Сторінка
2

Предмет логіки та її значення для юристів

Для успішного використання логічного арсеналу потрібно в досконалості їм володіти. І отут немає іншого шляху, крім глибокого і вдумливого вивчення логіки - освоєння визначеної суми логічних знань, вироблення відповідних логічних умінь і навичок. Можна сміливо сказати: щоб стати сьогодні гарним юристом потрібні дві речі: висока правова культура і настільки ж висока логічна культура.

Про те, яке значення має логіка для юристів, свідчать стенограми матеріалів Конституційного Суду. Як видно із стенограм, на засіданнях безліч разів уживався сам термін "логіка": "звичайна логіка", "усупереч логіці", "логічна форма думки ". Використовувалися і спеціальні логічні терміни: "визначення","теза ", "доказ", "довід", "аргументи", "підстава ", "висновок " (або "висновки "). Робилися посилання на закони і вимоги логіки: говорилося про "підміну тези" (закон тотожності), виявлялися логічні протиріччя в міркуваннях сторін (закон протиріччя), застосовувалася вимога "або " (закон виключеного третього), говорилося про "достатні підстави " для висновків (закон достатньої підстави ).

Зрозуміло, що рішення суду могло бути правильним лише в тім випадку, якщо не тільки його юридичні підстави вірні, але і хід міркувань - правильний. А це і є логічна сторона юридичних доказів. Характерно, що і самі юристи визнають важливість і значення логіки для юридичної практики.

Логіка має велике значення і для криміналістики, і для рішення всього спектра юридичних задач, регулювання трудових, майнових і інших відносин, соціального і правового захисту трудящих, пенсійного забезпечення і т.п

У нинішніх умовах розвитку нашої країни значення логіки для юристів ще більш зростає. Становлення правової держави в Україні припускає висування на одне з перших місць у суспільстві всього комплексу юридичних наук як теоретичної основи правового регулювання всієї сукупності суспільних відносин в умовах переходу до ринкової економіки. Має бути також величезна практична робота, зв'язана з приведенням усього різноманітного законодавства у відповідність з вимогами ринкових відносин. У зв'язку з цим і підсилюється роль логіки як однієї з незамінних теоретичних опор юридичної науки і практики.

Література

1. Гетманова А.Д. Логика. – М.,1995

2. Конверський А.С. Логіка. – К., 1998

3. Тофтул М.Г. Логіка. – К.,1999

4. Кириллов В.И., Старченко А.А. Логика. – М., 1982

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Логіка»: