробки або зберігання (поховання);
• аварії з викидом (загрозою викиду) БНР на підприємствах промисловості і науково-дослідних установках.
Аварії з викидом (загрозою викиду) РР трапляються:
• на атомних станціях, атомних енергетичних установках виробничого або дослідного призначення;
• на підприємствах ядерно-паливного циклу (окрім атомних електростанцій);
• з джерелами іонізуючого випромінювання (включаючи ядерно-паливний цикл);
• з радіоактивними відходами, які не виробляються атомними станціями.
Раптове руйнування будівель та споруд: * елементів транспортних комунікацій; * виробничого призначення; * громадського призначення.
Аварії па електроенергетичних системах: * атомних електростанціях; * гідроелектростанціях; * теплоелектростанціях; * автономних електроенергетичних станціях; * інших електроенергетичних станціях; * електроенергетичних мережах; * транспортних електричних контактних мережах; * порушення стійкості або поділ об'єднаної енергосистеми України.
Аварії на системах життєзабезпечення: * на каналізаційних системах з масовим викидом забруднюючих речовин; * на теплових мережах; * на системах забезпечення населення питною водою; * на магістральних і комунальних газопроводах; * на нафтопроводах і продуктопроводах; я» на системах зв'язку та телекомунікацій.
Аварії на очисних спорудах: • стічних вод з масовим викидом забруднюючих речовин; • промислових газів з масовим викидом забруднених речовин в повітря.
Гідродинамічні аварії (катастрофи) трапляються при:
• прориві гребель (дамб, шлюзів тощо) з утворенням проривного потоку або з утворенням хвиль прориву та катастрофічного затоплення;
• спрацюванні водосховищ у зв'язку з загрозою прориву гідроспоруди.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ТА РЕКОМЕНДОВАНОГЛІТЕРАТУРИ
1. Атамашок В. Г., Ширшев Л. Г., Акимов Н. И. Гражданская оборона. Учебник для вузов. - М.: Высшая школа, 1986.
2. Владимиров В.А., Михеев О.С., Хмель С.И. и др. Методика выявления и оценки рациональной обстановки при разрушениях (авариях) атомных электростанций. - М., 1989.
3. Губський А. І. Цивільна оборона. - К., 1995.
4. Демвденко Г.П., Кузьменко Э.П. и др. Защита объектов народного хозяйства от оружия масового поражения. Справочник. - К., 1989.
5. Деміденко Г.П., Захист об'є ктів народного господарства від зброї масового ураження. - К., 1996.
6. Депутат О. П., Коваленко І. В., Мужик І. С. Цивільна оборона/ За редакцією B.C. Франка. Підручник. 2-ге вид., доп. - Львів: Афіша, 2001.
7. Дія населення в надзвичайних ситуаціях. РІД ЦО і НС. - К., 1997.
8. Допустимі рівні вмісту радіонуклідів стронцію і цезію у продуктах харчування (ДР-97). МОЗ України. - К., 1997.
9. Загальні вимоги до розвитку і розміщення потенційно небезпечних виробництв з урахуванням ризику надзвичайних ситуацій техногенного походження. / Наукові керівники: член-кореспондент HАН України С.І.Дорогунцов і генерал-лейтенант В.Ф. Гречанінов. - К.: НАНУ, 1995.
10. Леігович Г.Г. Довідник з цивільної оборони. - К., 1999.
11. Методика прогнозирования масштабов заражения сильнодействующими ядовитыми веществами при авариях (разрушениях) на химически опасных объектах и транспорте (РД 52.04.253-90): М.: Росгидромет, 1991.
12. Мігович Г.Г., Рабчук О.Г. Сильнодіючі отруйні речовини. -К., 1999.
13. Організація проведення рятувальних робіт при стихійних лихах, аваріях і катастрофах. - М., 1990.
14. Попередження надзвичайних ситуацій / Під редакцією генерал-лейтенанта В.Ф. Гречанінова. - К., 1997.
15. Справочник по гражданской обороне. Кол. авторов. - M.; Воеииздат, 1978.
16. Справочные данные о чрезвычайных ситуациях техногенного, природного и экологического характера. В 3-х частях. - М., 1990.
17. Управление граждпнской обороной / Под ред. АЛ. Безлтосова. - М.: Воениздат, 1986.
18. Чорнобильська аварія. Події. Факти. Цифри / Під керівництвом генерал-лейтенанта М. С. Бондарчука. Штаб ЦО України. -К., 1990.
<
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Суть, види і особливості операторської праці
Предмет, методологічні принципи та методи дослідження у фізіології і психології праці
Сильнодіючі отруйні промислові речовини (СДОР). Профілактика отруєнь СДОР
Анатомо-фізіологічні механізми безпеки і захисту людини від впливів негативно діючих факторів
Алкоголізм