Сторінка
2
Галузевий КАС-індекс = ,
де та — сума ринкової капіталізації компаній, що входять до бази відповідного індексу на поточну та базову дату відповідно.
Початкове значення — 1000.
Спеціалістами інвестиційної компанії «Проспект Інвестментс» розраховується ще один індекс українського фондового ринку — РroU-50.
В основу його розрахунку покладено стандартну методику капіталізованих індексів. Капіталізація кожного емітента визначається множенням загальної кількості акцій даного емітента на ціну, розраховану як середньозважена ціна попиту учасників ринку, які котирують дані акції.
ProU-50 = ,
де Cп та Cб — відповідно поточна й базова середні ринкові ціни акцій кожної з компаній, включених у базу розрахунку індексу;
Q — загальна кількість акцій емітента.
Початкове значення індексу — 100.
Для розрахунку ціни акцій використовуються котирування різних торговельних майданчиків: ПФТС, фондових бірж, «телефонного ринку», що дає змогу зробити індекс ProU-50 об’єктивнішим і представницьким.
Індекс IPI-U розраховується спільно агентством «Інтерфакс-Україна» та компанією «Полар-інвест». Він почав похвилинно визначатися з 1 січня 1999 р. До його бази входять найбільш ліквідні акції, а зміни лістингу проводяться щомісяця. Особливістю цього індексу є те, що він обчислюється відповідно до доларових цін акцій.
IPI-U = IPI MСАР / MСАР(0),
де IPI(0) — минуле значення індексу;
МСАР, МСАР(0) — сумарна поточна та минула ринкова капіталізація підприємств, що входять до індексу.
,
де Рі — ціна і-тої акції;
Ki — кількість акцій і-того емітента, що перебувають в обігу;
n — кількість емітентів у лістингу індексу.
Базове значення індексу — 1000.
Індекс ПФТС — це середнє для найбільш ліквідних українських акцій, які мають найбільшу ринкову капіталізацію. Він розраховується щотижня в гривнях і доларах на основі реальних угод і твердих котирувань у ПФТС.
Частка акцій компаній, що включається до індексу та обертається на ринку, має перевищувати 10% від їхньої загальної кількості. Компоненти індексу зважуються на основі ринкової капіталізації, однак частка держави та стратегічного інвестора, як правило, не враховується. Склад індексу переглядається на відповідність вказаним критеріям щомісяця, а за необхідності вносяться певні зміни.
,
де і — сума ринкової капіталізації компаній, що входять до бази індексу, у поточний та базовий періоди відповідно.
Ринкова капіталізація визначається як добуток ціни на кількість емітованих акцій. Ціна ж, у свою чергу, визначається як ціна останньої угоди в поточний період, що потрапляє в коридор: найкраща ціна покупки — найліпша ціна продажу в момент закриття торгової сесії. Якщо ж такої угоди немає, то за ціну акції береться значення середини цього коридору. Початкове значення індексу — 100.
Література
1. Про банки і банківську діяльність: Закон України від 7 груд. 2000 р. № 2121-ІІІ.
2. Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди): Закон України від 15 берез. 2001 р. № 2299-ІІІ.
3. Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні: Закон України від 10 груд. 1997 р. № 710/97—ВР.
4. Про цінні папери і фондову біржу: Закон України від 18 черв. 1991 р. № 1201-ХІІ.
5. Про додаткові заходи щодо розвитку фондового ринку України. Указ Президента України від 26 берез. 2001 р. № 198/2001.
6. Банківські операції: Підручник / А. М. Мороз, М. І. Савлук, М. Ф. Пуховкіна та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф., А. М. Мороза. — К.: КНЕУ, 2000. — 384 с.
7. Биржевое дело: Учебник / Под ред. В. А. Галанова, А. И. Басова. — М.: Финансы и статистика, 2000. — 304 с.
8. Бочаров В. В. Инвестиционный менеджмент. — СПб.: Питер, 2000. — 160 с.
1 2