Сторінка
2

Обмеження строків розрахунків за експортно-імпортними операціями

Порушення цієї вимоги призводить до застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності фінансових санкцій. А це, у свою чергу, сприяє відверненню власних оборотних коштів підприємства, що негативно позначається на фінансових результатах роботи такого суб'єкта.

Порушення законодавче встановлених строків розрахунків у зовнішньоекономічній діяльності, за винятком наявності у підприємства резидента індивідуальної ліцензії (дозволу) на подовження строку, тягне за собою застосування до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності фінансових санкцій у вигляді пені (табл. 5.5).

Таблиця 5.5. Розмір пені і порядок її нарахування

Вид операції

Розмір і порядок нарахування пені

Примітка

Експорт-імпорт (перша операція -перерахування авансу або вистав­лення векселя на користь поста­чальника продук­ції (робіт, послуг))

Пеня нараховується у розмірі 0,3 % за кожний день прострочення від суми виручки, що не надійшла (або митної вартості недопоставленої продукції), в іноземній валюті, перерахованій у грошову валюту України за курсом НБУ на день виникнення заборгованості

Даний порядок нараху­вання пені поширюється і на експортно-імпортні операції, розрахунки за якими здійснюються у валюті України  

Бартер  

Пеня нараховується у розмірі 0,3 % за кожний день прострочення від суми недоотриманих товарів (робіт, послуг), що імпортуються за бартерним договором (контрактом), перерахованої у грошову одиницю України за курсом НБУ на день нарахування пені

Розмір нарахованої пені не може перевищувати роз­міру заборгованості  

Як видно з таблиці 5.5, існують відмінності у порядку нарахування пені за операціями з розрахунками у грошовій формі і з розрахунками за бартером.

Приклад 5.4

ТзОВ "Полісся" 1-го березня ц.р. відвантажило продукцію вартістю 15000 дол. США на експорт. Строк закінчення розрахунків по експорту закінчився 1-го червня ц.р. (90 днів), а фактично виручка надійшла на транзитний валютний рахунок 30-го червня ц.р. Для зручності розрахунок пені оформлено у табл. 5.6.

Таблиця 5.6. Розрахунок суми пені за порушення строку надходження валютної виручки

Дата митного оформлення

1 березня ц.р.

Дата закінчення 90 днів від митного оформлення

1 червня ц.р.

Дата надходження залишку валютної виручки

30 червня ц.р.

Кількість днів прострочення платежу

29

Недоо тримана виручка на 91-ий день після відвантаження товару, дол. США

15000

Розмір пені, %

0,3

Курс НБУ за І долар США на 2 червня ц.р. (91-ий день)

5,4265

Сума пені. грн.

708 1 ,58 = ( 1 5000 х 5,4265 х 0,003 х 29)

Утримання пені проводяться державними податковими органами, до яких банки подають інформацію про порушення строків розрахунків у іноземній валюті.

У разі порушення строків розрахунків за такими договорами пеня може досягати значних розмірів. Так, наприклад, за експортно-імпортними операціями по розрахунках в іноземній валюті законодавче не встановлена межа нарахування пені і, як наслідок, вона може в декілька разів перевищувати суму заборгованості. Що ж стосується бартерних операцій, то резидент у частині встановлення верхньої межі нарахування пені за порушення строків розрахунків має обмеження - не більше розміру заборгованості нерезидента-дебітора.

Пеня за порушення строків розрахунків за експортно-імпортними операціями, включаючи бартерні, нараховується податковими органами на підставі акта перевірки і стягується за встановленою формою на підставі рішення начальника державної податкової служби або його заступника.

Говорячи про дотримання строків розрахунків у зовнішньоекономічній діяльності, необхідно слідкувати за повнотою надходжень коштів за товари (роботи, послуги), оскільки під час перевірок непоодинокі випадки недонадходження валютної виручки на суму комісійної винагороди, утриманої банком-нерезидентом за проходження платежу через його рахунки. Рішення про нарахування пені у цій ситуації залежить від того, як підприємство-резидент оформить свої договірні зобов'язання.

Зменшення контрактної ціни за операціями у зовнішньоекономічній діяльності з причини невідповідності якості експортованої за кордон продукції допускається за наявності у резидента експертного висновку незалежної організації, нотаріально завіреного за місцем видачі і легалізованого у консульській установі України за кордоном. Довідка або висновок також можуть бути видані Торгово-промисловою палатою відповідної держави з обов'язковою легалізацією цих документів у консульській установі України за кордоном.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: