Сторінка
3
Отже, зв'язки України з ЄС досить тісні, тому запровадження єдиної європейської валюти може мати певні наслідки для української економіки, а враховуючи сучасний рівень глобалізації світу, ці наслідки стають неминучими. Питання тільки в тому, наскільки істотно вплинуть нові перетворення на економіку України і буде цей вплив позитивним чи негативним. Спочатку потрібно проаналізувати, чи може Україна взагалі сприйняти нову валюту.
Незважаючи на зміцнення економічних зв'язків України з ЄС наприкінці XX ст. 80 % контрактів між ними укладалося в доларах США, у структурі зовнішнього державного довгострокового боргу України, який у 1999 р. становив 13 млрд дол., 58 % цього боргу — у доларах США, 9% — в ЕКЮ, 8% — у німецьких марках. Основною резервною валютою в Україні є долар США, діє механізм плаваючого валютного курсу до долара США. Хоча всі рахунки і частки валютних резервів України у валютах 11 країн Європейського валютного союзу були деноміновані в евро за станом на 1 січня 1999 р., навряд чи Україна радикально змінить режим обмінних валютних курсів із запровадженням евро.
Виокремлюють низку економічних і соціальних факторів, що можуть вплинути на поширення евро в тій чи іншій країні (табл. 7).
За результатами опитування населення в країнах ЄС найбільше підтримують запровадження нової валюти жителі великих міст, люди з гарною освітою. Рівень освіти, співвідношення міського і сільського населення, а також ступінь участі країни в міжнародному поділі праці можна оцінювати виходячи з обсягів ВВП на душу населення. В Україні ставлення до евро переважної більшості населення на початку XXI ст. було недовірливе і навіть негативне, тобто ще не скоро населення використовуватиме евро для нагромадження заощаджень і для розрахунків. Звісно, якщо для вкладів у евро будуть встановлені пільгові проценти, великі вкладники з метою диверсифікації заощаджень користуватимуться новою валютою, але основна маса навряд чи робитиме це найближчим майбутнім, особливо з огляду на психологічну інертність.
Існують також певні специфічні фактори, здатні впливати на використання евро тією або іншою країною (табл. 8). У цьому плані важлива географічна структура зовнішньої торгівлі. Якщо країна здійснює торговельні операції здебільшого з країнами ЄВС, то вона може виграти від зникнення коливань валютних курсів, зменшення конвертаційних витрат, відсутності потреби взаємного конвертування європейських валют. Якщо основними партнерами є країни, що не входять до ЄВС, цей виграш майже не відчуватиметься. Так, дані табл. 8 показують, що в такому контексті вигоди від застосування евро для України не є істотними. Може значно вплинути на розширення обігу евро в Україні ступінь застосування нової валюти Росією, яка є основним торговельним партнером України.
Велике значення для поширення евро має також товарна структура експорту. В експорті України провідне місце займають метали і вироби з них, продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості, мінеральні продукти. Традиційно здебільшого ціни на сировину визначаються в доларах США, через це Україна нині не має можливостей широко застосовувати нову європейську валюту. Втім, евро може використовуватися Україною як валюта платежу, коли ціна контракту визначається в доларах США, а платіж надходить у евро. Це залежатиме від таких факторів:
• співвідношення курсів долара і евро: якщо долар дорожчає, українським експортерам вигідно отримувати платежі в доларах, а імпортерам платити у евро, коли дорожчає евро -навпаки;
• зручності використання евро в технічному і юридичному аспектах;
• ступеня внутрішньої ліквідності евро в Україні;
• поведінки інших великих постачальників сировини і напівфабрикатів.
Полегшити зовнішню торгівлю України з ЄС зможе також однорідність і порівнянність цін, виражених в одній валюті в різних країнах ЄВС, що значно спростить проблему вибору товарів і послуг. Прозорість цін посилить конкуренцію в єврорегіоні, що знизить ціни на імпорт в Україну, але водночас відкриє доступ у Європу лише тим українським підприємствам, які встановлюють низькі конкурентні ціни на свою продукцію. Мабуть, таких підприємств буде небагато, оскільки, хоч Україна вже почала створювати з ЄС зону вільної торгівлі, проти неї ще часто застосовуються нетарифні обмеження.
Найбільшу користь від запровадження евро відчують підприємства та установи України, які мають клієнтів і партнерів у багатьох західноєвропейських країнах, а саме: авіакомпанії, туристичні фірми, транспортні компанії тощо. Філіали західноєвропейських компаній також поступово переходитимуть на евро, і українські підприємства за їх участі зможуть відкривати рахунки в евро.
Комерційні банки України загалом виграють від запровадження евро, оскільки перед ними відкриваються нові перспективи діяльності — прискорення швидкості операцій, створення нових видів банківських продуктів, надання нових послуг. Хоча прибуток банків, що заробляють на валютних операціях з європейськими валютами, знизиться майже на 10 %, відсутність конверсійних операцій принесе в майбутньому численні вигоди і значну економію. Запровадження евро насамперед стосується тих українських банків, які мають кореспондентські рахунки з банками в Європі. Крім відкриття рахунків у евро вони повинні підключатися до систем швидкісних розрахунків, зокрема TARGET або інших.
Національний банк України дозволив комерційним банкам здійснити конверсію поточних клієнтських рахунків, відкритих у евровалютах, у евро, а також конвертувати за дорученням клієнтів євровалюти в евро та інші валюти за курсом, встановленим Європейським центральним банком від 31 грудня 1998 р. У зв'язку з цим багато українських банків, наприклад "Промінвестбанк", "Укрексімбанк", почали здійснювати ще до 1 січня 2002 р. розрахунки в новій європейській валюті і переглядати мережі своїх кореспондентських рахунків з метою ефективного функціонування в умовах створення ЄВС. Деякі українські банки деномінували у 2001 р. розрахунки фізичних та юридичних осіб у європейських валютах (наприклад, у німецьких марках) в євро, але отримувати готівкою євро з цих рахунків стало можливим лише починаючи з 2002 р.