Сторінка
2
Концентрація капіталу. Процес концентрації капіталу є неодмінною умовою стабільного розвитку економіки та пріоритетною метою будь-якого суб'єкта господарювання. Важливу роль у розв'язанні цього завдання відіграють кредитні кошти. Вони в короткий термін дають змогу розширити обсяги виробництва і в такий спосіб отримати додатковий прибуток.
Обслуговування товарообігу. У процесі реалізації цієї функції кредитна система активно впливає на прискорення не тільки товарного, а й грошового обігу, зменшуючи в обігу кількість готівки.
Кредит надається у двох основних формах — грошовій і товарній. Відповідно розрізняють банківський і комерційний кредити.
Банківський кредит надається у грошовій формі і оформлюється кредитною угодою, яка укладається між комерційним банком і позичальником.
Комерційний кредит надається в товарній формі. Суб'єктами таких кредитних відносин, як правило, є партнери по бізнесу, які пов'язані між собою умовами угоди поставки. Продавець (постачальник) надає кредит покупцеві у формі відстрочення платежу за товарну поставку. Такий кредит оформлюється векселем — простим чи переказним.
Простий вексель — це безумовне зобов'язання покупця сплатити борг у зазначений термін.
Переказний вексель — це розпорядження кредитора своєму боржникові сплатити борг третій особі.
До закінчення терміну обігу вексель може використовуватись як засіб платежу та обігу в розрахунках між суб'єктами господарювання. Він передається від покупця до продавця на основі індосаменту
(передавального напису на зворотному боці векселя). Як і будь-який інший цінний папір, вексель має номінальну та курсову вартість. Особливість вартості векселя полягає в тому, що його курсова вартість завжди нижча від номінальної. Тому вексель обертається за курсовою вартістю, а погашається за номінальною. Дохід за векселем сплачується у формі дисконту, який отримує кредитор від позичальника. Розмір дисконту розраховується залежно від загальної дохідності векселя та терміну, який залишився до його погашення.
Список використаної літератури:
1. Коцовсъка Р., Ричаківська В., Табачук Г., Вовнюк М. Операції комерційних банків; Курс лекцій. — Львів; Центр Європи, 1997. — 276 с.
2. Остапишин Т. П. Основи банківської справи; Курс лекцій. — К: МАУП, 1999.— 112 с.
3. Основы банковского дела / Под ред. А. Н. Мороза. — К.; Либра, 1994.— 330 с.
4. Платіжні системи; Навч. посіб. для студ. вищ. закл. освіти / В. А. Ющенко, А. С. Савченко, С. Л. Цокол та ін. — К.; Либідь, 1998. —416 с.
5. Попович В. М., Степаненко А. И. Управление кредитными рисками заемщика, кредитора, страховщика.; Учеб.-практ. пособие. — К; Правові джерела, 1996. — 259 с.
6. Савлук М. I., Мороз А. М., Коряк А. А. Вступ до банківської справи. — К; Лібра, 1998. — 344 с.
7. Усоскин В. М. Современный коммерческий банк; управление и операции. — М.; "Все для вас", 1993. — 320 с.
8. Шевченко Р. І. Банківські операції; Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. — К.; КНЕУ, 2000. — 160 с.
9. Ширинская Е. Б. Операции коммерческих банков; российский и зарубежный опыт. — М.; Финансы и статистика, 1993. — 144 с.
1 2