Сторінка
2

Транспортні перевезення у зовнішньоекономічній діяльності

В сучасних умовах до транспортного забезпечення міжнародної торгівлі ставляться все нові вимоги: ритмічність, регулярність, безперервність, надійність, висока швидкість доставка продукції в строго обумовлений термін без втрат і пошкодження товару з мінімальними витратами – важливі умови ефективності і якості транспортного забезпечення зовнішньоекономічних з’язків.

Існує декілька методів визначення економічної ефективності транспортних перевезень, яка залежить в першу чергу від якості перевезень та інноваційних процесів на транспорті.

Економічний ефект транспортного перевезення різними видами транспорту визначаються за формулою

Е=(П – ЕнКт) А2, де

П=П2-П1 – прибуток від виконання маршруту.

Ен=0,4-0,9 – нормативний коефіцієнт ефективності залежно від виду транспорту.

Кт – питомі капіталовкладення для виконання маршруту.

А2 – об’єм перевезень на розрахунковому періоді.

Як видно із приведеної формули ефект залежить від капіталовкладень в інноваційні процеси.

1.4. Світова транспортна інфраструктура.

Розвиток транспорту держави залежить від внутрішніх та зовнішніх факторів. Країни які розвиваються, становлять 70% території земної поверхні, мають слаборозвинену транспортну інфраструктуру, яка складає 5% світової транспортної інфраструктури. Для порівняння частки окремих видів транспорту у здійсненні світових вантажних перевезень для окремих країн складає:

- східноєвропейських – водний 23%, наземний – 64%, інші види – 13%

- промислово розвинутих – водний 62%, наземний – 27%, інші види -11%

- країн, що розвиваються – водний 84%, наземний - 10%, інші види – 6%.

У світі налічується 9800 портів, із них 1000 міжнародних, 15950 аеропортів, із них 1020 міжнародних. Розподіл транспортних мереж по окремих країнах, континентах і регіонах неоднорідний. Так, щільність залізничних ліній в Африці в 15 разів менша ніж щільність автомобільних доріг в Азії в 10 раз менша ніж в країнах Східної Європи. Причини нерівномірності – різний рівень промислових ресурсів, особливості географічного розвитку.

З розвитком міжнародних економічних з’язків між країнами і

міжнародних економічних відносин особливу актуальність отримала проблема вдосконалення організації руху товаропотоків у світовій торгівлі. Це викликано тим, що транспорту в ЗЕД відведена важлива роль. Від роботи транспорту залежить якість, ефективність, розвиток зовнішньоекономічних відносин. У сучасних умовах господарювання до транспортного забезпечення зовнішньої торгівлі висуваються все нові вимоги. Транспорт поступово трансформується в більш крупні інтернаціональні комплекси, які по формі залишаються міжнародними, а по змісту набувають єдиної глобальної системи.

Подальший розвиток транспортної системи буде спрямований на:

- повне виключення перевантаження вантажів в процесі транспортування різними видами перевезення.

- виключення або значне скорочення складської обробки вантажів за рахунок впровадження сучасних методів матеріально-технічного забезпечення.

- повне виключення документального потоку в паперові формі за рахунок впровадження електронних інформаційних систем.

- значне спрощення або повне виключення формальностей при перетині державних кордонів міжнародними вантажопотоками.

- вирівнювання рівня технічного розвитку транспортних засобів.

- створення єдиної транспортної інфраструктури.

- уніфікація транспортної і митної документації.

- підвищення якості перевезень за рахунок впровадження міжнародних стандартів і систем контролю.

- вдосконалення організаційних форм і технологічних систем товаропотоків.

Таким чином, в майбутньому сформується інтегрована глобальна система товаропотоків, яка успішно обслуговує світове господарство з єдиною правовою і технічною базою.

ВИСНОВКИ

Аналіз свідчить, що за роки незалежності в Україні активізувався процес інтеграції транспортної системи в Європейську. Так, прийняті закони України і постанови Кабінету Міністрів України щодо регулювання міжнародного перевезення в Україні, створення і функціонування міжнародних транспортних коридорів в Україні як складової транспортної мережі Європи. Україна приєдналася до дев’яти європейських конвенцій і угод, які розроблені Комітетом з внутрішнього транспорту ЄЕК ООН.

Завдяки поступовій інтеграції української економіки в європейську, вигідному географічному положенню на перетині світових транзитних зв’язків українські перевізники суттєво збільшили обсяги перевезень вантажів, про що свідчить кількість перетинань кордону.

Політики країн ЄС вважають, що в інтересах Співтовариства транспорт повинен мати більш чітку організацію. При цьому багато уваги приділяється автомобільному транспорту, який є основним джерелом забруднення навколишнього середовища. Відомо, що економічний розвиток залежить від інтенсивності торгових зв’язків, які обслуговуються транспортом. У цьому процесі частка транспорту постійно зростає внаслідок збільшення високоякісних товарів у загальному обсязі виробництва.

За прогнозами Міжнародного союзу автомобільного транспорту обсяг вантажних перевезень в Європі у 2010 р. автомобільним транспортом у порівнянні з 1986 р. збільшиться вдвоє і становитиме 16,5 млрд. т. Крім того, щорічний приріст обсягів перевезень вантажів, в основному, буде залежати від політичних інтеграційних процесів у державах ЄС.

ЛІТЕРАТУРА

1. Аксенов І.Я. Єдина транспортна система, 1980 р. – 213 с.

2. Марунич В.С., Ткаченко А.М., Дума І.М. Нормативно-правова база перевезень, 1995 р. – 528 с.

3. Левковець П.Р., Марунич В.С. Міжнародні перевезення і транспортне право, 2005 р. – 290 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Міжнародні відносини»: