Сторінка
2
На річках з невеликою глибиною використовуються судна на повітряній подушці (скегові судна з неповним відривом від поверхні), а також судна амфібійного типу, які можуть пересуватися по землі та болотяній місцевості.
Електромобілі
Переваги — безшумність, відсутність токсичних випускних газів, високі динамічні властивості. Недоліки — малий запас ходу та велика вага.
У Швейцарії в 60-х рр. XIX ст. були сконструйовані жаробуси (ідея В.І. Шуберського — 100 років тому, про кінетичну енергію маховика).
Транспортні системи неперервної дії
Тротуар, який рухався, уперше був представлений на Всесвітній виставці в Чикаго у 1893 році. Застосовують два принципи дії конвеєрів: стрічковий із нескінченним гумовим полотном на стальній основі та пластинчатий за типом горизонтальних ескалаторів. У США, Німеччині та інших країнах інтенсивно розроблюються різноманітні системи цього виду транспорту, у тому числі кабінного типу (карвеєр).
Пневмопоїзди
Основні переваги пневмопоїзда в трубі — висока швидкість, відокремлений шлях, незалежність від кліматичних умов, екологічна чистота та можливість повної автоматизації управління. Єдиний недолік — велика первісна вартість. Сферою застосування цього виду транспорту є переміщення «сухих» вантажів (гравію, піску, щебеню), а також внутрішньоміські пасажирські перевезення (під'їзд до аеропорту, зон відпочинку, міст-супутників) на відносно невелику відстань.
У проектах по пневмотранспорту використовують три принципи: пневмотранспорт, пневмотранспорт із застосуванням електротяги та гравітаційно-вакуумний. За першим принципом рух відбувається силою стисненого повітря (перед вагоном повітря відкачують, а потім ззаду подається стиснене повітря, завдяки чому забезпечується швидкість 80 км/год. При здійснюванні другого принципу забезпечується швидкість 150-200 км/год. При гравітаційно-вакуумному принципі поїзд рухається в трубі діаметром до 3 м у безповітряному просторі, а труба встановлюється під ухилом для забезпечення прискорення під дією сил тяжіння. Патент на цей спосіб отриманий у США в 1969 році.
Монорейковий транспорт
На діючих у деяких країнах монорейкових дорогах швидкість руху досягає 50 км/год., (на проектованих — 500 км/год.). Вартість проїзду на цих дорогах у 2 рази дешевше, ніж у метро. Цей вид транспорту екологічно чистий, однак ще не усунено шум та вібрацію.
1 2