Сторінка
2

Індекси фондового ринку

Галузевий КАС-індекс = ,

де та — сума ринкової капіталізації компаній, що входять до бази відповідного індексу на поточну та базову дату відповідно.

Початкове значення — 1000.

Спеціалістами інвестиційної компанії «Проспект Інвестментс» розраховується ще один індекс українського фондового ринку — РroU-50.

В основу його розрахунку покладено стандартну методику капіталізованих індексів. Капіталізація кожного емітента визначається множенням загальної кількості акцій даного емітента на ціну, розраховану як середньозважена ціна попиту учасників рин­ку, які котирують дані акції.

ProU-50 = ,

де Cп та Cб — відповідно поточна й базова середні ринкові ціни акцій кожної з компаній, включених у базу розрахунку індексу;

Q — загальна кількість акцій емітента.

Початкове значення індексу — 100.

Для розрахунку ціни акцій використовуються котирування різ­них торговельних майданчиків: ПФТС, фондових бірж, «телефонного ринку», що дає змогу зробити індекс ProU-50 об’єктив­нішим і представницьким.

Індекс IPI-U розраховується спільно агентством «Інтерфакс-Украї­на» та компанією «Полар-інвест». Він почав похвилинно визначатися з 1 січня 1999 р. До його бази входять найбільш ліквідні акції, а зміни лістингу проводяться щомісяця. Особливістю цього індек­су є те, що він обчислюється відповідно до доларових цін акцій.

IPI-U = IPI MСАР / MСАР(0),

де IPI(0) — минуле значення індексу;

МСАР, МСАР(0) — сумарна поточна та минула ринкова капіталізація підприємств, що входять до індексу.

,

де Рі — ціна і-тої акції;

Ki — кількість акцій і-того емітента, що перебувають в обігу;

n — кількість емітентів у лістингу індексу.

Базове значення індексу — 1000.

Індекс ПФТС — це середнє для найбільш ліквідних українських акцій, які мають найбільшу ринкову капіталізацію. Він розраховується щотижня в гривнях і доларах на основі реальних угод і твердих котирувань у ПФТС.

Частка акцій компаній, що включається до індексу та обертається на ринку, має перевищувати 10% від їхньої загальної кількості. Компоненти індексу зважуються на основі ринкової капіталізації, однак частка держави та стратегічного інвестора, як правило, не враховується. Склад індексу переглядається на відповідність вказаним критеріям щомісяця, а за необхідності вносяться певні зміни.

,

де і — сума ринкової капіталізації компаній, що входять до бази індексу, у поточний та базовий періоди відповідно.

Ринкова капіталізація визначається як добуток ціни на кількість емітованих акцій. Ціна ж, у свою чергу, визначається як ціна останньої угоди в поточний період, що потрапляє в коридор: найкраща ціна покупки — найліпша ціна продажу в момент закриття торгової сесії. Якщо ж такої угоди немає, то за ціну акції береться значення середини цього коридору. Початкове значення індексу — 100.

Література

1. Про банки і банківську діяльність: Закон України від 7 груд. 2000 р. № 2121-ІІІ.

2. Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди): Закон України від 15 берез. 2001 р. № 2299-ІІІ.

3. Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні: Закон України від 10 груд. 1997 р. № 710/97—ВР.

4. Про цінні папери і фондову біржу: Закон України від 18 черв. 1991 р. № 1201-ХІІ.

5. Про додаткові заходи щодо розвитку фондового ринку України. Указ Президента України від 26 берез. 2001 р. № 198/2001.

6. Банківські операції: Підручник / А. М. Мороз, М. І. Савлук, М. Ф. Пухов­кіна та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф., А. М. Мороза. — К.: КНЕУ, 2000. — 384 с.

7. Биржевое дело: Учебник / Под ред. В. А. Галанова, А. И. Басова. — М.: Финансы и статистика, 2000. — 304 с.

8. Бочаров В. В. Инвестиционный менеджмент. — СПб.: Питер, 2000. — 160 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: