Сторінка
2
Добування ацетатного волокна. З давніх часів людина використовує природні волокнисті матеріали для виготовлення одягу й різних предметів домашнього вжитку. Одні з цих матеріалів рослинного походження і складаються з целюлози, наприклад льон, бавовна; інші — тваринного походження і складаються з білків — шерсть, шовк.
Із збільшенням потреб населення і техніки в тканинах стала гостро відчуватися нестача волокнистих матеріалів. Виникла потреба добувати волокна хімічним способом.
Це можна здійснити двома способами.
Оскільки волокна характеризуються впорядкованим, орієнтованим уздовж осі волокна розміщенням лінійних макромолекул, то можна взяти природний полімер невпорядкованої структури і тією чи іншою обробкою змінити в ньому розміщення макромолекул, укласти їх в одному напрямі.
Можна зробити й так: добути полімер синтетичним способом, а потім укласти в ньому молекули в потрібному порядку. • У, промисловості добувають волокна обома способами. Волокна, що їх добувають переробкою природних полімерних матеріалів, називаються штучними, а ті, що добувають із синтетичних полімерів,— синтетичними. Штучні й синтетичні волокна об'єднуються в одну групу хімічних волокон, бо при добуванні і тих і інших, на відміну від природних волокон, застосовуються хімічні методи (мал. 51).
Як вихідний природний полімер для утворення штучних волокон беруть целюлозу, виділену з деревини, або бавовняний пух, який залишається на насінні бавовнику після того, як з нього знімуть волокна бавовни.
Щоб лінійні молекули полімеру розмістити вздовж осі утворюваного волокна, треба насамперед відокремити їх одну від одної, зробити рухливими, здатними до переміщення, тобто розплавити полімер або розчинити його. Розплавити целюлозу неможливо: від нагрівання вона руйнується. Отже, треба шукати методи розчинення целюлози.
Цього можна досягти її хімічною обробкою. Целюлозу обробляють оцтовим ангідридом у присутності сірчаної кислоти (оцтовий ангідрид — сильніший етерифікуючий засіб, ніж оцтова кислота).
Продукт етерифікації — триацетат целюлози розчиняють у суміші дихлорметану СН2С12 й етилового спирту. Утворюється в'язкий розчин, у якому молекули полімеру вже можуть переміщатися і розміщуватися в тому чи іншому потрібному порядку.
Щоб добути волокна, розчин полімеру продавлюють крізь фільєри — ковпачки з численними отворами (мал 52). Тонкі струмені розчину опускаються у вертикальну шахту заввишки близько 3 м, через яку проходить нагріте повітря.
Під впливом теплоти розчинник випаровується, і триацетат целюлози утворює тонкі довгі волоконця, які скручуються потім у нитки і йдуть на дальшу переробку. Вже проходячи крізь отвори фільєри, макромолекули починають вишиковуватися вздовж струменя розчину. У процесі дальшої обробки макромолекули розміщуються ще впорядкованіше. Це забезпечує високу міцність волоконець і ниток, які вони утворюють.
Часто штучні волокна застосовують не у вигляді довгих ниток (шовку), а у вигляді штапелю — різаних некручених волокон кілька сантиметрів завдовжки. Штапель можна використовувати для прядіння разом з іншими волокнами, наприклад шерстю.
Ацетатне волокно менше втра-'чає міцність у вологому стані, ніж штучне віскозне волокно. Завдяки нижчій теплопровідності воно краще зберігає теплоту. Крім того, це волокно м'яке, мало мнеться, менше збігається від прання, має приємний блиск. Усе це робить його цінним текстильним матеріалом.
Проте за гігієнічними властивостями ацетатне волокно поступається перед бавовняним. Оскільки більшість гідроксильних груп у ньому'етерифіковані, воно має менше можливостей для утворення водневих зв'язків з молекулами води, тому ацетатне волокно менш гігроскопічне, гірше вбирає вологу.
1 2