Принцип позапартійності. Цей принцип уперше втілено в концепції національних Збройних Сил України. Він означає, що військовослужбовці не можуть бути членами політичних партій, організацій, рухів. Армія і флот перебувають поза політикою і виконують свої функції відповідно до законів України.
Принцип гарантованого соціально-правового захисту військовослужбовців означає, що їм гарантуються права, свободи, соціальний захист, а також в разі необхідності правовий захист з боку держави згідно з чинним законодавством.
Збройні Сили України є основою військової організації держави. Державною програмою будівництва та розвитку Збройних Сил України передбачено мати у їхньому складі чотири види Збройних Сил: Сухопутні війська, Військово-Повітряні сили, Війська Протиповітряної оборони, Військово-Морські сили; спеціальні війська; Залізничні війська, а також органи управління і тилу, з'єднання, частини, військово-навчальні заклади, установи, підприємства, які не входять до видів Збройних Сил.
Кожний вид Збройних Сил України має свої роди військ, що характеризуються певним призначенням, бойовими можливостями, військовою технікою, зброєю, кадровим складом тощо.
СУХОПУТНІ ВІЙСЬКА
(війська наземної оборони)
Сухопутні війська (СВ) — вид Збройних Сил, призначений для ведення бойових дій переважно на суходолі, найчисленніший і найрізноманітніший щодо озброєння та способів бойових дій.
Формування власних Сухопутних військ в Україні почало здійснюватися 12 грудня 1991 p., після підписання Президентом України Указу про Збройні Сили України. З 1 грудня 1997 р. Сухопутні війська мають три oneративні командування — Південне, Західне і Північне; крім того, 5 армійських корпусів, 11 танкових та механізованих дивізій, 7 окремих механізованих бригад, 2 артилерійські дивізії, близько 40 бригад різних родів військ і служб, а також частини тилового і технічного забезпечення (див. схему).
На початку 1997 р. затверджено Державну програму розвитку і будівництва Сухопутних військ. У ній визначено чисельність, систему підготовки офіцерів, прапорщиків, сержантів, питання комплектування Сухопутних військ, а також систему бойової підготовки.
До складу Сухопутних військ входять такі роди військ: ракетні війська і артилерія; механізовані, танкові та аеромобільні війська; армійська авіація.
Оперативно-тактичні об’єднання
Ракетні вій