Сторінка
3

Оцінка фінансового стану й фінансових результатів діяльності фірми

За статтею «Передінвестиційні дослідження й підготовчі роботи» плануються витрати, пов’язані з підготовкою даного проек­ту. До них належить власне розробка інвестиційного проекту, включаючи бізнес-план. За типами витрат це можуть бути: оплата послуг сторонніх організацій, консультантів, витрати на виконання робіт, пов’язаних з підготовкою даного проекту, а також з купівлею супутніх товарів та послуг, власні або за рахунок залучених коштів.

За статтею «Купівля землі, підготовка та освоєння земельної ділянки» плануються витрати, пов’язані з підготовкою земельної ділянки до будівництва, а також витрати на придбання її або прав користування нею, якщо це передбачено проектом. Для сільськогосподарських проектів за цією статтею плануються витрати на придбання робочої та продуктивної худоби, закладення й вирощування багаторічних насаджень, а також капітальні витрати на поліпшення земель.

За статтею «Будівництво, будівлі й споруди» вказується вартість будівель і споруд, придбаних для цілей проекту, або прав користування ними, а також витрати на нове будівництво, зокрема на прокладення інженерних комунікацій, шляхів, систем водо- й енер­гопостачання та інших елементів виробничої інфраструктури, або їхня вартість (чи прав користуватися ними як вклад у проект).

За статтею «Машини та обладнання» плануються витрати на купівлю, монтаж і пусконалагодження придбаного або внесеного у вигляді майна виробничого технологічного, допоміжного й сервісного обладнання, інженерних комунікацій, систем управління, передавальних пристроїв, транспортних засобів, інструмен­ту та інвентарю.

Стаття «Машини та обладнання» виділяється з огляду на специфіку амортизації цього виду основних фондів. Вона містить витрати на придбання, виготовлення для власних потреб, ремонт і модернізацію електронно-обчислювальної техніки, інших машин для автоматизованого опрацювання інформації, інформаційних систем, телефонів, мікрофонів і рацій, іншого офісного облад­нання.

Стаття «Захист довкілля» передбачає капітальні витрати на підготовку ділянок землі, будівництво, придбання машин та обладнання, пов’язані із захистом довкілля. Ці витрати обґрунтовуються в процесі екологічного аналізу проекту.

За статтею «Технологія» вказується вартість технічної документації, ліцензій, «ноу-хау», патентів, програмних продуктів та інших об’єктів промислової та інтелектуальної власності або вартість прав користування ними.

Стаття «Накладні витрати» відображає витрати на здійснення проекту та є комплексною.

За статтею «Створення компанії та організаційна діяльність» вказуються витрати на підготовку й реєстрацію установчих документів, витрати на набір та навчання персоналу, плата за оренду й експлуатацію офісів, витрати на відрядження та зв’язок, оплата послуг консультантів тощо.

За статтею «Управління проектом» показується зарплата управ­лінського персоналу проекту, витрати на юридичні й управлінські консультації тощо.

За статтею «Придбання і передача технології» вказуються витрати на навчання з передачі технології, випробування та оцінку технології, роялті тощо.

За статтею «Детальне проектування» плануються витратинадетальне проектування обладнання та об’єктів будівництва, участь у тендерах, ведення переговорів та укладання договорів на по­ставки обладнання, сировини і т.п.

За статтею «Маркетинг і постачання» відображаються витрати на рекламу, зарплату персоналу, зайнятого маркетингом і постачанням, навчання продавців і дилерів, створення мережі збуту, друкування матеріалів для публічного іміджу і т.п.

За статтею «Здача підприємства в експлуатацію» показуються витрати на контроль і координацію будівельних робіт, монтаж, випробування, пусконалагодження та здачу в експлуатацію об’єкта, витрати на закупівлю пускової партії сировини й матеріалів для виробництва й виробничої інфраструктури, витрати на утримання штату заводу на період будівництва та експлуатаційних випробувань.

За статтею «Витрати на випуск цінних паперів» показується плата за реєстрацію та оформлення випуску цінних паперів, витрати друкарські та в розкриття інформації емітента про випуск, оплата послуг андерайтера (торговця цінними паперами, який здійснює передплату за договором з емітентом) тощо.

Капітальні витрати необхідно спланувати за видами потоків (грошовий, матеріальний, нематеріальний). Для цього за тією схемою, що її було використано в тексті, виділяються тільки грошові витрати.

У проектному аналізі надзвичайно важливо віднести ті чи інші види капітальних витрат до різних видів активів підприємства. При цьому можна виділити дві ситуації створення нового підприємства (формування статутного фонду) та збільшення статутного фонду діючого підприємства (якщо підприємство організовано у вигляді акціонерного товариства, це означає додатковий випуск акцій для розповсюдження їх серед нових інвесторів). Різниця між цими двома ситуаціями регламентується законодавством. На­приклад, може бути накладено обмеження на внесення активів певного виду в статутний фонд; збільшення його може здійснюватися лише за рахунок коштів або цінних паперів і т. п.

Накладні витрати у складі капітальних витрат можуть, залежно від установлених для бухгалтерського й фінансового обліку правил, ураховуватись як оборотні кошти або передоплачені витрати.

Можливість віднесення тих чи інших видів капітальних витрат до активів підприємства показано в табл. 3.4.

Таблиця 3.4

ВІДНЕСЕННЯ КАПІТАЛЬНИХ ВИТРАТ ДО АКТИВІВ

Статті витрат

Активи

0

Передінвестиційні дослідження й підготовчі роботи

Передоплачені витрати

1

Купівля землі, підготовка та освоєння земельної ділянки

Нематеріальні активи

2

Будівництво, будівлі й споруди

Основні кошти

3

Машини й обладнання

Основні кошти

4

Захист довкілля

Основні кошти

5

Технологія

Нематеріальні активи

6

Накладні витрати

Передоплачені витрати

Нематеріальні активи

Оборотні кошти

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: